Hiszpańskie wieczory koncertowe w Filharmonii Krakowskiej

-
16.06.2021

Pod patronatem ambasadora Hiszpanii w Polsce oraz Instytutu Cervantesa w Krakowie, w piątek 18 czerwca 2021 roku o godz. 19.30 i w sobotę 19 czerwca br. o godz. 18.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego zabrzmią koncerty na wskroś hiszpańskie – zarówno ze względu na wykonywany repertuar, jak i zaproszonych z tej okazji artystów. 

Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi znakomity dyrygent hiszpański – José Miguel Pérez-Sierra, uznawany za  jednego z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Artysta współpracował dotąd z takimi mistrzami batuty, jak Lorin Maazel czy Albert Zedda i występował na najbardziej znaczących festiwalach operowych świata, jak na przykład Rossini Opera Festival w Pesaro. W dorobku dyrygenta znajdują się także występy  w najbardziej prestiżowych teatrach operowych Hiszpanii, Włoch (m.in. La Scala), Francji, Portugalii i Chile. W jego interpretacji zaprezentowane zostaną wyjątki z dzieł mistrza opery komicznej, Gioachina Rossiniego – Cyrulik sewilski, Matilde di Shabran oraz Turek we Włoszech, a także XIX i XX-wiecznych kompozytorów hiszpańskojęzycznych Heitora Villa-Lobosa i Arturo Márqueza. Do udziału w koncertach zaproszeni zostali również soliści – hiszpańska sopranistka Serena Sáenz oraz pochodzący z Meksyku baryton – Emmanuel Franco, którzy oprócz duetów ze wspomnianych oper wykonają fragmenty zarzueli.

„Zarzuela, niedaleka kuzynka operetki, jest czysto hiszpańskim zjawiskiem muzycznym, które kwitło prężnie od połowy XIX do połowy XX wieku. Był to czas jej apogeum. Czerpie ze źródeł sztuki popularnej narodu, którego bogactwem jest muzyka osadzona w krajobrazie, w tradycji tańca i śpiewu (…) Zarzuela bawi i wzrusza. Niewielu Hiszpanom, mieszkającym poza swoją ojczyzną, nie wilgotnieją oczy i nie ściska ich w gardle podczas ich oglądania” – czytamy w zaproszeniu na koncert pióra ambasadora Hiszpanii w Polsce, Francisca Javiera Sanabrii Valderramy. Podczas obu wieczorów w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią fragmenty zarzueli autorstwa takich gigantów gatunku, jak Federico Moreno Torroba, Ruperto Chapí, Gerónimo Giménez czy Pablo Sorózabal.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.