Jesień pełna sztuki w Galerii Goldenmark

-
26.11.2022
Karolina Skorek „Lux et Umbra - między światłem a cieniem” wystawa w Galerii Golenmark

Nietuzinkowe wystawy, wyjątkowy projekt z pogranicza nauki i sztuki czy przegląd dzieł najzdolniejszych twórców młodego pokolenia – w salonach Goldenmark nieustannie tętni artystyczne życie. Sprawdzamy, co słychać (i widać) w największej w Polsce komercyjnej sieci galerii sztuki współczesnej.

Goldenmark od ponad dekady dostarcza produkty, których wspólnym fundamentem są wartości dla pokoleń. Wyróżnikiem marki na rynku jest unikatowa struktura oferty, na którą składają się metale szlachetne, diamenty i dzieła sztuki. Salony premium firmy w kilkunastu polskich miastach to miejsca, w których na klientów czeka pełna gama dóbr trwałych o walorach lokacyjnych.

 

Salony Goldenmark to także wyjątkowe przestrzenie stwarzające pole do spotkania odbiorcy – kolekcjonera z artystą i jego dziełem. Organizowane są w nich wernisaże i wystawy twórców zaproszonych do współpracy, a za wyselekcjonowaną ofertę artystyczną oraz doradztwo w budowie i rozwijaniu własnych kolekcji odpowiada w Goldenmark zespół profesjonalnych kuratorów i ekspertów rynku sztuki.

- Stworzenie sieci galerii sztuki Goldenmark to pomysł nowatorski i bardzo ambitny. Pojawienie się galerii w każdym województwie, z wyselekcjonowaną ofertą najlepszych prac artystów, pobudza rynek sztuki, a także przyciąga uwagę osób, wcześniej mniej zaangażowanych w życie artystyczne. Taki impuls przekłada się nie tylko na kwestie finansowe oraz wsparcie twórców, lecz również na możliwość rozwoju edukacji zarówno wśród artystów, jak i kolekcjonerów – podkreśla Oksana Bagriy, ekspert rynku sztuki w Goldenmark i doświadczona art advisor.

Przez ostatnie 1,5 roku Goldenmark w swojej sieci galerii sztuki zorganizował ponad 40 wystaw, współpracując z blisko setką artystów i angażując się w nietuzinkowe przedsięwzięcia, jak Salon Zimowy czy charytatywna aukcja „Artyści dla Ukrainy”. Tylko w kilku ostatnich miesiącach w salonach firmy odbyło się kilka spektakularnych wydarzeń artystycznych, a w planach są kolejne ambitne projekty.

Galeria Goldenmark w Warszawie, wystawa DNAArt

Portrety DNA w Warszawie

Jednym z najjaśniej świecących punktów na artystycznej mapie Goldenmark jest warszawski salon firmy przy placu Konstytucji 6. Po trwającej przez cały październik wystawie Tomasza Zawadzkiego „Pomiary Bezpośrednie”, od połowy listopada można tam podziwiać unikatowe portrety DNA stworzone na bazie materiału genetycznego.

 

Wśród sportretowanych znalazły się osoby ze świata nauki, sztuki, kultury i biznesu oraz działacze społeczni: prof. Michał Wszoła, Jerzy Owsiak, prof. Wiesław Łuczaj (aka Mark Starel), Tadeusz Mysłowski, Robert Szaj, Anna Ossowska, dr Katrina Sadrak i Maciej Łysiak. Wystawa inauguruje przedsięwzięcie DNAArt, które wspiera Fundację Badań i Rozwoju Nauki rozwijającą projekt bionicznej trzustki 3D.

 

- Projekt DNAArt łączący aspekt nauki i sztuki z indywidualną wyjątkowością każdego człowieka jest przedsięwzięciem doskonale wpisującym się w system wartości, w ramach którego funkcjonuje marka Goldenmark. Z jednej strony daje naszym klientom unikalną szansę na sportretowanie swojego wewnętrznego “ja”, artystycznego zapisu własnych genów. Z drugiej - włącza w przedsięwzięcie przenoszące akcent naszego zaangażowania na dobro wspólne, jakim jest wsparcie badań nad innowacyjną metodą leczenia poważnej choroby - cukrzycy typu 1 – wyjaśnia Anna Ossowska, menedżer w firmie Goldenmark, która jest partnerem projektu DNAArt.

 

Ekspozycję DNAArt można oglądać w salonie przy placu Konstytucji 6 do 17 grudnia 2022 roku.

Alek Slon „MON MOI”, wystawa w Galerii Goldenart

Młoda sztuka we Wrocławiu

Wyjątkowa przestrzeń do spotkania ze sztuką od kilku miesięcy funkcjonuje także we Wrocławiu przy ulicy Legnickiej 56. Działalność nowego salonu Goldenmark oficjalnie zainaugurowała wystawa „MON MOI”, której autorem jest Alek Slon – artysta wizualny, kurator i podróżnik.

 

Od połowy listopada na miłośników artystycznych wrażeń czeka tam z kolei wystawa finałowa Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS, czyli konkursu zorganizowanego przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i Goldenmark. W ramach ekspozycji prezentowane są tam prace 11 artystek i artystów młodego pokolenia.

 

Wszyscy finaliści konkursu, oprócz szansy na skomercjalizowanie swoich dzieł i pokazanie ich w trakcie wystawy finałowej, otrzymali też wsparcie merytoryczne w zakresie wyceniania swojej pracy i możliwość konsultacji z doświadczoną art advisor Oksaną Bagriy.

