Jak różnorodnie brzmi Polska?
15 kompozycji wyprodukowanych przez EMADE (Piotra Waglewskiego) stworzonych z dźwięków polskich miast, ilustrujące je, tworzone na żywo i wyświetlane na ścianach obrazy i slam poetycki wokół tematu miasta - tak 28 września w warszawskim Klubie Powiększenie zakończy się wakacyjny projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego(NInA) i Muzykoteki Szkolnej - MUZOBUS.
Jak różnorodnie może brzmieć Polska? Co można usłyszeć m.in. w Częstochowie, Opolu, Szczecinie, Tarnowie, Suwałkach czy Żyrardowie? Dźwięki zbierane na ulicach 15 polskich miast w ramach letniej trasy MUZOBUSA, w nowej, zremiksowanej przez Piotra Waglewskiego formie premierowo będzie można usłyszeć 28 września w Warszawie.
Artyści wizualni z grupy Fluidacje na żywo stworzą analogowe wizualizacje, powstające
z płynów, do muzyki EMADE - alternatywnych brzmień z elementami transu i trip hopu. Dźwięki muzyki zostaną przełożone na falowanie powierzchni wody, grę świateł i kolorystykę farb, a grafoskop wyświetli miksowane barwne substancje chemiczne. Na wyjątkowy, audiowizualny wieczór w Klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27) zapraszaNarodowy Instytut Audiowizualny (NInA).
Koncert będzie zwieńczeniem wakacyjnego projektu NInA i Muzykoteki Szkolnej (www.muzykotekaszkolna.pl) MUZOBUS, który tego lata przemierzył 7000 kilometrów i odwiedził 23 miasta w całej Polsce. W ramach przedsięwzięcia zachęcano do odkrywania muzyki w nietypowy sposób m.in. na ulicach swojego miasta, a w 15 lokalizacjach (Wieluniu, Żyrardowie, Chełmie, Suwałkach, Starachowicach, Tarnowie, Sanoku, Czechowicach-Dziedzicach, Opolu, Częstochowie, Elblągu, Toruniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Legnicy) nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i studenci podczas nietypowych warsztatów muzycznych zbierali otaczające ich dźwięki. Z zarejestrowanych odgłosów stworzono łącznie 69 etiud muzycznych. W oparciu o ten właśnie materiał EMADE wyprodukuje własne kompozycje, oddające charakter każdego z ilustrowanych dźwiękowo regionów. Utwory premierowo zaprezentowane zostaną 28 września, a jesienią znajdą się na płycie CD. Będą również udostępnione na muzykotekaszkolna.pl oraz ninateka.pl.
Wieczór o godzinie 19.00 rozpocznie slam poetycki z udziałem jednych z najbardziej znanych i utytułowanych slamerów w Polsce - Weroniki Lewandowskiej, Mateusza Andała, Grzegorza Bruszewskiego, Wojtka Cichonia i Janka Kowalewicza. Pojedynek poetów-performerów na słowa wokół tematu miasta, który towarzyszy całemu projektowi, zakończy się wyłonieniem najlepszego, zdaniem publiczności, artysty wieczoru.
O 21.00 EMADE zaprezentuje zremiksowane przez siebie dźwięki 15 polskich miast, do których zawitał MUZOBUS, rejestrowane przez uczestników warsztatów podczas specjalnych spacerów akustycznych m.in. w Elblągu, Szczecinie czy Sanoku. Kompozycje muzyczne, nad którymi właśnie pracuję, bazują tylko i wyłącznie na dźwiękach miast. Ogromną frajdę sprawia mi tworzenie bitów i rytmów w oparciu o sample pochodzące z dźwięków zasłyszanych na ulicach. Jak dotąd nie miałem okazji układania podziałów perkusyjnych np. z trzaskających drzwi lub tworzenia linii basu z dźwięku przejeżdżającego autobusu - mówi Piotr Waglewski.
Dźwiękom muzyki towarzyszyć będzie improwizowany pokaz wizualizacji, wyświetlanych wewnątrz klubu, ale również na fasadzie budynku Powiększenia realizowanych przez grupę Fluidacje, założoną przez braci Marcina i Tomka Ebert.
Wydarzenie zostanie zarejestrowane, a nagranie udostępnione w portalu NInA ninateka.pl oraz na muzykotekaszkolna.pl.
Wstęp na koncert oraz slam poetycki jest bezpłatny.
Zakończeniem wieczoru będzie DJ SET. Między 22.30 a 24.00 zagrają Piotr Waglewski EMADE i Dj Eprom. Obaj artyści występowali już razem i są świetnie znani na warszawskiej scenie muzycznej i klubowej. Dj Eprom to jeden z najbardziej utalentowanych turntablistów w Polsce. Wstęp na DJ SET płatny, bilety w cenie 10 zł od osoby do nabycia przed jego rozpoczęciem. Wejście od godz. 22.00.
Współorganizatorem koncertu 28 września jest Klub Powiększenie.