Ian McKellen i Patrick Stewart w „Ziemi niczyjej” Harolda Pintera - ostatnie pokazy

13.05.2021
fot. Johan Persson

Ian McKellen („Władca Pierścieni”, „X-men”, „Hobbit”) i Patrick Stewart („Star Trek”, „X-men”) znów wystąpią razem w klasycznej już komedii Harolda Pintera („Kochanica Francuza”), przedstawiciela teatru absurdu i laureata literackiej Nagrody Nobla.

Wcielają się oni w role dwóch pisarzy, Spoonera i Hirsta, którzy spotykają się w jednym z londyńskich pubów i zaczynają pić. Hirst przekroczył już sześćdziesiątkę. To pisarz uznany i zamożny – ma sekretarza, doradcę finansowego i lokaja. Jest uzależniony od alkoholu i ludzi, którzy dla niego pracują, a zarazem nim rządzą. Spooner też ma szósty krzyżyk na karku. Twierdzi, że jest poetą, ale cichaczem dopija zlewki w barze. Po pewnym czasie panowie przenoszą się do znajdującej się nieopodal rezydencji Hirsta, gdzie odbywa się właściwa akcja sztuki. Pijani bohaterowie opowiadają sobie coraz bardziej niewiarygodne historie. Obaj najwyraźniej konfabulują, plącząc się coraz bardziej w kolejnych wersjach własnych losów i dokonań. Zakończenie wieczoru komplikuje jeszcze pojawienie się dwóch niepokojących i tajemniczych młodzieńców (w tych rolach Owen Teale i Damien Molony). McKellen i Stewart (stali sceniczni i filmowi partnerzy, a prywatnie przyjaciele) dają tu pokaz mistrzowskiego aktorstwa teatralnego.

Jak pisał Bolesław Taborski (autor przekładu) we wstępie do wydania dramatów Pintera: „Hirst i Spooner są więźniami swej pamięci, a może fantazji, ułudy, zmyśleń (...). Zostajemy więc z pytaniami: co jest prawdą, a co wymysłem i ułudą? Pinterlandia to kraj wielu pytań bez odpowiedzi. Jej twórca, jak wiemy z jego własnych wypowiedzi, nie ma gotowych formuł i wedle takich nie pisze. Wieloznaczność jest dla niego czymś naturalnym”. Rzeczywiście, pilne śledzenie pełnego ornamentów słownych tekstu – czasem poetyckiego, czasem dosadnego – ma tu szczególne znaczenie.

Spektakl wyreżyserował Sean Mathias („Piętno”). Przedstawienie powróciło na scenę West Endu po olbrzymim sukcesie na Broadwayu i było transmitowane do kin na całym świecie 15 grudnia 2016 roku (w ramach popularnego cyklu „National Theatre Live”). W tym samym roku spektakl otrzymał od „Evening Standard” Theatre Award za najlepsze wznowienie sezonu. Pokazy „Ziemi niczyjej” 5 grudnia 2017 w wybranych kinach sieci Multikino są ostatnimi na polskich ekranach.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz