Jazzowa Nostalgia z muzyką Komedy
Festiwal Nostalgia po raz 12. wynurza się z jesiennego horyzontu, aby zatrzymać nas w muzycznym skupieniu. W Roku Krzysztofa Komedy, ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają – w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy. Między 14 a 16 listopada do Muzeum Narodowego w Poznaniu będziemy mogli usłyszeć premierowe aranżacje utworów Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego, Kuby Więcka, Aresa Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio. Wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Gii Kanczelego. W programie także pokazy filmowe, warsztaty muzyki filmowej oraz spotkanie z twórcami pierwszego filmu fabularnego o Komedzie.
Komeda to jeden z najwybitniejszych i najmniej rozumianych prekursorów polskiego modern jazzu. Jego muzyka stała się w Polsce kultową. Kompozytor ma wielu interpretatorów, którzy nadają jego muzyce nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Na czas Nostalgii, historyczna część Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką kompozytora w premierowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau, Oles Brothers Trio oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.
Trzy festiwalowe wieczory z muzyką Krzysztofa Komedy rozpocznie prapremierowe wykonanie koncertu „Komeda: takty i nietakty”, w którym Ares Chadzinikolau – poznański wokalista, poeta i pianista – spotyka „świat Komedy” z greek-jazzowym patosem. Drugiego dnia festiwalu muzyka legendy polskiego jazzu ukaże się we współczesnych interpretacjach trójki muzyków, którzy jako pierwsi przełożyli kompozycje Krzysztofa Komedy na wibrafon, kontrabas i perkusję – na nostalgicznej scenie wystąpią Bracia Oleś wraz z Bartoszem Pieszką w repertuarze z płyty „Komeda Ahead”. Finałowym wydarzeniem będzie premierowe wykonanie improwizacji utworów Trzcińskiego na fortepian i saksofon przez pianistę Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego i saksofonistę Kubę Więcka. Obaj muzycy mają za sobą już kilka wspólnych projektów, jednak po raz pierwszy spotykają się na Nostalgii, by grać wspólnie Komedę.
Był drugim, po Romanie Polańskim, ojcem „Dziecka Rosemary”, a muzyka filmowa była jego największą miłością. Film jest także ważną częścią programu Nostalgii, dlatego w festiwalowy weekend zaprezentowane zostaną dwa dokumenty o kompozytorze – „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz „Komeda. A soundtrack for a life” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy, a także pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej.
Komeda to wielki człowiek, jego biografia jak jazz pełna jest improwizacji, wyjątkowego nastroju i głębokich uczuć. Na festiwalu spotkają się Jerzy Kapuściński, znany producent filmowy i Leszek Dawid, uznany reżyser, aby po raz pierwszy opowiedzieć o planowanym filmie fabularnym o życiu i twórczości kompozytora, który będzie kręcony także w Poznaniu.
Wspominając zeszłoroczny festiwal Nostalgia, raz jeszcze usłyszymy twórczość Gii Kanczelego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych kompozytorów gruzińskich. W minionym roku głównym wydarzeniem Nostalgii było wykonanie skomponowanych przez artystę czterech modlitw pod tytułem „Life without Christmas”. W tym roku wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Gii Kanczelego w wykonaniu poznańskiego altowiolinisty Marcina Murawskiego z gruzińską pianistką Nino Jvanią. Będzie to pierwsza na świecie realizacja 18 miniatur tego artysty w wersji na altówkę i fortepian.
Po raz piąty w ramach Nostalgii odbędą się warsztaty „Krytyka w praktyce”, przygotowujące młodych krytyków i recenzentów do pracy przy pisaniu o muzyce, współorganizowane z Fundacją Meakultura. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy pod adresem: [email protected]. Rekrutacja rozpoczyna się 14 października, ogłoszenie wyników naboru 4 listopada.
Na koncerty w Muzeum Narodowym obowiązywać będą bezpłatne wejściówki – dostępne od 28 października w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44). Projekcje filmowe oraz spotkanie odbędą się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – wstęp wolny.
***
PROGRAM
14.11, 19:30, muzyka
GIA KANCZELI / MARCIN MURAWSKI, NINO JVANIA”
„Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian – prapremiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki
14.11, 20:30, muzyka
ARES CHADZINIKOLAU, „Komeda: takty i nietakty” – prapremiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki
czas trwania: 30 minut
14.11, 18:00, film
TOMASZ STAŃKO i JIMMY SCOTT, nagranie z koncertu z muzyką Krzysztofa Komedy, Polska, 2006 r.
Fundacja Malta, wstęp wolny
czas trwania: 60 minut
15.11, 18:00, film
„Komeda, Komeda”, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska, 2012 r.
Fundacja Malta, wstęp wolny
czas trwania: 70 minut
15.11, 19:30, muzyka
OLES BROTHERS TRIO, „Komeda Ahead”
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki
16.11, 16:30, spotkanie
JERZY KAPUŚCIŃSKI, LESZEK DAWID, „Komeda fabularnie”
Fundacja Malta, wstęp wolny
czas trwania: 60 minut
16.11, 18:00, film
„Komeda. A soundtrack for a life”, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy, Polska, Niemcy, 2009 r.
Fundacja Malta, wstęp wolny
czas trwania: 52 minuty
16.11, 19:30, muzyka
PIOTR „PIANOHOOLIGAN” ORZECHOWSKI, KUBA WIĘCEK
Komeda – improwizacje premiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki
czas trwania: 50 minut
14-16.11, 16:00-17:30, warsztaty
KRYTYKA W PRAKTYCE, Fundacja Meakultura
Fundacja Malta, wstęp wolny
{info. pras}