Jan Cybis - otwarcie wystawy w Galerii Opera

Martwa natura z butelką wina - olej na płótnie 65x81 kolekcja prywatna, 1970

Cztery dni po 124. urodzinach artysty, w sobotę 20 lutego 2021 roku o godz. 12.00, TWON zaprasza do Galerii Opera na wystawę prac Jana Cybisa, jednego z najważniejszych malarzy XX wieku, mistrza koloru, pedagoga, wychowawcę kilku pokoleń malarzy.

Uznany za najwybitniejszego przedstawiciela nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. Kształcił się u Otto Müllera, Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza. Jego twórczość wyróżniały: ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – „kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu”. Tematy obrazów były dla niego drugorzędne, najczęściej sięgał po: pejzaże, martwe natury, rzadziej portrety. Swoje płótna wielokrotnie przemalowywał nawet te skatalogowane, sfotografowane, pokazywane na wystawach. Na ekspozycji w Galerii Opera zobaczymy m.in. autoportret, który artysta zaczął malować w roku 1964 i poprawiał do końca życia, do roku 1972. Twórczość Jana Cybisa zestawiana jest z pracami francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, zwłaszcza Paula Cezanne'a i Pierre'a Bonnarda. Jego obrazy cechowała swoboda faktury, pojemność kolorystyczna i charakterystyczne ekspresyjne użycie plamy. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście, będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grove.

Również w najbliższą sobotę w godzinach 12:00-13:00 oraz 15:00-16:00, odbędzie się premiera i promocja książeczki dla dzieci Gdyby nie Cybis. Jan Cybis był malarzem wybitnym, choć niełatwym w odbiorze. Nie uznawał w sztuce kompromisów i nie dawał łatwych rozwiązań. Książeczka próbuje w przystępny sposób opowiedzieć o fenomenie jego twórczości i przybliżyć sylwetkę artysty. W sobotę podpisywał ją będzie straszy syn Jana Cybisa – Jacek Cybis oraz autorka tekstu, Iwona Witkowska.
Tego samego dnia o godzinie 12:30 (I tura) i 14:00 (II tura) dzieci w wieku od 5 do 10 lat mogą wziąc udział w warsztatach malarskich, podczas których poznają szczegóły techniki malarskiej wybitnego kolorysty i spróbują swoich sił w eksperymentach twórczych z plamą, fakturą i kolorem.
Warsztaty poprzedzone wspólnym zwiedzaniem wystawy, poprowadzi edukatorka, artystka i malarka Anna Owsiany.
Czas trwania warsztatów 60 minut.
Cena: 40,00(odbiór bezpłatnych wejściówek dla opiekunów odbywa się przed warsztatami w kasie teatru). Bilety do nabycia poprzez butik.teatrwielki.pl oraz w kasach Teatru.
W każdej turze uczestniczyć może maksymalnie pięcioro dzieci.
Dziecko może brać udział w warsztatach wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej.
Niezbędne materiały zapewnia organizator.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 20 lutego do 30 czerwca 2021 roku.
Informacje o bezpieczeństwie oraz oświadczenie o stanie zdrowia.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów