Inter>CAMERATA odkrywa zapomniane muzyczne skarby

24.04.2014

Odkrywamy zapomniane arcydzieła-(Re)discovering forgotten masterpieces to projekt, którego celem jest popularyzacja mało znanej – zapomnianej, bądź jeszcze nie odkrytej – muzyki kameralnej i orkiestrowej; nie tylko polskiej, ale i naszych południowych sąsiadów – Czechów, Słowaków i Węgrów. Realizowany we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, stwarza możliwość współpracy między młodymi muzykami tych krajów. Ponadto stanowi świetną propozycję edukacyjną, gdyż koncerty poprzedzone są otwartą próbą generalną dla młodzieży, w trakcie której prezentowane są fragmenty programu, połączone z niekonwencjonalną prelekcją, mająca przybliżyć młodej publiczności instrumenty, style i formy muzyczne.

Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest wrocławski dyrygent i klarnecista, pedagog tamtejszej Akademii Muzycznej, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania oraz szef polskiego oddziału International Clarinet Association – Jan Jakub Bokun. Z myślą o zaprezentowaniu melomanom rzadko lub wcale nie wykonywanych dzieł  kameralnych, czy orkiestrowych, wiosną 2013 r. artysta powołał do życia 15-osobową orkiestrę złożoną z młodych, ale doświadczonych już muzyków, wywodzących się głównie z wrocławskiej Akademii Muzycznej. Inter>CAMERATA, to zasadniczo orkiestra smyczkowa, choć czasami (co w tegorocznej edycji będzie miało miejsce 16.07 w Dworku Chopina w Dusznikach) występująca również w repertuarze z instrumentami dętymi.

Wiosną i latem 2014 r. Inter>CAMERATA zagra m.in.: w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, w Lądku Zdroju, Wrocławiu, Wągrowcu, każdorazowo z inną propozycją repertuarową (opartą głównie na mniej znanej muzyce słowiańskiej i węgierskiej), zapraszając do wspólnego muzykowania znakomitych solistów.

Tegoroczna edycja projektu Odkrywamy zapomniane arcydzieła-(Re)discovering forgotten masterpieces rozpocznie się już w najbliższy weekend od silnego, polskiego akcentu na Morawach: 26.04 w Mikulovie i 27.04 w Ostravie, gdzie obok Wałasków Sławomira Czarneckiego i Andante Cantabile na wiolonczelę i smyczki Piotra Czajkowskiego, zostanie zaprezentowana mało znana czeskiej publiczności twórczość Mieczysława Karłowicza. Zestawienie młodzieńczych pieśni wybitnego polskiego postromantyka w opracowaniu Jakuba Zwarycza na głos z orkiestrą oraz urokliwej Serenady op. 2 z schubertowskim Pastuszkiem na Skale w wersji na głos, klarnet i orkiestrę smyczkową (również opracowanie Zwarycza) ma służyć wyeksponowaniu pokrewieństw łączących ojca liryki muzycznej z rodzimym kontynuatorem tego nurtu.

Na Morawach z orkiestrą Inter>CAMERATA wystąpią: wiolonczelistka Markéta Kubínová, klarnecistka – Barbara Staszewska oraz Natalia Halicka – sopran. Oba koncerty poprowadzi Jan Jakub Bokun.

Emilia Dudkiewicz

26.04.2014 r. Mikulov (CZ), 27.04.2014 r. Ostrava (CZ)

Markéta Kubínová – wiolonczela, Barbara Staszewska – klarnet, Natalia Halicka – sopran

Orkiestra Inter>Camerata

Jan Jakub Bokun, dyrygent

Program:

Sławomir Czarnecki – Wałaski

Piotr Czajkowski – Andante Cantabile na wiolonczelę i smyczki

Franz Schubert (opr. J. Zwarycz) – Pastuszek na Skale

Mieczysław Karłowicz (opr. J. Zwarycz) – Pieśni

- Pamiętam ciche, jasne dni

- Z nową wiosną

- Skąd pierwsze gwiazdy

- Najpiękniejsze moje piosnki

Mieczysław Karłowicz – Serenada op.2 na smyczki

(Marsz-Romans-Walc-Finał)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.