Jak różnorodnie brzmi Polska?

21.09.2013

15 kompozycji wyprodukowanych przez EMADE (Piotra Waglewskiego) stworzonych z dźwięków polskich miast, ilustrujące je, tworzone na żywo i wyświetlane na ścianach obrazy i slam poetycki wokół tematu miasta - tak 28 września w warszawskim Klubie Powiększenie zakończy się wakacyjny projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego(NInA) i Muzykoteki Szkolnej - MUZOBUS.

Jak różnorodnie może brzmieć Polska? Co można usłyszeć m.in. w Częstochowie, Opolu, Szczecinie, Tarnowie, Suwałkach czy Żyrardowie? Dźwięki zbierane na ulicach 15 polskich miast w ramach letniej trasy MUZOBUSA, w nowej, zremiksowanej przez Piotra Waglewskiego formie premierowo będzie można usłyszeć 28 września w Warszawie.

Artyści wizualni z grupy Fluidacje na żywo stworzą analogowe wizualizacje, powstające
z płynów, do muzyki EMADE - alternatywnych brzmień z elementami transu i trip hopu. Dźwięki muzyki zostaną przełożone na falowanie powierzchni wody, grę świateł i kolorystykę farb, a grafoskop wyświetli miksowane barwne substancje chemiczne. Na wyjątkowy, audiowizualny wieczór w Klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27) zapraszaNarodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

Koncert będzie zwieńczeniem wakacyjnego projektu NInA i Muzykoteki Szkolnej (www.muzykotekaszkolna.plMUZOBUS, który tego lata przemierzył 7000 kilometrów i odwiedził 23 miasta w całej Polsce. W ramach przedsięwzięcia zachęcano do odkrywania muzyki w nietypowy sposób m.in. na ulicach swojego miasta, a w 15 lokalizacjach (Wieluniu, Żyrardowie, Chełmie, Suwałkach, Starachowicach, Tarnowie, Sanoku, Czechowicach-Dziedzicach, Opolu, Częstochowie, Elblągu, Toruniu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Legnicy) nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i studenci podczas nietypowych warsztatów muzycznych zbierali otaczające ich dźwięki. Z zarejestrowanych odgłosów stworzono łącznie 69 etiud muzycznych. W oparciu o ten właśnie materiał EMADE wyprodukuje własne kompozycje, oddające charakter każdego z ilustrowanych dźwiękowo regionów. Utwory premierowo zaprezentowane zostaną 28 września, a jesienią znajdą się na płycie CD. Będą również udostępnione na muzykotekaszkolna.pl oraz ninateka.pl.

Wieczór o godzinie 19.00 rozpocznie slam poetycki z udziałem jednych z najbardziej znanych i utytułowanych slamerów w Polsce - Weroniki Lewandowskiej, Mateusza Andała, Grzegorza Bruszewskiego, Wojtka Cichonia i Janka Kowalewicza. Pojedynek poetów-performerów na słowa wokół tematu miasta, który towarzyszy całemu projektowi, zakończy się wyłonieniem najlepszego, zdaniem publiczności, artysty wieczoru.

O 21.00 EMADE zaprezentuje zremiksowane przez siebie dźwięki 15 polskich miast, do których zawitał MUZOBUS, rejestrowane przez uczestników warsztatów podczas specjalnych spacerów akustycznych m.in. w Elblągu, Szczecinie czy Sanoku. Kompozycje muzyczne, nad którymi właśnie pracuję, bazują tylko i wyłącznie na dźwiękach miast. Ogromną frajdę sprawia mi tworzenie bitów i rytmów w oparciu o sample pochodzące z dźwięków zasłyszanych na ulicach. Jak dotąd nie miałem okazji układania podziałów perkusyjnych np. z trzaskających drzwi lub tworzenia linii basu z dźwięku przejeżdżającego autobusu - mówi Piotr Waglewski.

Dźwiękom muzyki towarzyszyć będzie improwizowany pokaz wizualizacji, wyświetlanych wewnątrz klubu, ale również na fasadzie budynku Powiększenia realizowanych przez grupę Fluidacje, założoną przez braci Marcina i Tomka Ebert.

Wydarzenie zostanie zarejestrowane, a nagranie udostępnione w portalu NInA ninateka.pl oraz na muzykotekaszkolna.pl.

Wstęp na koncert oraz slam poetycki jest bezpłatny.

Zakończeniem wieczoru będzie DJ SET. Między 22.30 a 24.00 zagrają Piotr Waglewski EMADE i Dj Eprom. Obaj artyści występowali już razem i są świetnie znani na warszawskiej scenie muzycznej i klubowej. Dj Eprom to jeden z najbardziej utalentowanych turntablistów w Polsce. Wstęp na DJ SET płatny, bilety w cenie 10 zł od osoby do nabycia przed jego rozpoczęciem. Wejście od godz. 22.00.

Współorganizatorem koncertu 28 września jest Klub Powiększenie.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.