Inauguracja sezonu Baltic Neopolis Orchestra

22.09.2020
Inauguracja sezonu Baltic Neopolis Orchestra

Ostatni weekend września będzie należeć do Baltic Neopolis Orchestra. BNO zagra nie tylko w Szczecinie, a nawet regionie, bowiem z ostatnim koncertem pojawi się w Słupsku. Kołobrzeskie Koncerty Kameralne, w ramach których odbędzie się pierwsze spotkanie publiczności z orkiestrą tej jesieni, wybrzmi pod znakiem Mistrzowskich zagrań należących do Fedora Rudina – Koncertmistrza Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii.

W sobotę w tym samym składzie muzycy zaprezentują się szczecińskiej publiczności. Włoski kaprys otworzy kolejną odsłonę cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. Kunszt mistrza Opery Wiedeńskiej usłyszeć będzie można w Kościele Garnizonowym w Szczecinie, a także w sieci na kanale Facebook orkiestry.

Na koniec wielki powrót cyklu „Na okrągło Orkiestra!”. Na Koncercie w Słupsku zaprezentowany zostanie wyjątkowy repertuar autorstwa Szymona Brzóski, jednak trasa „Na Okrągło Orkiestra” będzie jak zawsze bardzo różnorodna. Szczegóły poniżej!

Koncerty:

„Mistrzowskie zagrania”
w ramach cyklu Kołobrzeskie Koncerty Kameralne
25 września 2020, sala widowiskowa RCK w Kołobrzegu
godz. 19:00

Włoski Kaprys”
w ramach cyklu Wielcy Koncertmistrzowie
26 września 2020, Kościół Garnizonowy w Szczecinie,

godz. 19:00
Streaming na FB/ Baltic Neopolis Orchestra

Mistrzowskie zagrania w iście włoskim stylu podczas koncertu zaprezentuje orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra, którą poprowadzi Fedor Rudin. Muzyka przekroju włoskich twórców (od XVIII do XX w.) z pewnością dobrze wpisze się w okres schyłku lata i początek melancholijnej, ale pięknej jesieni. Utrzymane w pogodnym nastroju Divertimento jednego z trzech wielkich klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz spotkanie z jednym z największym kompozytorów opery włoskiej - Giacomo Puccinim, uczynią ten wieczór dynamicznym i zaskakującym w swym włoskim, kaprysowym kontekście.

Artyści:

Fedor Rudin – Koncertmistrz Koncertmistrz Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii, skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F dur KV 138
Hugo Wolf – The Italian Serenade
Nino Rota – Concerto per Archi
Niccolò Paganini/Edison Denissow – Five Caprices for Violin and String Orchestra
Giacomo Puccini – Crisantemi

Bilety do nabycia na www.bilety.fm
https://bilety.fm/pl/muzyka/5173-wielcy-koncertmistrzowie-wloski-kaprys-szczecin.html
Partner Główny: Miasto Szczecin
Mecenas Orkiestry: Zarząd Portów Morskich Szczecin- Świnoujście
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. 

Cykl Wielcy Koncertmistrzowie został zainaugurowany we wrześniu 2010 roku i jest najbardziej prestiżowym cyklem artystycznym orkiestry Baltic Neopolis. Do tej pory orkiestrze podczas koncertów towarzyszyli m.in.: Roman Kim, Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Igor Yuzefovich, Lars Bjornkjaer, Daniel Stabrawa, Jan Stanienda czy Yuri Zhislin, Marat Bisengaliev, Carmine Lauri, Daniel Rowland i Maria Machowska. Wyznacznikiem jakości i unikatowości przedstawionego projektu jest obecność najwybitniejszych koncertmistrzów z Polski i ze świata oraz drobiazgowy, sumiennie i precyzyjnie przygotowany repertuar koncertów, ukazujący w sposób możliwie najatrakcyjniejszy bogactwo kultury muzycznej.

W 2020 roku wraz z Baltic Neopolis Orchestra zagrają: Fedor Rudin, koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej, Melina Mandozzi, koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii w Bergen oraz Rafała Zambrzyckiego - Payne, koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fedor Rudin

