Jacek Jekiel: Czas bije nieuchronnie w kierunku braku sztuki

fot. Marek Popwski

Przesłanie Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie i wiceprezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów na Międzynarodowy Dzień Teatru:

Międzynarodowy Dzień Teatru... Ale teatr jest zamknięty. Artyści są w domach albo pozamykani w niewielkich salach prób… Tak jest nie tylko u nas, w Operze na Zamku w Szczecinie, tak jest w całym kraju, tak jest zapewne jest w większości państw na świecie. To już drugie święto teatru, które obchodzimy w czasie pandemii. Mam głęboką nadzieję, że takie – ostatnie. Ale mam też nadzieję, że to, co robimy, jest tak ważne, tak istotne, że świat nie będzie mógł bez tego funkcjonować. Że znajdzie się jakiś sposób, dla którego po to, co robimy, sięgną wszyscy. Nie w internecie, nie w trybie online, ale obok mnie, na widowni… Zawsze się zastanawiam, jak ważna jest działalność teatrów, ludzi sztuki. Jestem głęboko przekonany, że to jak paliwo w samochodzie. W tym światowym samochodzie paliwa już prawie nie ma, świeci się „rezerwa”. Za chwilę wszystkim naprawdę zacznie brakować tego, co się dzieje na scenie i co scena wywołuje. Czas bije nieuchronnie w kierunku braku sztuki. Braku kultury. Wystarczy obejrzeć kilka najbardziej znanych, dystopijnych tytułów teatralnych czy filmowych, by zobaczyć, jak może wyglądać świat bez kultury. Jak może wyglądać świat bez sztuki… Musimy tego uniknąć. Musimy zmusić decydentów, żeby na widownię mogli wrócić widzowie, żebyśmy mogli normalnie pracować. Mam nadzieję, że nastąpi to wkrótce. A gdyby to nie nastąpiło, to na pewno znajdą się i na Ziemi, i we wszechświecie takie siły, które to spowodują – czego sobie i Państwu w Międzynarodowym Dniu Teatru życzę szczególnie.

Jacek Jekiel

dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie, wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów