HoloGramy – 8. edycja Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego
42 koncerty i audycje, 8 prawykonań i niezliczona ilość wrażeń – to wszystko obejmą Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, festiwal, który połączy ze sobą tradycję z nowoczesnością, światłość z ciemnością i obraz z dźwiękiem. Koncerty w ramach Dni Góreckiego będą odbywać się w listopadzie i grudniu. Co więcej, obejmą obchody 10. rocznicy śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego, Patrona nie tylko Festiwalu, ale także jego organizatora – Filharmonii Śląskiej.
Tegoroczne Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, 8. już edycja festiwalu poświęconego jednemu z najwybitniejszych twórców XX wieku, nosić będą tytuł "HoloGramy". Hasło przewodnie objawiać się będzie w symbolicznym odniesieniu do gry światła i ciemności, obecnej w muzyce kompozytora.
Czas trwania festiwalu zamknięty jest pomiędzy datami granicznymi życia Góreckiego. Inauguracja przypadnie na 10. rocznicę śmierci twórcy, 12 listopada. Ostatni koncert z kolei odbędzie się w dniu urodzin kompozytora, czyli 6 grudnia.
W programie znajdą się zarówno dzieła nowe, jak i doskonale znane. Nie zabraknie muzyki samego Patrona Dni, ze słynną "Symfonią pieśni żałosnych", "Quasi una fantasia" op.78, organową "Kantatą" op. 26, zinstrumentowanymi przez syna kompozytora "Dwoma Postludiami Tristanowskimi i Chorałem" op. 82, a nawet utworami skierowanymi do najmłodszych. Festiwal wypełnią także liczne prawykonania. Po raz pierwszy usłyszymy kompozycje Eugeniusza Knapika, Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Lasonia, Władysława Szymańskiego, Jana Wincentego Hawela, Piotra Pudełka oraz Adriana Robaka. Wraz zespołami artystycznymi Filharmonii Śląskiej wystąpią znakomici soliści i dyrygenci, wśród których znajdą się m.in. Szymon Nehring, Anna Górecka, Szymon Bywalec, Christian Schumann, Piotr Pławner, Bożena Bujnicka, Mirosław Jacek Błaszczyk, Wojciech Pławner, Sylwia Olszyńska i wielu innych.
8. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego "HoloGramy" rozpocznie Preludium, czyli wydarzenia wykraczające poza siedzibę Filharmonii. Będą to: 4 koncerty zespołów kameralnych złożonych z muzyków Filharmonii, koncert Chóru Filharmonii Śląskiej w katowickiej Archikatedrze oraz koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Wojciecha Pławnera wraz ze skrzypaczką Sulamitą Ślubowską w sosnowieckim Miejskim Klubie im. Jana Kiepury.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie https://filharmonia-slaska.eu/holo-gramy/.
{info.pras.}