Finał I Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych - 29-30.04.2022

-
27.04.2022

W ramach współpracy z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w najbliższy piątek, 29 kwietnia 2022 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 30 kwietnia 2022 o godz. 18.00, Filharmonia Krakowska organizuje koncerty – finałowy oraz laureatów I Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych, jaki odbywa się w ramach szóstej edycji Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”.

Organizowany przez Katedrę Kameralistyki we współpracy z Katedrą Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie festiwal, uznawany jest za wyjątkowe wydarzenie o randze międzynarodowej, które skupia się na tej konkretnie formacji kameralnej, jaką jest duet fortepianowy. Podczas festiwalu zaprezentowały się do tej pory takie duetowe gwiazdy światowego formatu, jak Stenzl Piano Duo, Genova&Dimitrov Piano Duo, Duo Turgeon, Miroirs Piano Duo, Lutosławski Piano Duo, Ravel Piano Duo czy Chopin Piano Duo. O randze wydarzenia świadczy także obecność w kalendarium festiwalowym konferencji  naukowej, w której udział biorą przedstawiciele środowisk kulturalnych, naukowcy – muzykolodzy i praktycy oraz kadra kierownicza najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce.

W tym roku, w ramach szóstej edycji festiwalu zorganizowany został także I Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych, do którego zgłosiło się w sumie dwadzieścia sześć uznanych duetów fortepianowych, jakie rywalizują w trzech etapach konkursu. Podczas finału, jaki odbędzie się 29 kwietnia w Filharmonii, zakwalifikowane do ostatniego etapu zmagań konkursowych duety wykonają z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Łukasza Borowicza wybrany przez siebie regulaminowy koncert na dwa fortepiany i orkiestrę: Maxa Brucha – opus 88a, Wolfganga Amadeusa Mozarta – Es-dur KV 365/316a lub Francisa Poulenca w tonacji d-moll. Dzień później, w sali przy ulicy Zwierzynieckiej wystąpią laureaci konkursu, wieczór zwieńczy zaś występ zwycięskiego duetu, który zaprezentuje koncert z towarzyszeniem orkiestry.

Laureaci I Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych otrzymają nie tylko nagrody pieniężne, ale jak podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu „Duettissimo!” i przewodniczący jury konkursu, dr hab. Bartłomiej Kominek, spodziewać się mogą również interesujących propozycji koncertowych z najważniejszych ośrodków muzycznych świata.

Szczegółowy program znajduje się: https://www.amuz.krakow.pl/vi-festiwal-duettissimo/

Szczegółowy program znajduje się: https://www.amuz.krakow.pl/vi-festiwal-duettissimo/

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.