Startuje III Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE – transmisje w radiowej Dwójce

-
18.11.2021

Już w najbliższy piątek, 19 listopada, rozpocznie się w Warszawie III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. W programie znalazły się m.in. koncerty muzyki poważnej, popularnej, folkowej i eksperymentalnej oraz międzygatunkowe projekty artystyczne z 16 państw Środkowej i Wschodniej Europy oraz USA. W radiowej Dwójce, która partneruje Festiwalowi, będzie można usłyszeć „na żywo” koncerty: inauguracyjny i finałowy, a inne wydarzenia zostaną zarejestrowane i wyemitowane w późniejszym czasie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie romantyzm – usłyszymy nie tylko muzykę najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale zabrzmią też romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku. – Zaprezentujemy też prapremierowe wykonania dzieł, które powstały na specjalne zamówienie. Dziewięć dni festiwalowych wypełnione zostanie przez piętnaście wydarzeń, a scenę oddamy m.in. tak znakomitym wykonawcom, jak: Veriko Tchumburidze, Anastasia Kobekina, Olga Pasiecznik, Joanna Freszel, Tomasz Konieczny, Adam Bałdych, Janusz Wawrowski, Anu Tali, Zsolt Nagy, Andrzej Boreyko, Olari Elts, Oval, Kwartet Śląski, czy znakomity Chór Radia Łotewskiego – informują organizatorzy.

 

Podczas Eufonii usłyszymy dzieła kompozytorów oraz interpretacje muzyków z 17 krajów (od Chorwacji po Norwegię na północy i Gruzję na wschodzie, przez Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Słowację, Czechy, Austrię, Węgry, Rumunię, Niemcy oraz USA): 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety. Łącznie w stolicy wystąpi ok. 500 artystów.

 

Cechą charakterystyczną Eufonii jest różnorodność gatunkowa. Podczas dziewięciu dni festiwalowych zaprezentowane zostaną różne światy muzyczne: klasyka i elektronika, muzyka romantyczna, ale też współczesna, tradycyjna i eksperymentalna. Zabrzmi też klasyka w jazzowych aranżacjach.

 

W Narodowym Centrum Kultury od lat Europa Środkowo-Wschodnia nas ciekawi i inspiruje. Staramy się odkrywać bogate, a wciąż za mało znane dziedzictwo tego regionu. O jego wyjątkowości stanowi zarówno twórcze nawiązywanie do folkloru i tradycji, jak i możliwość czerpania ze źródła nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień, akcentów i interpretacji. Festiwal Eufonie to nasze kolejne bardzo ważne przedsięwzięcie na rzecz zbliżenia kultur krajów naszego regionu, a dla publiczności doskonała okazja do poznawania oraz smakowania środkowo- i wschodnioeuropejskiej różnorodności kulturowej poprzez muzykę, która jest najbardziej uniwersalnym językiem świata. Festiwal tworzy niezwykle cenną przestrzeń spotkania i dialogu – zapowiada prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor organizującego wydarzenie Narodowego Centrum Kultury.

 

Festiwal rozpocznie się w piątek 19 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncertem Sinfonii Varsovia pod dyrekcją Zolsta Nagya z udziałem solistów: Bożeny Bujnickiej, Urszuli Kryger, Karola Kozłowskiego i Wojciecha Gierlacha oraz Chóru Filharmonii Narodowej. W programie utwory: Ernsta von Dohnányiego, Ferenca Liszta i Zoltána Kodálya.

 

Radiowa Dwójka transmitować będzie również finałowy koncert 27 listopada – w programie wieczoru m.in. II Symfonia „Wigilijna” Krzysztofa Pendereckiego.

 

Większość pozostałych wydarzeń festiwalowych zostanie zarejestrowana przez Program 2 Polskiego radia i wyemitowana w późniejszym czasie. Wybrane koncerty będzie można obejrzeć – w formie streamingu – na stronach www.nck.pl i www.eufonie.pl.

 

Program 2 Polskiego Radia jest Partnerem Festiwalu, a Polskie Radio jego patronem medialnym.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.