Gitara w polskim stylu? Marek Nosal udowadnia, że brzmi świetnie.

13.05.2021
Gitara w polskim stylu? Marek Nosal udowadnia, że brzmi świetnie.

Marek Nosal, gitarzysta, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrektor Śląskiej Jesieni Gitarowej właśnie wydaje nową płytę. Rozmawialiśmy o niej tuż przed tyskim Festiwalem - przypominamy fragment wywiadu:

Kinga A. Wojciechowska: Opowiedz o nowej płycie.

Marek Nosal: Będzie niewątpliwie łatwiejsza w odbiorze, bo są na niej utwory XIX- i XX-wiecznych polskich kompozytorów inspirowane polską tradycją. Ale jakie! Jan Nepomucen Bobrowicz, klasyk gitary. Jego Wielki Polonez op. 24 to 10 minut muzyki, prawdziwy romantyczny polonez dużego formatu. Do tego utwór bardzo trudny technicznie. Nikt go nie chce grać (śmiech).

Nagrałeś go pierwszy?

Niestety nie, ubiegł mnie pewien brazylijski gitarzysta. Ale w Polsce jestem pierwszy. To w ogóle smutne, a nawet irytujące, że jest tyle pięknych i ciekawych utworów, ale – pomimo tak nasyconego rynku fonograficznego – jeśli chcesz ich posłuchać, to musisz się ich nauczyć i sobie zagrać…

Jak ktoś potrafi…

…Cała płyta ma nazwę "In modo polonico" – od znanego utworu "Suite in modo polonico" Aleksandra Tansmana. Jest też Sześć Mazurków Stanisława Mrońskiego. To nieżyjący już łódzki profesor, teoretyk, zdobywca wielu nagród na konkursach kompozytorskich właśnie za utwory gitarowe. Jego Sześć Mazurków to 20 minut muzyki barwnej, rytmicznej, pisanej z polskim temperamentem, ale też z nutką melancholii. Teraz słucham pierwszej wersji nagrania, i uważam, że to naprawdę rewelacja. To inna gitara.

Co to znaczy?

Kiedy XIX-wieczni romantycy inspirowali się muzyką ludową, na polskiej wsi ten instrument w nie funkcjonował. Mimo to został wciągnięty do tego nurtu muzyki artystycznej, którego twórczą kontynuacją na polu muzyki gitarowej są utwory Tansmana (jego pierwszy utwór gitarowy to Mazurek!), a później właśnie Mrońskiego.

Bardzo ciekawie się zapowiada, a od wydawcy, Jakuba Kościuszki, wiem, że można jej posłuchać w sieci, o, TUTAJ.

Od redakcji: Płyta "In modo polonico" Marka Nosala objęta jest patronatem czasopisma Presto i portalu Prostoomuzyce.pl. Jej realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz