Wielki finałowy koncert gdańskiej muzyki na festiwalu ORGANy PLUS+®2021

-
12.06.2021

Wielki finał wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+®2021 odbędzie się w sobotę 12 czerwca. Wtedy to o godz. 19.00 w prezbiterium franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy wysłuchamy prapremiery zrekonstruowanych w formie kantaty części wielkiego oratorium gdańskiego osiemnastowiecznego muzyka Johanna Daniela Pucklitza, który pozostawił po sobie w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej sporo dzieł wokalno-instrumentalnych o niezwykłych wprost walorach barwowych.

Ogromny skład wykonawczy zespołu Goldberg Baroque Ensemble złożony z prawie pięćdziesięciu muzyków, z niespotykanymi instrumentami, takimi jak szklana harfa, czy harfa Dawida wraz z rewelacyjnymi solistami, debiutującą na festiwalu sopranistką Iną Siedlaczek, oraz znanymi już festiwalowej publiczności śpiewakami – Davidem Erlerem, Georgem Poplutzem oraz Thilo Dahlmannem wypełni w całości swoim różnokolorowym brzmieniem ogromną przestrzeń oryginalnie zachowanego kościoła franciszkanów i przeniesie nas całkowicie do czasów, gdy w Gdańsku powstawały niezwykłe dzieła muzyczne. W trakcie tego koncertu za sprawą nieposkromionej wyobraźni kompozytora zabrzmią także w niecodzienny sposób wielkie organy.  

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, unikatowe wnętrze kościoła Św. Jana, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na podróż w czasie!

Festiwal ORGANy PLUS+® WIOSNA 2021: IMPROWIZACJE

12.06. godz. 19.00 + Pucklitz

kościół Św. Trójcy

Nie zostawiaj mnie mój Jezu

Ina Siedlaczek (Niemcy) – sopran
David Erler (Niemcy) – alt
Georg Poplutz (Niemcy) – tenor
Thilo Dahlmann (Niemcy) – bas
Goldberg Baroque Ensemble (Gdańsk)
Andrzej Szadejko (Gdańsk) – dyrygent

Koncert we współpracy z PAN Biblioteką Gdańską
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.
Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.