Filmowa podróż do Rosji na Krakowskim Festiwalu Filmowym

12.05.2021
Gorzka miłość, Bitter Love, reż. Jerzy Śladkowski

Na początek jesieni Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na filmową podróż niezwyczajną do Rosji – kraju przeciwieństw i niepewności, ale również kraju zwykłych i niezwykłych bohaterów, często boleśnie doświadczonych, którzy wciąż żyją nadzieją na lepsze jutro. 4 filmy dokumentalne, które zaprezentowane zostaną w ramach najbliższej edycji KFF VOD ukażą Rosję bez cenzury, opowiedzianą przez zwykłych ludzi.

Wśród nich “Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego o niezwykłym rejsie turystycznym po Wołdze, który może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia romansu czy naprawy szwankującego związku. Kamera czułym okiem przygląda się wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

Bohaterowie dokumentu “Czarna wyspa” Vladimira Kozlova są mieszkańcami zaanektowanego przez ZSRR w 1945 roku archipelag Kuryli. Wkrótce potem wypędzono mieszkających tam od pokoleń Japończyków, a ich kulturę wymazano z pamięci. Obecni autochtoni ciągle odnajdują ślady japońskiej przeszłości i tęsknie wypatrują lepszego jutra.

Wykop” (reż. Andrey Gryazev), którego tytuł nawiązuje do głośnej powieści Andrieja Płatonowa, pokazuje współczesną Rosję bez cenzury, uchwyconą w kalejdoskopie YouTube`a. Z ekranów wylewają się skargi i bluzgi nagrywane przez desperatów i frustratów. Ich adresatem jest prezydent Putin.

W dokumencie “Hey! Teachers!” (reż. Yulia Vishnevets) dwoje młodych idealistów, którzy podejmuje pracę w szkole i bardzo chce ją zmienić. Na przestrzeni jednego roku szkolnego przyglądamy się ich wysiłkom, by zdobyć zaufanie nastoletnich uczniów, by rozbudzić w nich zainteresowania i wychować na lepszych ludzi.

Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa rozpoczęła nowy wirtualny projekt - KFF VOD. Każdego miesiąca, najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych, będą udostępnione widzom online przez kilka dni. Wśród nich hity ostatniej edycji Festiwalu, kultowe filmy sprzed lat oraz premiery!

Filmy w cyklu “Podróże niezwyczajne. Rosja” będą udostępnione online na terenie Polski w terminie od 21-27 września 2020 roku na stronie www.krakowfilmfestival.pl. Jednorazowy dostęp w cenie 14 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w terminie od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz