Gdańscy Mistrzowie Organów - trwa Festiwal ORGANy PLUS+
Czy mówi Wam coś nazwisko Theophil Andreas Volckmar? Niezbyt wiele? Trudno się dziwić, to jeden z tych bohaterów muzyki europejskiej, którego gwiazda niezasłużenie zniknęła z firmamentu artystycznego. Jakże niesłusznie...
Organista przyjechał do Gdańska w 1711 roku w jednym celu – chciał zostać organistą kościoła Mariackiego, zamiast tego powierzono mu posadę organisty kościoła Świętej Trójcy. I to właśnie tutejsze organy zainspirowały go do napisania sześciu wirtuozowskich sonat organowych. W czwartek 10 października po 302 latach utwory Volckmara zabrzmią ponownie w murach franciszkańskiego kościoła, będzie to też oficjalna inauguracja nowych nagrań tych kompozycji. Wykona je dla Was dyrektor artystyczny festiwalu – Andrzej Szadejko.
Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom - jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego…
Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie możemy przeżyć w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego jesienna edycja odbywa się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 4-13 października 2019 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży są unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, tylko z nazwy wydają się wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości są raczej artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.
Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomagają nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie !
Szczegóły na stronie www.organyplus.com
Festiwal ORGANy PLUS+ 2019 JESIEŃ
4.10.2019 + Bas
godz. 19.00
Muzyka w Polsce u progu epoki Wazów
Marcin Szelest (Kraków) – organy
Stephan MacLeod (Szwajcaria) – bas
5.10.2019 + Italian Influences
godz. 19.00
Włoskie wpływy w muzyce klawiszowej
Edoardo Bellotti (Włochy/Niemcy) – organy
6.10.2019 + Polonia in Europa
godz. 15.30
Muzyka z polskich źródeł wieku siedemnastego
Krzysztof Urbaniak – organy
Anna Zawisza – sopran
Agnieszka Świątkowska, Agnieszka Krawczyk – skrzypce barokowe
10.10.2019 + Volckmar
godz. 19.00
Gdańscy Mistrzowie Organów
Andrzej Szadejko – organy
11.10.2019 + Flet
godz. 19.00
Musica Transalpina
Martina Schobersberger (Austria) – organy
Michael Oman (Austria) – flety
12.10.2019 + Ave Maris Stella
godz. 19.00
Europejska muzyka sakralna o tematyce maryjnej
Ireneusz Wyrwa – organy
Katarzyna Bienias – sopran
Joanna Motulewicz - mezzosopran
zespół La Tempesta/dyr. Jakub Burzyński
13.10.2019 + Trąbka
godz. 15.30
Muzyka trębaczy wieżowych w tradycji środkowoeuropejskiej
Błażej Musiałczyk – organy
Tubicinatores Gedanenses
Strona internetowa: www.organyplus.com
Facebook: https://www.facebook.com/ORGANy-PLUS-1080984461940014/
{info. pras}