IV Symfonia Mahlera zabrzmi online z Filharmonii Łódzkiej

26.11.2020
IV Symfonia Mahlera zabrzmi online z Filharmonii Łódzkiej

W najbliższy piątek, siedząc wygodnie we własnym fotelu będziemy mogli wysłuchać IV Symfonii Gustava Mahlera prosto z Filharmonii Łódzkiej.

Utwór ten był dla współczesnych kompozytora zaskoczeniem: po monumentalnych i potężnych symfoniach Drugiej i Trzeciej publiczność oczekiwała kolejnego podobnego dzieła. Tymczasem Mahler przedstawił utwór o połowę krótszy, przejrzysty formalnie, nawiązujący do czteroczęściowego układu klasycznego symfonii, a nawet do języka muzycznego Haydna i Schuberta. Publiczność w Monachium w 1901 roku czuła się też zaskoczona – czy wręcz zniesmaczona – tematyką dzieła, które w naiwny, dziecięcy wręcz sposób przedstawia prawdy wiary chrześcijańskiej. Podczas prawykonania utwór został wygwizdany. Za to, co nie spodobało się współczesnym kompozytora, cenimy tę symfonię dzisiaj. Urzeka nas jej bezpośredniość, w której nie widzimy tandetnej naiwności, lecz mądrą prostotę. Świadczą o tym słowa samego kompozytora: „Różni się ona [IV Symfonia] fundamentalnie od innych moich symfonii. Ale tak właśnie musi być; byłoby niemożliwością powtarzać siebie, a tak jak życie idzie naprzód, ja również odkrywam nowe ścieżki w każdym nowym dziele”. Usłyszymy ten utwór w opracowaniu na sopran i orkiestrę kameralną. Muzycy zagrają pod batutą dyrektora artystycznego tej instytucji, Pawła Przytockiego, dla którego jest to już czwarty sezon pracy z łódzkimi filharmonikami. Utwór zabrzmi w opracowaniu Klausa Simona. Partię solową wykona sopranistka Sarah Traubel.

- Gustav Mahler, największy prorok wśród kompozytorów i największy kompozytor wśród proroków. Muzyka Mahlera ma wewnętrzny żar pozwalający oderwać się od rzeczywistości, od świata pogrążającego się w rozpaczy - mówi Paweł Przytocki. - W tym czasie pandemii ma głęboki sens i przesłanie, jest metaforą ludzkiego losu. IV Symfonia przynosi dużo ukojenia i optymizmu, jest tęsknotą za niebem w kontekście religijnym i etycznym. Jest budowaniem świata, do którego tęsknimy, świata niebiańskiego spokoju, w którym rozbrzmiewa najpiękniejsza muzyka na świecie, której nie można porównać z jakąkolwiek istniejącą muzyką.

Transmisja rozpocznie się na kanale YouTube Filharmonii Łódzkiej 27.11 o godz. 18.55. Przed koncertem będzie można wysłuchać komentarza o muzyce Marcina Majchrowskiego oraz podejrzeć przygotowania muzyków do występu.

Transmisje z Filharmonii Łódzkiej są udostępniane bezpłatnie, jednak wszystkie chętne osoby mogą wesprzeć instytucję wpłacając dowolną kwotę za uczestnictwo w koncercie online: https://filharmonia.lodz.pl/pl/aktualnosci/wsparcie-dla-muzyki

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.