I WARSZAWSKI FESTIWAL TANGA I MUZYKI RETRO IM. WŁADYSŁAWA SZPILMANA JUŻ WE WRZEŚNIU!

-
27.07.2022

Już we wrześniu, w Teatrze Polskim w Warszawie będzie można wziąć udział w I Warszawskim Festiwalu Tanga I Muzyki Retro  Im. Władysława Szpilaman.

Ideą festiwalu jest prezentacja różnych form tanga ‒ tego rdzennego, czyli tanga argentyńskiego z Buenos Aires, tanga polskiego, które dzięki takim kompozytorom jak Władysław Szpilman, Jerzy Petersburski, Astor Piazzolla, czy Carlos Gardel, są znane, rozpoznawalne na całym Świecie i doczekały się około 3000 polskich kompozycji z okresu międzywojennego, a także tang świata.

W związku z tym, pomysłodawca festiwalu i jego dyrektor artystyczny - Sebastian Wypych - wybitny polski kontrabasista, znawca i animator muzycznego świata tanga w Polsce, szef wielu orkiestr i programów tangowych, położył główny nacisk na twórczość i spuściznę repertuaru kompozytorów polskich, ale także kompozytorów argentyńskich i światowych.


Patronem festiwalu jest WŁADYSŁAW SZPILMAN - niekwestionowany wybitny polski pianista i kompozytor setek piosenek i tangowych szlagierów. Skomponował ich około pięciuset, z czego sto pięćdziesiąt stało się prawdziwymi przebojami, a wiele z nich cieszy się popularnością do dziś. Najsłynniejsze z nich to: "Straciłam serce twe", "Czerwony autobus", "Nie wierze piosence", "Jak młode Stare miasto", "Piosenka mariensztacka", "Pójdę na Stare Miasto", "W małym kinie", "Tych lat nie odda nikt", "Do widzenia Teddy", "Nie wierzę piosence", "Przyjdzie na to czas", "Jutro będzie dobry dzień", "Naucz mnie tańczyć", "Cicha noc", "Zloty piasek", "Czy tak, czy nie”.

 

Był jednym z kompozytorów, który komponował swoje tanga w międzywojennej i powojennej Warszawie. Był też bardzo związany jako twórca i artysta z nurtem  i środowiskiem muzycznym Warszawy.

 

Tegoroczna i pierwsza edycja festiwalu, to trzy wyjątkowe wydarzenia.

 

PROGRAM FESTIWALU


16.09 - piątek / godz. 19:00


INAUGURACJA FESTIWALU
„SZPILMAN / PETERSBURSKI”
LALA CZAPLICKA & ORKIESTRA ADRIA
oraz Grażyna Barszczewska i Maksymilian Rogacki - recytacje
Urszula Wojtkowiak i Piotr Woźniak - tango /pokaz/

Lala Czaplicka - śpiew
Anna Wandtke - skrzypce
Grzegorz Lalek - skrzypce, banjo
Mirek Feldgebel‒ fortepian
Piotr Kopietz - akordeon, bandoneon
Grzech Piotrowski - saksofony
Przemysław Skałuba - klarnet
Piotr Szmidt - trąbka
Cezary Konrad - perkusja
Krzysztof Łochowicz ‒ gitara
Sebastian Wypych ‒ kontrabas, kierownictwo artystyczne
Paweł Sztompke - prowadzenie

 

Orkiestra ADRIA nawiązuje składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych stolicy, a swoją nazwą nawiązuje do przedwojennej Adrii.
Polski zespół grający w stylu przedwojennym, na podobieństwo polskich orkiestr jazzowych, tangowych i swingowych okresu międzywojennego, a jednocześnie stosujący nowoczesne aranżacje w oparciu o dobre tradycje stylu.

Repertuar koncertu składa się z najpiękniejszych kompozycji Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego.


Bohaterami koncertu są:

 

Lala Czaplicka - śpiewaczka, wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie, córka Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30-tych ubiegłego stulecia, śpiewał i nagrywał z orkiestrami Petersburskiego i Golda – występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy - Adrii.

Solistce towarzyszyć będą znakomici artyści współtworzący Orkiestrę Adria powołanej na wzór orkiestry Jerzego Petersburskiego przedwojennej Adrii właśnie.


Na program Orkiestry Adria składają się kompozycje Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego legendarnych i wybitnych kompozytorów, twórców wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku Polski i Świata.

 

PROGRAM:
Piosenki Władysław Szpilmana:
1.Nie wierzę piosence (sł. B.Brok)
2. W małym kinie (sł.L.Starski)
3. Sto lat (sł.H.Kołaczkowski)
4. Pójdę na stare miasto (E.Fiszer)
5. Straciłam serce swe
6. Nie ma szczęścia bez miłości (sł.H.Szpilman)
7. Tak mało cię znam (sł.J.Jurandot)
8. Cicha noc (sł.R.Sadowski)
9. Nocami i dniami (sł.K.Winkler)
10. Deszcz (sł.K.I.Gałczyński)

11. Jeśli kochasz się w dziewczynie (sł.E.Szlechter)
12. Let's kiss


Piosenki Jerzego Petersburskiego:
1.Ta ostatnia niedziela (Zenon Friedwald)
2. Sam mi mówiłeś (Marian Hemar)
3. Odrobinę szczęścia w miłości (Emanuel Schlechter)
4. Ty,miłość i wiosna (Andrzej Włast)
5. Tango Milonga (Andrzej Włast)
6. Już nigdy (Andrzej Włast)
7. Ja się boję sama spać (Andrzej Włast)
8. Halo, tempo (Andrzej Włast)

17.09 - sobota / godz. 19:00


PREMIERA
„MAKSYMIUK TANGO RETRO NUEVO”
Tanga Jerzego Maksymiuka


BEATA RYBOTYCKA & GANG TANGO & ATOM STRING QUARTET
Beata Rybotycka - śpiew, recytacje
Maestro Jerzy Maksymiuk - gość specjalny
oraz
Dominik Łoś - recytacje
Urszula Wojtkowiak i Piotr Woźniak - tango /pokaz/


GANG TANGO:
Grzegorz Lalek ‒ skrzypce, mandolina
Piotr Kopietz ‒ bandoneon, akordeon
Mirosław Feldgebel‒ fortepian
Sebastian Wypych ‒ kontrabas, kierownictwo artystyczne
oraz


ATOM STRING QUARTET:
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

 

 

BEATA RYBOTYCKA

– aktorka i piosenkarka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występowała w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrze STU, Piwnicy pod Baranami, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Artystka wszechstronna, znana publiczności telewizyjnej z występów w programach rozrywkowych. Obecnie związana z krakowskim teatrem STU. Śpiewając piosenki z przedwojennych kabaretów wciela się w gwiazdy m.in. Hanki Ordonówny „Ordonka”, Miry Zimińskiej, czy Zofii Terné. Jako aktorka Rybotycka występowała m.in. w spektaklach „Fortynbras się upił”, „Makbet” i „Wesele”, „Wyzwolenie”, „Akropolis”. Na swoim koncie ma także niewielki epizod w filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, w którym wykonała przedwojenny szlagier „Miłość ci wszystko wybaczy”. Wydała dwie płyty solowe: „Beata Rybotycka śpiewa pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza” oraz „Szurum burum” (przy której współpracowała z Jarosławem Śmietaną). W 2000 r. wzięła udział w nagraniu płyty „Moje kolędy na koniec wieku” Zbigniewa Preisnera. Występuje także w autorskich recitalach.

 

 

GANG TANGO

- założony w 2015 roku przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha, jeden z niewielu zespołów tangowych nawiązujący stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie 'Orquesta Tipica' oraz czerpiący inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli - Quinteto Nuevo, ale także nawiązujący stylistycznie do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. Kompilacja kompozycji polskich i argentyńskich repertuaru zespołu, nawiązuje do kolebki i wzoru stylu, czyli tanga argentyńskiego, ale także odnosi się i pielęgnuje ogromny dorobek twórczości tangowej kompozytorów polskich okresu międzywojennego. Pisywali je zarówno autorzy muzyki lekkiej, jak i kompozytorzy muzyki poważnej. Mówi się o około 3000 tang polskich z tego okresu.

Gang Tango na gruncie tanga współpracuje z wieloma wybitnymi postaciami w kraju i zagranicą: Roby Lakatos, Yasmin Levy, Susanna Moncayo, KAYAH, Jerzy Maksymiuk, Kuba Badach, Anna Karwan, Staszek Soyka, Katarzyna Cerekwicka i wielu innych znakomitych artystów, Anna Iberszer, Anna Głogowska, Rafał Maserak i wielu innymi.

Zespół ma na swoim koncie kilka płyt w tym solową „TANGOSPHERE” oraz TANGA ŚWIATA z udziałem światowej sławy skrzypka - Robiego Lakatosa.

 

 

ATOM STRING QUARTET

 - to jeden z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie. Łączy możliwość klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją, inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W swojej praktyce wykonawczej nieustannie przeciera nowe szlaki poszukując własnych rozwiązań brzmieniowych i formalnych, które wymykają się jakimkolwiek schematom.

Atom String Quartet powstał w 2010 roku w Warszawie i tworzą go: skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty.

Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych.

{info. pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.