FINA w styczniu
Filmoniada online, "Najbrzydszy samochód świata", "Agentka Lola" i nowy podcast o przedwojennym kinie polskim. Poniżej znaleźć można listę wydarzeń i projektów, jakie jeszcze w tym miesiącu zaprezentuje FINA.
"Połączeni", "Najbrzydszy samochód świata" | Teraz-wtedy
Wyjątkowo głębokie, a zarazem zupełnie nietuzinkowe relacje między najbliższymi w filmach „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk oraz „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka! Po projekcji filmów zobaczyć można spotkanie z reżyserami, które poprowadzi Kaja Klimek. A na zakończenie na seans filmu „Siostry” Pawła Łozińskiego z 1999 roku.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Teraz-wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.
Filmy dostępne będą na stronie ninateka.pl, a rozmowa live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5.
Program:
27 stycznia, godz. 19:00 | TERAZ | ninateka.pl
Połączeni, reż. Aleksandra Maciejczyk, 2018, 18 min.
Film Aleksandry Maciejczyk to wzruszająca opowieść o małżeństwie, które planuje wspólną wyprawę na narty, a następnie wyrusza na stok. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że mąż – Krzysztof – jest niewidzący. Pozornie banalne czynności stają się więc organizacyjnym wyzwaniem. Wiola, połączona kaskiem przez Bluetooth z Krzysztofem, jest jego oczami; oprócz tego dosłownego połączenia są związani ze sobą wzajemną troską i zaufaniem. Ich pełna ciepłych rozmów wyprawa staje się opowieścią o miłości, czerpaniu radości z życia i pokonywaniu trudności.
Najbrzydszy samochód świata, reż. Grzegorz Szczepaniak, 2017, 46 min.
Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad 50-letni Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.
godz. 20:05 | Live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5
Spotkanie z reżyserami: Aleksandrą Maciejczyk i Grzegorzem Szczepaniakiem, poprowadzi Kaja Klimek.
godz. 20:50 | WTEDY | ninateka.pl
Siostry, reż. Paweł Łoziński, 1999, 11 min.
Film, nakręcony w ciągu jednego popołudnia, to opowieść o złożonej siostrzanej relacji, opartej na miłości i nienawiści, przemocy i poczuciu krzywdy. W jednym ujęciu widzimy życie, samotność i specyfikę więzi łączącej tytułowe bohaterki.
"Świąteczny anioł" | Filmoniada online
Filmy prezentowane w ramach cyklu Filmoniada dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich rodziców poruszają dziecięce emocje, rozbudzają wyobraźnię i kształtują wrażliwość wizualną. Podczas pierwszego wydarzenia w formule online FINA zaprezentuje brytyjski film świąteczny z 2011 roku napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Stephena Cooksona.
Program:
23 stycznia, godz. 16:00-16:15 | ninateka.pl
Prelekcja przed filmem Beaty Zaborek – kuratorki cyklu
godz. 16:15-19:00 | ninateka.pl
Bezpłatny dostęp do filmu „Świąteczny Anioł”
Świąteczny Anioł, reż. Stephen Cookson, 2011, 90 minut
15-letni Eddie (Joseph Phillips) podczas świątecznych zakupów jest świadkiem wypadku – nieznany sprawca potrąca samochodem jego matkę i ucieka, zostawiając ją w krytycznym stanie. Od tej pory Eddie i jego brat są zmuszeni sami o siebie zadbać. Pewnej nocy, kiedy kończy im się jedzenie, a prąd zostaje odcięty z powodu zadłużenia, Eddie ma sen, w którym matka prosi go, aby znalazł aureolę anioła, dzięki której zostanie uratowana. Brat chłopca niestety drwi z jego „dziecinnego” snu, więc jedyną osobą, do której Eddie może się zwrócić, jest zrzędliwy pan Lambert (Timothy Spall). Czy Eddie będzie w stanie uratować swoją matkę przed świętami Bożego Narodzenia?
"Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów"
W pewnym małym, spokojnym Miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów… Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz wydawnictwo Tatarak zapraszają do aktywnej zabawy z cyfrowymi archiwami poprzez interaktywną książkę.
W ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej – Marta H. Milewska, a zilustrowała Agata Królak. Premiera książki już 25 stycznia!
Książka zaprasza do wspólnej zabawy i do stawiania pytań. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań i pomagać głównej bohaterce rozwikłać detektywistyczną zagadkę, stając się w ten sposób współautorami książki. W atrakcyjny, angażujący i nie nachalny sposób przybliża młodym czytelnikom zagrożenia związane z zaniedbywaniem środowiska oraz sposoby na proekologiczne działania.
Tu FINA. Rozmowy filmowe
Nowy projekt FINA, w którym filmografowie rozmawiają o gwiazdach, kinie i przedwojennych produkcjach filmowych. Podcast powstał z potrzeby nieustannego opowiadania o filmie, która w przypadku filmografów FINA nigdy nie jest zaspokojona. Pierwszy odcinek już w lutym! Śledźcie fb Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i kanał na youtube!
{info.pras.}