Jerzy Kornowicz sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA PWM

-
01.08.2021

W 2021 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwraca uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Oficyną. Sierpień poświęcony jest muzyce improwizowanej i Jerzemu Kornowiczowi.

Jerzy Kornowicz należy do najbardziej aktywnych społecznie przedstawicieli polskiej sceny kompozytorskiej. Był między innymi komisarzem festiwalu Audio-Art w Warszawie, inicjatorem
i koordynatorem cyklu koncertów Generacje, autorem programu animacji muzycznej w szkołach Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Warszawie, pomysłodawcą i organizatorem corocznych warsztatów wolnej improwizacji pod nazwą „Ogólnopolski skup dźwięków nowych i używanych” oraz współtwórcą i komisarzem artystycznym Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie. Od 2017 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu „Warszawska Jesień”.

 

Jerzy Kornowicz jest artystą interdyscyplinarnym – cenionym kompozytorem, improwizatorem
i organizatorem życia muzycznego. W 2001 roku z jego inicjatywy powstała grupa Kawalerowie Błotni, skupiająca się na działaniach intuicyjnych, improwizowanych, łącząca różne estetyki i formy, brzmienia instrumentów akustycznych i elektronicznych. Komponuje intuicyjnie, łącząc techniki nowsze, elementy tradycji i improwizację. W wielu jego utworach obecna jest motoryka, nadająca muzyce specyficzny puls. Zaznacza się również idea powrotu do natury czy inspiracje jazzowe. W sposobie zestawiania brzmień, swobodnym czerpaniu z różnych gatunków i tradycji Kornowicz wpisuje się w nurt postmodernistyczny. Jest także autorem muzyki do filmów, spektakli, piosenek i utworów dla dzieci.

 

Więcej o twórczości Jerzego Kornowicza z perspektywy utworu Zorze IV „Melos-Etos” można dowiedzieć się z Muzycznej Wizytówki poświęconej kompozytorowi, zrealizowanej w ramach projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

 

W księgarni Oficyny oraz za pośrednictwem strony internetowej PWM można zakupić utwory Jerzego Kornowicza i poświęconych mu publikacji z atrakcyjnym rabatem. Zainteresowanych cyfrowym dostępem do nut wyadwnictwo zaprasza do odkrywania twórczości artysty za pośrednictwem aplikacji nkoda.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.