Rusza festiwal Języki Muzyki — Polska i świat w muzyce kameralnej

-
13.09.2021

Języki Muzyki — Polska i świat w muzyce kameralnej to cykl koncertów organizowanych przez gdańską Fundację Hanseatica, w których centrum znajduje się muzyka kameralna. Założeniem przedsięwzięcia jest prezentowanie muzyki klasycznej najwyższej próby w różnorodnych, ciekawych odsłonach.

Dużym atutem festiwalu będzie jego przystępna i bezpośrednia forma: każdy z koncertów będzie okazją do zaprezentowanie innego wybranego muzycznego zagadnienia, każdemu towarzyszyć będzie także ciekawa prelekcja i swobodna atmosfera. O szczególnej misji Festiwalu mówi jego dyrektorka artystyczna, pianistka Dominika Glapiak:
Chciałabym,  aby nasze koncerty przynosiły odrobinę wytchnienia w pędzącej rzeczywistości. By kunszt wykonawców i ich pasja była przyczynkiem do zatopienia się w tej chwili, żywego kontaktu ze sztuką.


Festiwal będzie odbywał się w nietuzinkowych, jeśli chodzi o muzykę klasyczną, miejscach, nieco oddalonych od centrum Gdańska. Repertuar, na który składają się dzieła z polskiej i światowej muzyki kameralnej, będzie stanowił swoistą podróż przez style, gatunki i kraje. Stąd nawiązanie do języków, sposobów porozumienia się, osobistych form wypowiedzi które stworzyli kompozytorzy, i którymi posługują się także współcześni artyści. Wykonawcami koncertów będą znakomici muzycy z regionu. Usłyszymy:Kwartet fortepianowy w składzie Karolina Piątkowska-Nowicka, Bogna Czerwińska-Szymula, Krzysztofa Komendarek-Tymendorf oraz Maciej Kułakowski, Polish Piano Trio w składzie Robert Kwiatkowski, Błażej Goliński i Dominika Glapiak, Trio operowe “Les Femmes” wraz z Krzysztofem Pawłockim i Moniką Dżułą-Radkiewicz, a także młodych świetnie zapowiadających się muzyków tworzących  4Clouds Piano Quartett a także  Orkiestrę Kameralną BalticAlians.

 

Kameralistyka to wyjątkowa forma muzykowania, pozwalająca z jednej strony na wyraźne zaprezentowanie własnej muzycznej osobowości, z drugiej zaś, nakłaniająca do odkrywania wspólnego muzycznego języka w zespole, niewerbalnego dialogu, emocjonalno-muzycznego porozumienia.

W obliczu ograniczonych w ostatnich latach możliwości interakcji z drugim człowiekiem, to właśnie muzyka kameralna — wspólne odkrywanie dzieła muzycznego — jest czymś, co, w moim mniemaniu, przynosi zarówno wykonawcom, jak i odbiorcom niesamowicie wiele przyjemności — mówi Dominika Glapiak. Pozwólcie Państwo że podczas naszych koncertów staniemy się Waszymi przewodnikami w tej pięknej podróży.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą 17, 18 września w Auli Politechniki Gdańskiej, 19 września w sali koncertowej Stacja Orunia GAK oraz  24 września w Bibliotece GAK Wyspa Skarbów w Sobieszewie.

 

Wstęp na każdy z nich jest bezpłatny.

 

Więcej informacji : https://www.facebook.com/FundacjaHanseatica


Organizację przedsięwzięcia umożliwiło dofinansowanie ze środków Miasta Gdańska oraz wsparcie sponsora- firmy Vector. 
 
partnerzy: Politechnika Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów Sobieszewo.

patronat honorowy: Związek Rodu Kątskich                                                                                              
 
Patronat medialny : Radio Gdańsk, portal Trojmiasto.pl , Presto Portal, portal Cameral Music, TVP3 Gdańsk.


{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.