Fryderykowi na urodziny [koncert w WOK]

Polot, finezja, kunszt – w taki sposób najprościej można określić pianistykę wirtuoza, Jerzego Maciejewskiego, który 28 lutego wystąpi na scenie Warszawskiej Opery Kamerlanej. Solista, członek zespołów kameralnych, w tym autorskiego Tria Fortepianowego im. Ignacego Jana Paderewskiego, a także jeden z członków i współzałożyciel zespołu Camerata Vistula, swobodnie porusza się w muzyce wszystkich epok i czyni to zawsze z jednakowym, charakterystycznym dla siebie pietyzmem.

Jerzy Maciejewski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego kariera przebiega trójtorowo, zarówno jako wykonawcy, pedagoga, jak i popularyzatora muzyki. Swą działalność artystyczną realizuje zarówno w sferze solistycznej, jak i kameralnej. W tej pierwszej bardzo istotna jest współpraca z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, a w jej ramach m.in. występy z recitalami w Żelazowej Woli, pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich oraz innych miejscach związanych z naszym kompozytorem. Pianista uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach muzycznych, jest zapraszany do udziału w koncertach filharmonicznych w całym kraju i za granicą. Z jednakową erudycją co chopinowskie dzieła, Jerzy Maciejewski interpretuje muzykę współczesną, niejednokrotnie dokonując światowych prawykonań. Od lat zaliczany jest do grona najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu Jerzemu Maciejewskiemu towarzyszyć będzie Andrzej Wróbel – wiolonczelista swobodnie poruszający się w muzyce wszystkich epok, lider licznych projektów artystycznych. Andrzej Wróbel jest absolwentem Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina (1972) i od tego samego roku jej wykładowcą. W latach 1966-86 pracował w Zespole Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Karola Teutscha, a w roku 1972 był współzałożycielem Kwartetu Polskiego. W latach 1972/1973 pracował  w orkiestrze Filharmonii Narodowej a w okresie 1972 – 1985 pracował jako koncertmistrz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej z Jerzym Maksymiukiem, w roku 1986 założył zespół kameralny Camerata Vistula, który do tej pory jest przez niego kierowany. Poza repertuarem klasycznym Andrzej Wróbel gra także wiele utworów muzyki współczesnej, zarówno w ramach działalności kameralistycznej, jak i solistycznej. Zrealizował liczne opracowania na zespół kameralny, z czego najistotniejsze, to pierwsze od czasów Chopina wersje kameralne wszystkich utworów tego artysty na fortepian i orkiestrę.

28 lutego 2021 18:00 (niedziela)
KONCERT  |  Teatr WOK przy al. Solidarności 76 B

Wystąpią:

Jerzy Maciejewski – fortepian
Andrzej Wróbel – wiolonczela

Program:

1. Introdukcja i Polonez C- dur na fortepian i wiolonczelę op. 3

2. 4 Mazurki op. 68

Mazurek C-dur nr 1
Mazurek a-moll nr 2
Mazurek F-dur nr 3
Mazurek f-moll nr 4

3. Polonez As-dur op. 53

4. Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów