Filharmonia w całym mieście, czyli koncerty symfoniczne w kościele św. Katarzyny w Krakowie
Drugi tydzień nowego, 75. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej przeniesie publiczność do wnętrza niezwykle przychylnego wykonawstwu muzyki klasycznej. Koncerty symfoniczne w piątek 11 października i w sobotę 12 października 2019 roku (oba o godz. 19.30) wybrzmią bowiem w kościele św. Katarzyny, miejscu o niezwykłych walorach akustycznych i niespotykanej, sprzyjającej kontemplacji muzyki architekturze. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Marek Pijarowski, w charakterze solistów wystąpi czworo waltornistów – Paweł Dziewoński, Marek Gumiela, Grzegorz Mondry oraz Anna Mondry.
Program koncertów otworzy uwertura do opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera – krótkie, niespełna dziesięciominutowe, ale za to niezwykle efektowne dzieło, wprowadzające słuchacza w nastrój opery i romantyczny świat malowany szeroką paletą instrumentacji. Wyraźnie słyszalny tu chór waltorni będzie jednocześnie zapowiedzią kolejnego utworu, czyli napisanego przez Roberta Schumanna w 1849 roku Koncertstück na kwartet rogów i orkiestrę, dzieło rzadko wykonywane, oparte na zasadach koncertu, ale i swobodnej konstrukcji. Brzmienie waltorni uznać można za szczególnie bliskie Schumannowi, który chętnie wykorzystywał ten instrument zwłaszcza w muzyce kameralnej. Trzeba także zaznaczyć, iż w momencie powstawania tego utworu róg wentylowy był jeszcze nowością – Schumann rozpisał zatem partie solowe na dwa rogi naturalne i dwa wentylowe, współczesne wykonawstwo opiera się jednak na nowoczesnych instrumentach wentylowych, umożliwiających swobodna chromatyzację. Wśród solistów krakowskiej prezentacji Koncertstück Schumanna znajdują się dwaj waltorniści – Paweł Dziewoński i Marek Gumiela – na co dzień występujący w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Muzycy ci od wielu lat parają się ponadto wykonawstwem muzyki kameralnej, występując w różnych formacjach, w tym założonym przez siebie Krakowskim Kwartecie Waltorniowym – Cracow Horn Quartet.
Koncerty zamknie III Symfonia Johannesa Brahmsa skomponowana w Wiesbaden w jubileuszowym dla kompozytora roku 1883, w którym skończył on 50 lat. Jedno z najpopularniejszych utworów obecnie wykonywanego repertuaru filharmonicznego, często wykorzystywane było także w filmach, tym samym poszerzając zakres odbiorców muzyki symfonicznej.
{info. pras}