Finał kolorów polski i wrzesień w Filharmonii Łódzkiej

28.08.2020
Na zdjęciu: Tomasz Konieczny. Fot. Tomasz Ogrodowczyk.

Wakacyjne działania Filharmonii Łódzkiej zbliżają sie do swego finału. Nowy sezon zacznie sie natomiast już niedługo. O wszystkim, co przeznajbliższy czas będzie sie działo w tej instytucji, przeczytać można poniżej.

TOMASZ KONIECZNY NA FINAŁ KOLORÓW POLSKI

Tomasz Konieczny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, zaśpiewa podczas koncertu finałowego Kolorów Polski w najbliższą niedzielę w łódzkiej archikatedrze. Konieczny jest szczególnie ceniony za interpretacje ról Wagnerowskich. Występuje m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej. W repertuarze ma także dzieła oratoryjne oraz pieśni, między innymi "Podróż zimową" Franciszka Schuberta z tekstami Stanisława Barańczaka. W kwietniu tego roku miał wystąpić w Filharmonii Łódzkiej w Wieczorze Wagnerowskim. Koncert został odwołany z powodu pandemii, tym bardziej więc cieszymy się, że teraz występ tego wybitnego artysty dojdzie do skutku. W programie znajdzie się kantata "Ich habe genug" Johanna Sebastiana Bacha oraz dwa barokowe concerti grossi: Arcangela Corellego i Georga Friedricha Haendla. Zagra Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem wybitnego znawcy muzyki tej epoki, skrzypka i dyrygenta Zbigniewa Pilcha.

Z powodu stanu epidemii istnieje konieczność rejestracji słuchaczy koncertów (więcej informacji poniżej). Filharmonia zachęca do wcześniejszego zgłaszania się po zaproszenia i oświadczenia, zwłaszcza że na koncert większość miejsc jest już zajęta.

30 sierpnia 2020 / niedziela / 20.00 Łódź
Bazylika Parafia Archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki, ul. ks. Skorupki 9

KONCERT FINAŁOWY KOLORÓW POLSKI 

FILHARMONIA OTWARTA JUŻ OD WRZEŚNIA

Już 4 września w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej po kilku miesiącach przenikliwej ciszy znowu odbędzie się koncert! Można już kupować bilety na koncerty wrześniowe oraz dokonywać rezerwacji na koncerty do końca grudnia 2020 r. Sprzedaż biletów na październik rozpocznie się we wrześniu. Na stronie internetowej FŁ (link poniżej) mogą Państwo zapoznać się z repertuarem koncertowym do końca 2020 roku. Jest on dobrany w taki sposób, by angażował stosunkowo niewielki skład wykonawczy. Ponieważ zasady dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego wymagają ograniczenia liczby dostępnych miejsc na widowni, oferujemy Państwu po dwa koncerty symfoniczne tygodniowo z różnym repertuarem.

Pierwszy powakacyjny koncert - 4 września - podkreśli 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Pianista Marek Drewnowski wykona II Koncert fortepianowy B-dur tego kompozytora, a będzie mu towarzyszyć Orkiestra FŁ pod batutą Błażeja Wincentego Kozłowskiego. Inauguracja sezonu zostanie rozłożona na dwa wieczory: 18 i 19 września pod kierunkiem dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego zabrzmi oratorium "Stworzenie świata" Josepha Haydna. Ponadto w najbliższych miesiącach będzie można wysłuchać między innymi utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta (5 września), Emila Młynarskiego (11 września - promocja płyty nagranej przez Filharmonię Łódzką), Georga Friedricha Haendla (17 października), Franza Schuberta (6 listopada).

ZAKUP BILETÓW - INFORMACJE OGÓLNE

CENY BILETÓW ORAZ DOSTĘPNE MIEJSCA NA SALI

KOLORY POLSKI. IMPRESJE

Kolory Polski podróżują z muzyką po regionie, a w internecie nadal zamieszczane są nagrania z cyklu "Kolory Polski. Impresje". W tym tygodniu organizatorzy zapraszają do wysłuchania "Kukułki" Claude'a Daquin, klawesynisty francuskiego, tworzącego w schyłkowym okresie baroku. Kompozytor lubował się w efektach ilustracyjnych, zwłaszcza dotyczących świata przyrody. Tytułowego ptaka nietrudno jest rozpoznać w muzyce dzięki regularnym odgłosom kukania. W Dobroniu zagrały artystki Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej: Urszula Urbaniak - flet i Ewa Monkiewicz - wiolonczela. Ponadto w tym tygodniu odnaleźć będzie można relacje z dwóch koncertów Kolorów Polski, które w miniony weekend zawędrowały do Pajęczna i Rawy Mazowieckiej.

PROFIL FILHARMONII ŁÓDZKIEJ NA FACEBOOKU

CHOPIN POD WIERZBĄ PŁACZĄCĄ

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie, przedstawiający kompozytora siedzącego pod wierzbą płaczącą, to najbardziej znany polski monument. Choć pomnik maił stanąć w setną rocznicę urodzin kompozytora, na co wyraził zgodę sam car Mikołaj II, został odsłonięty dopiero w 1926 roku.  W czasie okupacji wizerunek zniszczyli naziści. Został on pocięty na kawałki i wysłany do hut. Jego rekonstrukcję odsłonięto w 1958 r. W tym tygodniu na profilu edukacyjnym "Od malucha do melomana" opublikowany zostanie podcast "Historia pomnika Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie". O burzliwej historii tego słynnego pomnika i jego niezwykłym twórcy, rzeźbiarzu Wacławie Szymanowskim, opowiadają prof. Bartosz Korzeniewski i Marcin Majchrowski. Będzie to ostatni już materiał z cyklu "Chopin w podcaście", który pogłębiał wiedzę na temat wybitnego kompozytora w 210. rocznicę jego urodzin. Miłośników instrumentów muzycznych ucieszy zapewne materiał na temat fletu, który powstał dla potrzeb aplikacji Orkiestrownik. O tym instrumencie, należącym do grupy dętych drewnianych, opowiada Andrzej Krzyżanowski.

PROFIL "OD MALUCHA DO MELOMANA" NA FACEBOOKU

TYDZIEŃ GIUSEPPE VERDIEGO

Żaden teatr operowy świata nie może się obejść bez arcydzieł Giuseppe Verdiego. Ten XIX-wieczny kompozytor włoski pozostawił ponad 30 oper, z których kilkanaście należy do żelaznego repertuaru. Jego twórczość, powstająca na przestrzeni ponad pół wieku, znacząco ewoluowała: kompozytor zmierzał ku ograniczeniu roli tradycyjnej arii na rzecz recytatywu, niekiedy także zastępował ją pieśnią. Podziw budzą potężne chóry, między innymi "Va pensiero" z Nabucca", który stał się nieoficjalnym hymnem Włoch. W swoich dziełach Verdi często poruszał tematy związane z walką o wolność; on sam przez pewien czas był zaangażowany w działalność polityczną. To właśnie Verdiemu cały tydzień swoich transmisji poświęca nowojorska Metropolitan Opera. W tym tygodniu można obejrzeć kolejno: "Rigoletta", "Trubadura", "Luizę Miller", "Bal maskowy", "Traviatę", "Don Carlosa" i "Falstaffa". Na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej publikowane są programy do transmisji (link poniżej).

TRANSMISJE Z METROPOLITAN OPERA - HARMONOGRAM

PROGRAMY DO TRANSMISJI NA STRONIE FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.