 

- Przegląd Młodej Sztuki IMPULS jest atrakcyjnym uzupełnieniem edukacji warsztatowej i akademickiej, uzyskanej na Akademii Sztuk Pięknych, o praktykę i wsparcie w wejściu na rynek komercyjny. Wierzymy, że to wydarzenie trwale zapisze się we wrocławskim kalendarzu kulturalnym i będzie dostarczało wielu wrażeń w kolejnych latach – zaznacza Ida Sielska, pomysłodawczyni projektu i komisarz wystawy finałowej.

 

Dzieła studentów i absolwentów ASP można podziwiać w salonie przy ulicy Legnickiej 56 do 5 grudnia.

Piotr Urbanek, „Ufodziciel III. Bizarriusz polski”. wystawa w Galeri Goldenart

Surrealizm w Katowicach

Artystycznym życiem tętni także katowicki salon Goldenmark przy ulicy Młyńskiej 17. Po wystawie Karoliny Skorek „Lux et Umbra - między światłem a cieniem”, prezentującej prace artystki, której zdjęcia publikowane były m.in. w międzynarodowych wydaniach magazynów "Vogue" i „Harper’s Bazaar”, w listopadzie pojawiły się tam obrazy Piotra Urbanka, tworzące ekspozycję pod zagadkowym tytułem „Ufodziciel III. Bizarriusz polski”.

 

- Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną, inne natomiast z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli ujętych w konwencji horror vacui. Przestrzeń jest umowna, wypełniona „akwatycznym” błękitem - sugerującym substancję snu - zaburzona jest nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami czy dekoracyjnymi elementami architektury. Sceny przypominają te rodzajowo-alegoryczne czy religijno-wizyjne, które obecne były w malarstwie średniowiecza i renesansu - Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, czy też w późniejszym malarstwie wybranych surrealistów. Równolegle dzieła wpisują się w nurty kojarzące się z estetyką zwaną magicznym realizmem – tłumaczy dr Katarzyna Sadrak, menedżer ds. artystycznych w Goldenmark.

 

Kilkanaście premierowych prac malarskich Piotra Urbanka czeka w salonie przy ulicy Młyńskiej 17 do 9 grudnia.

Rafał Urbański, „Defragmentacja IV”

Interaktywne dzieła i niesamowite fotografie w Poznaniu

Jeden z najbardziej okazałych salonów sztuki Goldenmark mieści się w Poznaniu, przy ulicy Garbary 71/10. Tam również nie brakuje wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Do 2 grudnia odwiedzający mogą podziwiać interaktywne dzieła Rafała Urbańskiego, wykorzystujące kody QR, zebrane w ramach wystawy „Defragmentacja IV”.

 

A już 8 grudnia w stolicy Wielkopolski odbędzie się wernisaż wystawy Macieja Mańkowskiego, w ramach której obejrzymy najnowszą kolekcję prac artysty wizualnego z Poznania. To unikalna prezentacja pokazująca nową technikę stworzoną przez autora. Ta technika to DAGEGRAFIA - nazwa pochodzi od słów dagerotyp, czyli pierwszej odbitki w historii fotografii z roku 1839 i słowa fotografia.

 

- Tym, co wyróżnia twórczość Mańkowskiego jest umiejętność pogodzenia realizmu z wizją albo raczej pobudzenia, uruchomienia kreacji umiejętnym podaniem wyobraźni ziarna realnego obrazu. Ten proces wywoływania w nas skojarzeń jest nomen omen tożsamy z procesem wywoływania filmu tradycyjną metodą. Potrzebujemy światła i chemii. W przypadku twórczości Mańkowskiego chemia powstaje między nami a jego fotografiami. Moment, gdy zaczynamy się zastanawiać, czy to na pewno jest fotografia, czy może obraz stworzony inną techniką, to czas, w którym właśnie ta chemia zaczęła na nas działać – wyjaśnia Monika Kossak, kuratorka wystawy.

 

Salon Zimowy Goldenmark powróci w nowej odsłonie

Ciekawe rzeczy dzieją się także w kilku innych miastach, w których Goldenmark ma swoje salony sztuki. W kieleckiej galerii przy ulicy Silnicznej 5 prezentowane są wyjątkowe prace Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych polskich artystów - fotografików. Z kolei w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy do końca roku można podziwiać obrazy Andrzeja Zwierzchowskiego, tworzące zorganizowaną przez Goldenmark wystawę „Wszystko nawet nic. Światło białe”.

 

A już w grudniu, w kilku galeriach Goldenmark, ruszy druga odsłona Salonu Zimowego. W ramach pierwszej edycji tego - inspirowanego najwspanialszymi tradycjami na światowym rynku sztuki – wydarzenia, ubiegłej zimy w sześciu polskich miastach można było podziwiać ponad 100 prac autorstwa blisko 50 twórców. W ten sposób powstała unikatowa selekcja malarstwa, fotografii, grafiki, rzeźby i innych form artystycznych.

 

W tym roku zespół kuratorów i ekspertów Goldenmark ponownie przygotuje przegląd wielu postaw i tendencji, niepodporządkowany jednemu głównemu tematowi lub gustowi indywidualnego kuratora. Będzie to propozycja i zaproszenie dla odbiorców sztuki, by szukali odpowiadającej im wrażliwości i własnych zachwytów.

 

Galeria Goldenmark będzie jednym z wystawców na 19. Warszawskich Targach Sztuki w dniach 26-27 listopada 2022 r. w hali EXPO XXI, ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.