Jazztopad - wyjątkowy festiwal we Wrocławiu

07.10.2012

Wielkimi krokami zbliża się 9. edycja festiwalu Jazztopad. 

Jazztopad to premiery utworów skomponowanych specjalnie dla festiwalu, autorskie projekty tworzone wyłącznie na jego okoliczność, warsztaty mistrzowskie czy też szeroko zakrojona współpraca międzynarodowa z najważniejszymi festiwalami w Europie, wspierająca młode pokolenie jazzmanów (Jazztopad jest partnerem w ramach projektu JazzPlaysEurope oraz Take Five Europe wraz z London Jazz Festival, Molde Jazz Festival, Nort Sea Jazz Festival oraz Jazz Sous Les Pommier). Wreszcie – koncerty najważniejszych muzyków w historii jazzu.

W ciągu ostatnich lat na jazztopadowej scenie występowali artyści, którzy zmienili oblicze jazzu – Wayne Shorter, Charles Lloyd czy Sonny Rollins. Nie inaczej będzie podczas zbliżającej się 9. edycji. W tym roku do tego grona dołączy gigant jazzu Ornette Coleman, który przybędzie do Wrocławia ze swoim kwartetem na jedyny europejski koncert. W tym roku usłyszymy również dźwięki z Korei Południowej, której poświęcony będzie jeden z weekendów.

 

PROGRAM:

3 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

Enrico Rava Quintet: „Tribe”

 

Giovanni Guidi – fortepian

Gianluca Petrella – puzon

Gabriele Evangelista – kontrabas

Fabrizio Sferra – perkusja

Enrico Rava – trąbka

 

Enrico Rava jest jednym z najciekawszych trębaczy starego kontynentu, wizytówką włoskiego jazzu. Spuściznę amerykańskiej tradycji jazzowej i avant-garde, łączy z witalnością tego, co najświeższe w nowoczesnym jazzie. Ta gwiazda elitarnej wytwórni ECM, wystąpi z materiałem ze swojej szeroko oklaskiwanej płyty „Tribe”.

 

 

4 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

Benoît Delbecq: PREMIERA kompozycji na zamówienie festiwalu

 

Lutosławski Quartet

Miles Perkin – kontrabas

Benoît Delbecq – fortepian, kompozycja

 

Francuski pianista Benoît Delbecq zdaje się mieć wspólny muzyczny rodowód z Johnem Cage'm czy György'm Ligeti'm, z drugiej strony zaś z tradycją jazzu. Do swojej sztuki inkorporuje różne eksperymenty dźwiękowe, elektronikę, udoskonala swój fortepian preparując go różnymi materiałami. Dla Jazztopadu artysta napisał utwór premierowy na kwartet, kontrabas i fortepian. Będzie to jego pierwszy występ w Polsce.

 

 

10, 11 listopada - koncerty w domach prywatnych

 

Po sukcesie zeszłorocznej oryginalnej inicjatywy organizowania koncertów w kameralnych przestrzeniach mieszkań prywatnych, w tym roku jest ona kontynuowana. W tych jedynych w swoim rodzaju wydarzeniach muzycznych w roli głównej wystąpią koncertujący na festiwalu muzycy południowokoreańscy.

 

 

Weekend koreański:

 10 listopada, godz. 19.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

 Miyeon & Park

 

Miyeon - fortepian

Park Je Chun - instrumenty perkusyjne

 

Muzycy duetu w Korei Płd. są pionierami free improvisation. Wyniesioną ze szkół wiedzę o tradycyjnej muzyce koreańskiej i artystycznej muzyce współczesnej, łączą z powodzeniem z free jazzem. Miyeon & Park otrzymał wiele nagród, tj. magazynu „Jazz People”, który nagrania zespołu umieścił w top 10 jazzu koreańskiego XXI wieku, czy Korean Music Award.

 

Geomungo Factory

Yoo Mi-Young - geomungo

Lee Jeong-Seok - geomungo

Jeong Ein-Ryoung - geomungo

Kim Sun-A – gayageum

 

Młodzi mistrzowie geomungo (to rodzaj cytry), w swej „fabryce”, jak wskazuje nazwa zespołu, „produkują” - wręcz eksperymentalną muzykę o ekspresji pochodzącej z tradycji wschodnich oraz zachodnich, ale też innowacyjne typy instrumentu, tj. elektryczne geomungo czy wiolonczelę geomungo. Na południowokoreańskiej scenie, zespół jest jednym z najciekawszych głosów awangardy i rodzimej muzyki tradycyjnej, która tak jak jazz, nie może istnieć bez improwizacji.

 

 

11 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

Heo Yoon-Jeong, Aram Lee, Bracia Oleś: PREMIERA na zamówienie festiwalu

 

Heo Yoon-Jeong - geomungo

Aram Lee - daegum

Marcin Oleś - kontrabas

Bartłomiej Oleś - perkusja

 

Mistrzowie południowokoreańskiej muzyki tradycyjnej - Heo Yoon-Jeong (cytra geomungo) oraz Aram Lee (daegum - rodzaj fletu poprzecznego) wraz z Braćmi Oleś - najlepszą sekcją rytmiczną w Polsce, skomponują na zamówienie festiwalu jedyne w swoim rodzaju dzieło. Niewątpliwie przełamie ono granice pomiędzy odległymi kulturami oraz językami muzycznymi wschodu i zachodu.

 

Warsztaty muzyki koreańskiej i panel dyskusyjny

 

Koncertujący na Jazztopadzie muzycy z Korei Płd. poprowadzą warsztaty tradycyjnej muzyki koreańskiej. Odbędzie się również panel dyskusyjny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych jazzem i tradycyjną muzyką Korei!

 

17 listopada, godz. 19.00, Kino Helios Nowe Horyzonty

Bill Frisell: „The Great Flood”

(Film niemy z muzyką na żywo)

 

Ron Miles – kornet

Tony Scherr – kontrabas

Kenny Wollesen – perkusja

Bill Frisell – gitara elektryczna

 

Projekt organizowany z American Film Festival

 

 

Bill Frisell - najbardziej wpływowy i odkrywczy gitarzysta swojego pokolenia, laureat Nagrody Grammy, jest również uznanym twórcą filmowych ścieżek dźwiękowych. Frisell skomponował muzykę do filmu „The Great Flood” (2012) Billa Morrisona - uznanego twórcy awangardowego. Przedstawiona została „wielka powódź”, która nawiedziła deltę Missisipi w 1927 roku i wywołała falę tzw. „wielkiej emigracji”. Muzyka zabrzmi na żywo z projekcją.

 

 

17 listopada, warsztaty mistrzowskie na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Prowadzący: Jack DeJohnette

 

 

18 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

Jack DeJohnette Group

 

Don Byron – klarnet, saksofony

Marvin Sewell – gitara elektryczna

George Colligan – fortepian

Jerome Harris – gitara basowa

Jack DeJohnette – perkusja

 

Wielka legenda jazzu, najwspanialszy perkusista wszech czasów – mowa o Jacku DeJohnette. Jego niesamowite zdolności wytyczały nowe ścieżki współczesnego jazzu. Ten obsypany nagrodami perkusista, występował w najbardziej kultowych grupach gigantów jazzu - Milesa Davisa, John Coltrane'a czy Kitha Jarreta. W tym roku DeJohnette obchodzi swoje 70. urodziny i świętuje je koncertując ze swoją grupą.

 

 

24 listopada, godz. 19.00, Wrocławski Teatr Współczesny - Duża Scena

Dzień odkryć europejskiego jazzu:

 

Take Five: Europe

JazzPlaysEurope: Laboratory 4

 

Take Five: Europe jest nowo powstałym programem dla utalentowanych muzyków i twórców jazzowych młodego pokolenia stojących na progu międzynarodowej kariery. Z każdego kraju poszczególnych instytucji i festiwali zrzeszonych w Take Five, wybrani zostali dwaj rokujący na przyszłość artyści. Z grona polskich jazzmanów wybrano Macieja Obarę (saksofon) i Macieja Garbowskiego (kontrabas).

 

JazzPlaysEurope jest programem wspierającym najzdolniejszych młodych muzyków. W czwartej odsłonie inicjatywy Laboratory, jazzmani z siedmiu europejskich państw spotkają się po raz pierwszy w Luxemburgu, aby po trzech dniach wspólnego grania wyruszyć w trasę koncertową. Polskę reprezentuje Mateusz Rybicki - klarnecista, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

25 listopada, godz. 19.00, Audytorium Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej

Ornette Coleman – jedyny jego koncert w Europie

 

Al MacDowell – gitara basowa

Tony Falanga – kontrabas

Denardo Coleman – perkusja

Ornette Coleman – saksofony, skrzypce, trąbka

 

Ornette Coleman – gigant jazzu, jest jedną najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych figur sztuki muzycznej XXI wieku, ojcem free jazzu. Nazywana przez niektórych anty-muzyką twórczość Colemana, opiera się na jego teorii harmolodii, która za cel stawia sobie wolną ekspresję i nieskrępowaną dominację emocji. Koncert na Jazzopadzie tego niepokornego geniusza, zdobywcy Nagrody Pulitzera, będzie jego jedynym

 

A już niedługo, z zakładce konkursy, na naszej stronie będzie można wygrać bilety na festiwal.

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.