FILMOTEKA MUDO: „Andrzej Korzyński. Zagubiony diament”, reż. Grzegorz Brzozowicz (2016)

Andrzej Korzyński, fot. Przemek Pomarański/GAD

Film dokumentalny poświęcony Andrzejowi Korzyńskiemu jest niewątpliwie ciekawy, dowcipny i potrzebny, przede wszystkim dzięki samemu bohaterowi, którego charyzma i radość udzielają się widzowi.

Dokument zawiera ponadto interesujące wywiady ze śp. Andrzejem Żuławskim oraz śp. Andrzejem Wajdą. W swojej strukturze jest dość klasyczny, kręcony sztampowo, reportażowy w swojej konwencji i niemal pozbawiony artyzmu wizualnego, ewidentnie ukierunkowany na kanały telewizyjne, a nie kina. Niemniej stanowi ważne podsumowanie potężnego dorobku twórczego Korzyńskiego (muzyka do ponad 150 polskich filmów!), wiele piosenek wykonywanych m.in. przez Czesława Niemena i Małgorzatę Ostrowską). Co ciekawe, artysta dostał w swoim życiu tylko jedną nagrodę (!) za muzykę do „Czerwonych cierni” (1976 r.); miał ponoć ją otrzymać za „Człowieka z marmuru”, ale film wycofała cenzura...

(MB)

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów