Filharmonia Śląska – z Berlina do Katowic

-
21.11.2021

22 października, w sali Filharmonii Berlińskiej, filharmonicy śląscy rozpoczęli projekt „Muzyka Bloku Wschodniego”, łączący na jednej estradzie dwie orkiestry: Śląską Orkiestrę Kameralną i Kammersymphonie Berlin pod batutą Jürgena Brunsa oraz solistów: Piotra Pławnera i Güntera Papendella. Koncert muzyki Andrzeja Panufnika, Michała Spisaka, Hannsa Eislera, Miloslava Kabeláča i Adama Wesołowskiego trafił wówczas do międzynarodowej publiczności. W listopadzie przyjdzie czas na to, by usłyszeli go także polscy melomani.

Październikowy koncert w Filharmonii Berlińskiej był niezwykle ważnym wydarzeniem. Połączenie orkiestr z Polski i Niemiec to współpraca owocująca niezwykle cennymi doświadczeniami i wzajemnymi inspiracjami, a także okazja do porozumienia się uniwersalnym językiem muzyki. Elementem, który w sposób szczególny wpisał się we współpracę orkiestr było także znajdujące się w programie prawykonanie „Śpiewów Aniołów” na skrzypce i orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego – kompozytora oraz dyrektora Filharmonii Śląskiej. Dzięki temu, że gościnny występ w berlińskiej sali został nagrany przez radio Deutschlandfunk Kultur oraz zarejestrowany w formie audio-wideo, wkrótce powstanie reportaż dokumentujący projekt. Co więcej, opublikowana zostanie również rejestracja premierowego wykonania utworu Adama Wesołowskiego.

„Muzyka Bloku Wschodniego” to projekt łączący nie tylko dwie orkiestry, ale także dwie sale koncertowe. Podobnie jak w Berlinie, w Katowicach, w sali Filharmonii Śląskiej, wystąpią: Piotr Pławner (skrzypce), Günter Papendell (baryton) i połączone siły Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Kammersymphonie Berlin pod batutą Jürgena Brunsa. Co więcej, oba te wydarzenia połączą następujące punkty programu: „Harmonia. Poemat na orkiestrę kameralną” Andrzeja Panufnika, „Andante i Allegro” na skrzypce i orkiestrę smyczkową Michała Spisaka, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, „Ernste Gesänge” Hannsa Eislera oraz IV Symfonia A-dur „Camerata” op. 36 Miloslava Kabeláča.

Koncert w Filharmonii Berlińskiej otworzył utwór Andrzeja Panufnika „Harmonia. Poemat na orkiestrę kameralną”. Nie inaczej będzie 28 listopada o g. 17 w Filharmonii Śląskiej. Kompozycja ta charakteryzuje się płynącym z dźwięków ciepłem i lirycznym klimatem, który – jak tłumaczył sam kompozytor – wywodzi się z tego, że adresatką dedykacji jest jego żona. Kolejne punkty programu będą okazją do zachwytu nad wirtuozerią solisty wieczoru, Piotra Pławnera. Zaprezentuje się on w partii solowej „Andante i Allegro” na skrzypce i orkiestrę smyczkową Michała Spisaka oraz Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika.

Po dwóch utworach skrzypcowych przyjdzie czas na dzieło wokalno-instrumentalne. Günter Papendell, baryton, wykona razem z połączonymi orkiestrami „Ernste Gesänge” Hannsa Eislera. Wraz z tym niosącym ze sobą ślady stylu romantycznego utworem melomani będą mogli przeżyć szereg emocji i nastrojów. Poczucie bezpieczeństwa w „Azylu”, „Smutek” oraz wezwanie do nadziei. Koncert zwieńczy IV Symfonia A-dur „Camerata” op. 36 Miloslava Kabeláča, jednego z najważniejszych czeskich kompozytorów.

Bilety w cenie 28–50 zł dostępne są na stronie https://bit.ly/3C4im9d

Więcej informacji o koncercie ® https://filharmonia-slaska.eu/production/dni-goreckiego-plawner-papendell-bruns-kammersymphonie-berlin-slaska-orkiestra-kameralna-muzyka-bloku-wschodniego/

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.