Góry śmieci coraz wyższe [reportaż w ARTE TV]

fot. mat. pras.

W tym kwartale szczególnie istotny temat stanowi dla nas natura. Dlatego gorąco polecamy tytuły udostępnione przez telewizję Arte, wśród których można znaleźć interesujące reportaże, skłaniające do refleksji nad naszym środowiskiem...

Jednym z takich materiałów jest „Indie: Ghazipur, pod górą śmieci” (reż. Maxime Priou, Arthur Rayssiguier, Marin Guillochon). Indie to wspaniały, pełen barwnych tradycji kraj, o którym wielu turystów marzy, żeby do niego pojechać. Ale to jednocześnie przestrzeń… biedy i brudu. Wysypisko śmieci w Ghazipurze zostało otwarte w 1984 r., lecz w 2002 r. osiągnęło planowane maksimum i Sąd Najwyższy Indii nakazał jego zamknięcie. Niestety nakazu nie uszanowano, co już zdążyło przyczynić się do tragedii… Dziś ma ono ponad 70 m wysokości i nieustannie rośnie wzwyż, gdyż wciąż trafiają tu miliony ton odpadów ze stolicy Indii. 19-letni Devendra zbiera tu śmieci codziennie od 5 rano. Puszki, plastiki, ubrania… Zbiera wszystko, co nadaje się na sprzedaż lub do recyklingu. Za 10 godzin pracy zarabia w przeliczeniu trzy euro, z których musi wyżywić całą rodzinę. Gdy był młodszy, musiał kraść jedzenie, nie miał wyboru.

Tymczasem nacjonalistyczny premier Indii Narendra Modi po dojściu do władzy w październiku 2014 r. zaczął wprowadzać reformy pod hasłem „Czyste Indie”, w celu oczyszczenia kraju zamierza m.in. zakazać używania plastikowych butelek. Wszystko po to, aby podnieść poziom ogólnej higieny, jednak dla tysięcy zbieraczy śmieci może to oznaczać brak środków do życia i głód.

Tymczasem Centrum Nauki i Środowiska stale monituje sytuację w Ghazipurze, badania prowadzi m.in. Shambhavi Shukla, która nawołuje do prowadzenia segregacji śmieci w domach, choć to zaledwie kropla w morzu. Z kolei mieszkańcy tego rejonu i ich rzecznik Sant Ram Pradan zaczynają stawiać opór, gdyż wzrasta liczba zachorowań na skutek skażenia środowiska.

Sytuacja wydaje się bez wyjścia, a reportaż niestety pozostawia widza z poczuciem bezradności. Jeszcze nie tak dawno temu sądziliśmy, że świat zalany śmieciami to wizja świata rodem z kina science fiction czy z futurystycznej bajki ze studia Walta Disneya „Wall-e”. Tymczasem to się dzieje tu i teraz, a pomimo gniewu na śmiecących i zbieraczy śmieci nie potrafimy im nie współczuć, chociaż z trudem powstrzymujemy się od obwiniania rządzących.

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/095965-000-A/indie-ghazipur-pod-gora-smieci/

(MB)

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów