Filmowo w Koninie – 68. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych

-
23.05.2022
okfa

Odważnie, inspirująco, intensywnie – tak zapowiada się 68. edycja OKFA Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, który odbędzie się w dniach 9-12 czerwca w CKiS DK Oskard w Koninie.

Tradycyjnie poznamy moc amatorskiego, niezależnego i studenckiego krótkiego metrażu, spotkamy się ze znanym z fantastycznych ról aktorem Łukaszem Simlatem oraz utytułowanym reżyserem młodego pokolenia Grzegorzem Jaroszukiem. Konin odwiedzi także wybitny grafik, plakacista Andrzej Pągowski, by otworzyć wystawę „Wajda na nowo”. Przyjrzymy się międzyludzkim relacjom w filmach zaplanowanych w ramach pokazów specjalnych, posłuchamy zjawiskowej Kaśki Sochackiej na uroczystej gali wręczenia nagród, a najmłodszych wciągniemy w kolorowy świat polskiej animacji.

Spędźcie kilka czerwcowych dni na OKFA.

 

Różnorodność gatunkowa i tematyczna, to znak rozpoznawczy projekcji konkursowych, w których pomieściliśmy w tym roku 53 filmy. Waz z widzami oglądać je będzie skład jurorski, pod przewodnictwem Krzysztofa Majchrzaka. Wraz z Marią Zmarz-Koczanowicz, Piotrem Domalewskim, Łukaszem Grzegorzkiem i Łukaszem Maciejewskim zdecyduje o przyznaniu nagród i wyróżnień, w tym tych najważniejszych Grand Prix w 3 kategoriach: amatorska, niezależna, studencka. Na projekcje konkursowe do kina zapraszamy 9 i 10 czerwca – wstęp jest bezpłatny. Będzie również możliwość obejrzenia filmów konkursowych online (9-12 czerwca) na stronie festiwalu www.okfa.ckis.konin.pl lub na kanale CKiS na YouTube.

Swój werdykt na uroczystej gali ogłosi również młode pokolenie entuzjastów kina. W tym roku w jury młodych zasiądą Paulina Ziger, Jakub Ratajczyk i Jan Brzozowski - studenci Filmoznawstwa i Kultury Mediów na UAM w Poznaniu, pasjonaci, którzy z jednej strony mają za sobą filmowe realizacje, z drugiej zaś fascynują się pisaniem o filmie i badaniami nad X muzą.

 

Inauguracja OKFA zapowiada się bardzo emocjonująco, albowiem Konin odwiedzi jeden z najbardziej znanych grafików Andrzej Pągowski, by 9 czerwca otworzyć wystawę „Wajda na nowo”, na którą składają się plakaty do wszystkich 60 filmów reżysera – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. „Wajda na nowo”, to sentymentalna podróż po filmowych dziełach, które na stałe zapisały się w świadomości widzów. Wystawa powstała, by uczcić dwie przypadające w 2021 roku rocznice - 95. urodzin i 5. rocznicę śmierci mistrza polskiej kinematografii. Dodatkowo widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z artystą, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. 9 czerwca, g. 18.00. Wstęp na spotkanie i zwiedzanie wystawy jest bezpłatny.

Warto podkreślić, że wystawa będzie czynna przez cały festiwal, a po jego zakończeniu otrzyma drugie życie w postaci wirtualnego spaceru, który będzie dostępny do końca roku na stronie CKiS.

Kolejne wydarzenie w ramach OKFA zapowiada się wyjątkowo. Znany z wielu fantastycznych kreacji aktorskich Łukasz Simlat spotka się z publicznością tuż po projekcji filmu „Sonata”. To pełnometrażowy debiut fabularny reżysera i scenarzysty Bartosza Blaschke – laureata OKFA 2017. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Sonata” zdobyła Nagrodę Publiczności a Michał Sikorski otrzymał nagrodę za profesjonalny debiut aktorski. Niewiarygodna historia z „Sonaty” wydarzyła się naprawdę! Grzegorz Płonka, po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców – wspaniałe role Małgorzaty Foremniak i Łukasza Simlata - wsparciu dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena. 10 czerwca, g. 18.30, bilet 20 zł (film + spotkanie).

 

W programie festiwalu znalazło się również spotkanie z utytułowanym reżyserem młodego pokolenia. Tuż po projekcji filmu „Bliscy” z publicznością spotka się Grzegorz Jaroszuk. W osobliwym i urzekającym komediodramacie „Bliscy” ojciec (w tej roli Olaf Lubaszenko) wraz z dwojgiem dorosłych dzieci, które wiele lat temu wyprowadziły się z domu, wyruszają na poszukiwania zaginionej w tajemniczych okolicznościach matki. Skonsolidowana tym dziwnym, osiedlowym śledztwem rodzina poznaje zaskakujące szczegóły z życia zaginionej i dowiaduje się wiele o sobie nawzajem.

11 czerwca, 12.00, bilet 10 zł

Natomiast relacje między przyjaciółmi z jednego osiedla odkryjemy za sprawą filmu Sylwestra Jakimowa pt. „Jakoś to będzie”.  Bohaterami są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń, wynikających z głupoty lub nieodpowiedzialności. Wciąż kombinują i szukają sposobów na szybkie wzbogacenie się. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt przygotowują się do tej jednej, najważniejszej akcji. Tym razem ma być inaczej.

9 czerwca, 19.30, bilet 10 zł. 

 

OKFA nie zapomina o najmłodszej publiczności. Tak jak i w latach ubiegłych polecamy gorąco THE BEST OF O!PLA 2022 - „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!”, czyli wyjątkowy zestaw prezentujący najnowsze polskie filmy animowane skierowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat). Wszystkie tytuły brały udział w 10. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA 2022. Wśród nich znalazły się produkcje wyróżnione przez największe Jury na świecie – dziecięcą widownię z całej Polski (9293 młodych Jurorów!).

12 czerwca, g. 11.00, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

 

O kreatywności dzieci i młodzieży przekonujemy się od lat, organizując dla nich podczas OKFA warsztaty poświęcone tworzeniu animacji z uznaną i nagradzaną artystką, plastyczką, autorką filmów animowanych, teledysków i okładek płyt Moniką Kuczyniecką. W tym roku kilkunastoosobowa grupa, wykorzystując technikę piksilacji z elementami wycinanki lub plasteliny, stworzy krótką historię na wybrany temat: „Kuchnia regionu wielkopolskiego - nowe oblicza dań zapomnianych” lub „Wybrana legenda związana z regionem wielkopolskim +...”.

 

A finał festiwalu szykuje się wyjątkowo. To czas, by podsumować konkurs, wręczyć nagrody i przedstawić publiczności utalentowanych twórców z całej Polski. By dobre emocje pozostały na dłużej, będzie z nami artystka konsekwentnie budująca swoją muzyczną opowieść, laureatka wielu nagród, w tym zdobywczyni 2 Fryderyków Kaśka Sochacka, która zaczaruje widzów znakomitymi piosenkami.

 

Ponadto w niedzielę, 12 czerwca, o g. 17.30 polecamy pokaz specjalny z filmami nagrodzonymi na tegorocznym OKFA. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu.

 

A na zakończenie festiwalu gorąco zapraszamy na ulubiony film widzów 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity „Film balkonowy”. Uznany dokumentalista Paweł Łoziński zebrał mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Zaczepia ludzi i zadaje pytania, jak radzą sobie z życiem. Film zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński spędził na balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych. Produkcja została doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych w Locarno i Biarritz oraz na DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY. 12 czerwca, 19.30, bilet 10 zł

Program

9 czerwca (czwartek)                                                                               

10.00 – 14.00, 15.00 – 17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)

18.00 – inauguracja, wernisaż Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” i spotkanie z artystą – prowadzenie Łukasz Maciejewski (wstęp wolny)

19.30 – pokaz specjalny „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa (bilet 10 zł)

 

10 czerwca (piątek)

9.30 – 13.30,  14.30 –17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)

18.30 – pokaz specjalny „Sonata” Bartosza Blaschke i spotkanie z Łukaszem Simlatem – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 20 zł film + spotkanie)

 

11 czerwca (sobota)

10.00 – 12.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury

12.00 – 14.00 – pokaz specjalny „Bliscy” Grzegorza Jaroszuka i spotkanie z reżyserem – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 10 zł)     

19.00 – gala wręczenia nagród

              koncert galowy Kaśka Sochacka

 

12 czerwca (niedziela) 

11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ (bezpłatne wejściówki)

17.30 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 68. OKFA (bezpłatne wejściówki)

19.30 – pokaz specjalny „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego (bilet 10 zł)              

Festiwalowi towarzyszy wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” (wstęp wolny)

 

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Współorganizator: Miasto Konin

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Patronat honorowy: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina, UNICA Światowa Unia Filmu Niezależnego

Patronat artystyczny: Szkoła Filmowa w Łodzi

Partner honorowy: Federacja Niezależnych Twórców Filmowych

Partnerzy: Nagrody im. Jana Machulskiego, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Powiat Koniński, Konińska Fundacja Kultury, Koniński Dom Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura, Muzeum Kinematografii w Łodzi

Sponsorzy: Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Koninie, Pewiczanka, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie, UNIQA S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A., Drukarnia Print Terminal, Energo Tech, Hotel Wityng

Patronat medialny: TVP Kultura, Kino, TVP 3 Poznań, Kultura u Podstaw, PRESTO Muzyka Film Sztuka, Filmosfera, LM.pl, TELE PRO, Przegląd Koniński, Studencka Gazeta Kolaż, Info Konin, Meloradio, TV Wielkopolska, Głos Koniński, RMF MAXX zaprasza.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.