Florian Schneider-Esleben ist tot. Elektronika żyje, także dzięki niemu

Florian Schneider-Esleben | fot. mat. Youtube
Florian Schneider-Esleben | fot. mat. Youtube

Marek Horodniczy: Zmarł Florian Schneider-Esleben, wspólzałożyciel Kraftwerk. Wszystkie poważne media powinny teraz wrzucić tablice: "BREAKING NEWS", przygotować specjalne artykuły, a jutrzejsze gazety - poświęcić mu co najmniej dwustronicowe artykuły. W żałobnych barwach. Podobnie - choć z innych powodów - powinny postąpić firmy produkujące muzyczny software, syntezatory i wreszcie wytwórnie płytowe, niezależnie od tego, czy Florian kiedykolwiek z nimi współpracował... Oni wszyscy mają wobec Kraftwerk dług wdzięczności. Chociażby za trwajacą od przeszło 40. lat koniunkturę na muzykę elektroniczną. Niestety, tak się raczej nie stanie, bo mimo że odszedł właśnie jeden z fundatorów popkultury, jaką dziś znamy i w jakiej żyjemy, to jego macierzysty zespół (nie wiedzieć czemu) nie dostąpił nigdy medialnego uwielbienia analogicznego do The Beatles, Pink Floyd czy The Rolling Stones. Jest to paradoks, wiedząc, że bez Elektrowni nie byłoby pewnie techno, industrialu, electro, electro-popu, wielu gałęzi hip-hopu i współczesnego popu. Niepamięć elektronicznych mózgów? A może po prostu Schneider jest jednym z artystów, ktorzy padli ofiarą własnej strategii. Kraftwerk to przecież swoisty manifest kolektywnego działania, a na scenie członkowie zespołu są niemal nie do odróżnienia. Jakkolwiek wisielczo to zabrzmi, po Florianie zostanie manekin, kreacja, która wpływa (i wpływać będzie) na kolejne pokolenia muzyków, miliony sprzedanych egzemplarzy płyt i muzyka w sieci. Dokąd istnieje sieć. R.I.P. (1947-2020)

Od redakcji: Dziennikarz opublikował ten wpis na swojej tablicy w mediach społecznościowych. Ale naszym zdaniem - miejsce dla tej informacji jest właśnie tutaj.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Średnio: 10 (1 vote)