Przed nami I Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej

-
13.05.2021

Poleski Ośrodek Sztuki i Zespół Tańca Ludowego "Harnam" im. Jadwigi Hryniewieckiej powołują do życia I Festiwal Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej.

Folklor jest nieodzowną częścią naszej polskiej kultury. Taniec ludowy był jedną z najważnieszych części życia towarzyskiego dawnej społeczności wiejskiej.

Jadwiga Hryniewiecka - choregraf, tancerka i patron wydarzenia była założycielką zespołu „Harnam” w Łodzi. W jej twórczości forma tańców ludowych, potraktowana została jako inspiracja, opowiedziana tańcem historia.

Jako kontynuatorzy myśli i idei założycielki Zespołu „Harnam”, Jadwigi Hryniewieckiej, chcemy zwrócić uwagę jak ważną częścią tanecznej kultury narodowej, jest stylizacja folkloru, użyta jako jeden ze środków wyrazu artystycznego. Naszym głównym celem jest nie tylko kultywowanie tradycji, ale zaszczepianie tej tradycji w młodym pokoleniu. ” - mówi Andrzej Sieczkowski – jeden z organizatorów festiwalu.

Całość wydarzenia odbywać się będzie on-line. W ramach Festiwalu odbędzie się wirtualna wystawa zbiorów najpiękniejszych strojów ludowych znajdujących się w zasobach ZTL „Harnam”, prelekcje jurorów konkursu w formie webinarów, dotyczące tańca ludowego oraz konkurs choreograficzny „Tańczmy w ojczystym języku”.

Jury konkursu stanowią znane na arenie tańca ludowego osobistości, którzy będą także prelegentami wykładów: Małgorzata Kucharska-Nowak, Wioletta Milczuk, Klaudia Carlos-Machej, Łukasz Neter.

Dla najlepszych zespołów tanecznych przewidziano nagrody finansowe min. Grand Prix – 5000 zł.

Zgłoszenia na konkurs przyjmowane są do dnia 21 maja 2021 r. w formie elektronicznej lub w formie nagrania (dvd) nadesłanego pocztą.

Więcej informacji na temat festiwalu http://ztlharnam.pl/festiwal/

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.