Goście ze świata filmu na 7. Świdnickim Festiwalu Filmowym Spektrum

-
22.10.2021

Kto pojawi się na 7. Świdnickim Festiwalu Filmowym Spektrum? Wśród gości m.in. Katarzyna Figura, Łukasz Ronduda, Kinga Dębska, Łukasz Grzegorzek, Daniel Rycharski, Tomasz Kolankiewicz.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście spotkań z twórcami, aktorami, gwiazdami prezentowanych w programie filmów i nie tylko.

 

W cyklu Bliżej Jurorów, o swojej karierze filmowej opowie aktorka Katarzyna Figura, która oceniać będzie konkursowe fabuły z sekcji Okiem Młodych czy reżyserka Martyna Majewska (jury konkursu amatorskiego) - spotkanie z nią będzie połączone z projekcją przeglądu jej twórczości, w tym krótkiego metrażu „Maria nie żyje” wyświetlanego na kilkudziesięciu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Wśród jurorów w tym roku także m.in. laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i dokumentalista Piotr Stasik, którego debiut fabularny „Ćmy” miał swoją premierę w tegorocznym Konkursie MFF Nowe Horyzonty; reżyserka Daria Kopiec – jej animacja „Własne śmieci” zdobywa najważniejsze nagrody na festiwalach w Krakowie, Koszalinie czy Jeleniej Górze; Michał Ciechomski – laureat głównej nagrody w konkursie fabularnym Okiem młodych 6. edycji Spektrum za film „Uległość”.

 

Twórcy z Gdyni w Świdnicy: filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na Spektrum!

 

W programie festiwalu znalazło się sporo tytułów, które miały swoją premierę na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a jednym z jurorów będzie sam Dyrektor gdyńskiej imprezy Tomasz Kolankiewicz.

 

W Świdnicy licznie stawi się ekipa filmowa „Wszystkich naszych strachów” nagrodzonych najwyższym gdyńskim wyróżnieniem - „Złotymi lwami” dla najlepszego filmu, a także nagrodą za najlepsze zdjęcia - m.in. reżyser Łukasz Ronduda i artysta Daniel Rycharski, którego życie i twórczość stanowiły inspirację do historii ukazanej w filmie – w jego rolę brawurowo wcielił się aktor Dawid Ogrodnik. Film pojawi się w kinach w całej Polsce dopiero 5 listopada, zatem na Spektrum – przedpremierowo! Z widzami spotka się też laureat nagrody za reżyserię filmu „Moje wspaniałe życie”, Łukasz Grzegorzek. To historia Joanny – troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. W głównej roli fenomenalna Agata Buzek, a na ekranie partnerują jej Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Do Świdnicy przyjedzie także reżyser „Piosenek o miłości” Tomasz Habowski. „Piosenki…” zostały okrzyknięte objawieniem tegorocznego festiwalu w Gdyni, film oczarował zarówno widzów, jak i krytyków i zdobył nagrodę dla najlepszej produkcji w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. To Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert (Tomasz Włosok), młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Justyna Święs z zespołu The Dumplings) zmieni jego życie. Wśród gości prosto z Gdyni także reżyserka „Zupy nic” Kinga Dębska czy reżyserka „Amatorów” Iwona Siekierzyńska.

 

Młodzi na Spektrum

 

Spośród ponad 600 nadesłanych filmów w 4 kategoriach konkursu Okiem Młodych znalazło się 35 tytułów. Na Spektrum przyjdzie wielu młodych reżyserek i reżyserów, których krótkie metraże zakwalifikowały się do oficjalnej selekcji konkursowej. Widzowie nie tylko będą mogli obejrzeć ich filmy na dużym ekranie, ale też podzielić się wspólnie z nimi wrażeniami filmowymi po projekcji.

 

Spektrum wrażeń nie tylko filmowych

 

Spektrum nie tylko kinem stoi - dziennikarz filmowy Jan Pelczar, tym razem w nieco innej roli, bo jako pisarz, opowie o swojej książce „Lecę. Piloci mi to powiedzieli” na specjalnym spotkaniu autorskim w Galerii Fotografii.

 

Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl. Zakup karnetów i biletów możliwy stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony Ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.
 
PEŁNY PROGRAM DO POBRANIA W FORMACIE PDF TUTAJ:
https://spektrumfestiwal.pl/wp-content/uploads/2021/10/3778464263247188668program-a4.pdf
 
7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w tym roku w dniach 24-30 października, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.