HARMONY. Wystawa fotografii Marcina Ryczka

-
21.10.2021

Prace Marcina Ryczka to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii. Ich  przewodnia myśl to minimum formy, maksimum treści. Tytułowa Harmonia nawiązuje do  formy, treści i procesu tworzenia prezentowanych fotografii. Temat jest wielowymiarowy,  odnosi się do wolności, duchowości, relacji człowiek-natura.

Wyszukane w otaczającym  świecie, nieprzekształcane graficznie przejrzyste obrazy odwołują się do prostych linii i  czystych form. Część fotografii utrzymana jest w czarno-białej stylistyce, co podkreśla ich  minimalizm, a równocześnie nawiązuje do tradycyjnej fotografii. Niektóre zdjęcia, powstałe  głównie na Tajwanie i w Indiach, zostały wykonane w kolorze. W procesie powstawania prac Marcina Ryczka najważniejsze są dwa etapy dostrzegania i oczekiwania. Dostrzeganie to intensywna obserwacja rzeczywistości, wyszukiwanie w zwyczajnych z pozoru miejscach czegoś wyjątkowego, wzbudzającego zainteresowanie. Oczekiwanie natomiast to wypatrywanie momentu, w którym można uchwycić wyjątkowy klimat wybranego miejsca, chwili, w której wydarzy się coś, co będzie stanowić odzwierciedlenie wrażliwości autora. Fotografie mają charakter metaforyczny, wieloznaczny i uniwersalny, przez co pobudzają wyobraźnię, zachęcając widza do refleksji i własnych interpretacji.

Wystawa fotografii Marcina Ryczka została zorganizowana z okazji XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Prezentowana będzie w Żelazowej Woli od
22 października 2021 do 5 czerwca 2022 r.


Marcin Ryczek rocznik 1982, fotograf, z pochodzenia lublinianin, absolwent KUL, mieszka i pracuje w Krakowie. Zdjęcia Marcina Ryczka prezentowane były na wielu wystawach, m.in.
w Japonii, USA, Niemczech, Chinach, Holandii, Rumunii, Indiach, Anglii, Austrii, Danii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji. Znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. „The Guardian”, „The Telegraph”, „Der Spiegel”, „Yedioth Ahronoth”, „La Repubblica”, „Politiken”, „Athens Voice” oraz „National Geographic”. Jego fotografie chętnie wykorzystują w swoich publikacjach znani polscy reportażyści, m.in. Wojciech Jagielski i Piotr Kłodkowski. Najbardziej rozpoznawalna praca artysty A Man Feeding Swans in the Snow nagradzana w prestiżowych, międzynarodowych konkursach, weszła w skład renomowanej kolekcji Bibliothèque Nationale de France w Paryżu oraz do zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wpływowy amerykański portal „The Huffington Post” w 2013 roku uznał ją za jedną z pięciu najlepszych fotografii na świecie. W 2017 roku znalazła się na okładce książki 100 Great Street Photographs autorstwa Davida Gibsona, co potwierdza jej niezwykłą popularność.Wystawa współorganizowana przez Muzeum KUL.


Kurator Muzeum Fryderyka Chopina: dr Seweryn Kuter
Kierownik Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli: Violetta Jarząbkowska
Kurator wystawy: dr Krzysztof Przylicki

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.