Francusko-rosyjski skrzypek Fedor Rudin szybko zyskał pozycję jednego z najbardziej wyjątkowych i wielowymiarowych artystów koncertowych dzisiejszego pokolenia. Jest koncertmistrzem Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii Wiedeńskiej i laureatem wielu prestiżowych konkursów, takich jak Premio Paganini w Genui i George Enescu w Bukareszcie. W 2019 roku otrzymał nagrodę Ivry Gitlis w Paryżu, a jego najnowszy album „Reflets” był nominowany do międzynarodowych nagród muzyki klasycznej. Jego ostatnie występy obejmowały solowe debiuty w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Stern Auditorium Carnegie Hall w Nowym Jorku, Berlin Konzerthaus, Paris Philharmonie, Vienna Musikverein i Tonhalle Zurich, z wieloma światowej sławy orkiestrami, w tym Basel Symphony Orchestra, National Orchestra of the Opéra Bastille, Monachium Chamber Orchestra, Paris Chamber Orchestra, Cape Town Philharmonic i Montreal Symphony Orchestra. Grał pod batutą dyrygentów, takich jak Lorenzo Vioy, Darrell Ang, Isaac Karabtchevsky, Christoph Poppen, Maxim Vengerov i Conrad van Alphen. Fedor Rudin, pasjonat repertuaru operowego i symfonicznego, regularnie pracuje jako dyrygent. Mając zaledwie 20 lat, w latach 2012-2013 pełnił funkcję gościnnego dyrygenta Gruzińskiej Filharmonii Narodowej. Dyrygował takimi orkiestrami, jak Petrobras Symphony Orchestra z Rio de Janeiro, Moskiewski Zespół Muzyki Współczesnej, Filharmonii Lwowskiej i Orquestra Reino de Aragon. Fedor kończy obecnie dyrygenturę w klasie Simeona Pironkoffa na University of Music and Performing Arts Vienna.

27.09.2020 godz. 18:00
w ramach projektu „Na okrągło Orkiestra!”
Słupsk, Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara

Baltic Neopolis Orchestra podczas drugiej edycji projektu „Na okrągło Orkiestra!” zaprezentuje wizytówkę wirtuozowskiej muzyki kameralnej Europy i świata. W trasie koncertowej obejmującej pięć miejscowości w Polsce, udział wezmą najlepsi polscy i międzynarodowi instrumentaliści, w tym koncertmistrzowie oraz liderzy prestiżowych orkiestr w Europie.

Szczecin, Słupsk, Wałbrzych, Kielce i Rzeszów – to miasta, w których w 2020 roku wraz z Emanuelem Salvadorem – koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra wystąpią: Vasko Vassilev (skrzypce) – koncertmistrz w londyńskim Royal Opera House; Tomasz Tomaszewski (skrzypce) – koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie; Andriy Viytovych (altówka) – jeden z najlepszych i najwszechstronniejszych brytyjskich altowiolistów, lider grupy altówek Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Ponad to w projekcie udział wezmą artyści związani z twórczością Szymona Brzóski, którzy zaprezentują autorski program kompozytora, inspirowany tańcem współczesnym oraz portugalski Guimaraes String Quartet z gościnnym udziałem wybitnego brazylijskiego pianisty Ronaldo Rolima. Charyzmatyczni artyści, brawurowy program, wielkie muzyczne emocje – Na okrągło!

Artyści:

Linda Jankowska – skrzypce
Emanuel Salvador – skrzypce
Emilia Goch Salvador – altówka
Izabela Buchowska – wiolonczela
Barbara Drążkowska – fortepian
Szymon Brzóska – kompozytor

Program:

Szymon Brzóska:

1. Passacaglia
2. Motus
3. Ultima forsan
4. In perpetuum
5. Vesperi
6. Rapidus
7. Antiphona I
8. Follow
9. Somnus
10. Venatus
11. Antiphona II
12. SLide
13. Coffins
14. Metus
15. Cohaesio
16. Movement II
17. Ultima necat
18. Migrations

Bilety do nabycia na stronie Filharmonii:
https://www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/aktualnosci/neopolis-na-okrag...
Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Szymon Brzóska - kompozytor

{info. pras}

Już w szkole średniej podjął pierwsze próby komponowania. Absolwent Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii, od roku 2005 żyje i tworzy w Belgii. Jest laureatem wielu nagród kompozytorskich w Polsce i poza jej granicami. Zainteresowanie Szymona współistnieniem muzyki i innych dziedzin sztuki, takich jak taniec współczesny, teatr oraz kino doprowadziły go do współpracy na wielu płaszczyznach artystycznych. Od 2007 roku współpracował z wieloma utytułowanymi choreografami; Sidi Larbi Cherkaoui (Sutra, Orbo Novo, Labyrinth, Milonga, Noetic), David Dawson (Overture, Tristan + Isolde, Citizen Nowhere), Maria Pagés (Dunas), Vladimir Malakhov (Icarus), New Movement Collective (Casting Traces) oraz Kaya Kołodziejczyk (Oh, Noh) oraz prestiżowymi teatrami tańca współczesnego (Het Nationale Ballet w Amsterdamie, Cedar Lake w Nowym Jorku, Semperoper Ballet w Dreźnie, Gothenburg Dance Company). Jego muzyka wielokrotnie rozbrzmiewała w najważniejszych teatrach oraz salach koncertowych na świecie, między innymi w Operze w Sydney, na Festiwalu w Awinionie, Semperoper w Dreźnie oraz Lincoln Center i BAM w Nowym Jorku.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.