Happy Birthday, Ben!

22.11.2013

Benjamin Britten, dla przyjaciół i fanów, Ben 22 listopada obchodziłby 100 urodziny. Ten Brytyjski kompozytor, pianista oraz dyrygent był jedna z centralnych postaci XX wiecznej kultury. Jego muzyka wykonywana jest na całym świecie i znana jest chyba każdemu melomanowi.

Urodziny Brittena szczególnie hucznie obchodzone są w Wielkiej Brytanii. Na tę rocznicę Brytyjska firma fonograficzna Decca wraz z Fundacją Britten-Pears przygotowały nie lada gratkę dla melomanów, w listopadzie ukazało się kilka zestawów nagrań, na których możemy usłyszeć wszystkie utwory Benjamina Brittena. Jeden z tych zestawów, na który chciałbym zwrócić uwagę to box z utworami instrumentalnymi Brittena.

Zestaw płyty wydanych przez Deccę jest niezwykle interesujący ponieważ prezentuje nagrania począwszy od lat pięćdziesiątych dyrygowane przez samego kompozytora, aż po utwory nagrane w ciągu ostatnich lat, a dyrygowane między innymi przez Simona Rattla oraz Kenta Nagano.

Wśród wykonawców znajdują się najlepsze Brytyjskie orkiestry, ale mnie do tego zestawu szczególnie przyciągnęło kilka nazwisk solistów. Znajduje się tutaj nagranie bardzo rzadko wykonywanego koncertu fortepianowego Brittena z Sviatoslavem Richterem jako solistą. Utwór ten jest lekki w nastroju, nieco klasycyzujący, z wyraźnymi wpływami jazzu. Kolejną perełką tego zestawu jest koncert podwójny na skrzypce i altówkę w wykonaniu Gidona Kremera oraz Yuri Bashmeta.

Natomiast zdecydowanie najciekawszym elementem tego boxu są nagrania z Mstislavem Rostropovichem. Rostropovich wykonuje tutaj utwory napisane specjalnie dla niego przez Brittena. Znajduje się tutaj rewelacyjna symfonia na wiolonczelę oraz dwie suity solowe i sonata na wiolonczelę. O kunszcie Rostropovitcha chyba nic nie trzeba mówić, zatem dodam jedynie, że jeśli ktoś jest fanem muzyki Brittena, to te nagrania powinny się obowiązkowo znaleźć w domowej płytotece. Natomiast jeśli ktoś jeszcze nie zna dobrze twórczości Brittena, to box Decci jest wprowadzeniem do tej twórczości na najwyższym poziomie.

 

Britten, The Complete Orchestral and Instrumental Music, Decca 2013

 

Jacek Kornak

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.