Filharmonia Łódzka świętuje niepodległość

03.11.2018
Filharmonia Łódzka świętuje niepodległość

11 listopada o godz. 15:00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny zorganizowany w ramach narodowego projektu „Dekady wolności – 100 utworów kompozytorów polskich na 100-lecie niepodległości”, który firmuje Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Tym samym instytucja dołączy do najbardziej prestiżowych ośrodków muzycznych w kraju i na świecie, które w sposób szczególny świętować będą doniosłą, historyczną rocznicę. Podczas uroczystego koncertu symfonicznego  łódzkim melomanom zaprezentowane zostaną m.in. dzieła kompozytorów związanych z Łodzią, którzy tworzyli w minionym stuleciu.

Filharmonia Łódzka znalazła się w gronie jedenastu ośrodków muzycznych w Polsce i jedenastu zagranicznych instytucji kultury, które zostały zaproszone do współtworzenia projektu „Dekady wolności – 100 utworów kompozytorów polskich na 100-lecie niepodległości”. W jego ramach 11 listopada o różnych porach doby w wybranych miastach w kraju i poza jego granicami odbywać się będą koncerty z okolicznościowym, niepodległościowym repertuarem. Spektakularne wydarzenie, firmowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, pozwoli w dniu doniosłego, narodowego jubileuszu przybliżyć słuchaczom dzieła najwybitniejszych, rodzimych twórców. Łódzki koncert rozpocznie się o godzinie 15.00.

- Jestem dumny, że Filharmonia Łódzka została zaproszona do współtworzenia tak znakomitego przedsięwzięcia artystycznego, jak koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. To zaszczyt znaleźć się w elitarnym gronie instytucji kultury, które w tym wyjątkowym dniu prezentować będą muzyczną spuściznę najznamienitszych kompozytorów polskich tworzących w ostatnim stuleciu – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Taki niepowtarzalny, zorganizowany z ogromnym rozmachem cykl wydarzeń muzycznych z pewnością
na długo zapadnie w pamięć – zarówno artystom, jak i słuchaczom. Będzie okazją do obcowania z przepiękną muzyką, ale też pretekstem do zadumy nad losem tych, którzy o niepodległości marzyli i o nią walczyli.

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to projekt koncertowy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, umożliwiający zaprezentowanie szerokiej publiczności aż 100 dzieł wybitnych kompozytorów polskich jednego dnia. W jego ramach w 11 filharmoniach i salach koncertowych w naszym kraju, a także w 11 metropoliach za granicą - Chicago, Kopenhadze, Frankfurcie nad Menem, Londynie, Lwowie, Melbourne, Mediolanie, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio i Wiedniu - od 11:00 do 22:00 sukcesywnie rozpoczynać się będą koncerty okolicznościowe z wyłącznie polskim repertuarem.

W gmachu Filharmonii Łódzkiej zaprezentowane zostaną dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Romana Palestra, Aleksandra Tansmana oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej na estradzie towarzyszyć będą znakomici soliści. Pianistka Julia Kociuban, która występowała dotychczas m. in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, NOSPR, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, orkiestrą festiwalową Dawida Ojstracha w Parnu, Tallińską Orkiestrą Kameralną, Sinfonia Iuventus. Artystka jest zdobywczynią wielu prestiżowych stypendiów muzycznych, a także laureatką nagród Grand Prix oraz wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fortepianowych. Swój kunszt wokalny zaprezentuje natomiast ceniona śpiewaczka Iwona Socha. Sopranistka na co dzień współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu, a także Mazowieckim Teatrem Muzycznym „Operetka” w Warszawie. Koncertuje nie tylko w Polsce, ale także w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, na Litwie i na Słowacji.

Wybór repertuaru, który usłyszy łódzka publiczność został bardzo starannie przemyślany. - Orędownikiem „sprawy polskiej” na świecie był Ignacy Jan Paderewski, kompozytor, ale także mąż stanu - pierwszy premier i minister spraw zagranicznych odzyskanej po zaborach Niepodległej. Jego „Fantazja polska” wykonywana w Stanach Zjednoczonych w 1895 roku, nie tylko przywoływała polski folklor, ale także była symbolem całego narodu i przypominała o jego istnieniu. 11 listopada dzieło to zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej – mówi Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej. - Podczas koncertu zaprezentowana będzie także muzyka twórców w pełni XX-wiecznych, Romana Palestra i Aleksandra Tansmana – dwóch polskich kompozytorów-emigrantów, którzy znaleźli się na liście artystów w „socjalistycznym” kraju zakazanych. Zagrany zostanie również utwór „Pensieri notturni” łodzianki Grażyny Bacewicz, pierwszej kobiety, której udało się wejść do grona wybitnych twórców muzyki, nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Koncert otworzy zaś napisana z okazji 100-lecia niepodległości Fanfara Krzysztofa Pendereckiego, inaugurująca zarazem kolejny wiek polskiej muzyki – dodaje dyrygent.

W sezonie artystycznym 2018/2019 goście Filharmonii Łódzkiej będą mogli wysłuchać dzieł również innych znakomitych twórców zasłużonych dla kultury polskiej. Podczas licznych spotkań w sali koncertowej przedstawiony zostanie dorobek m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza czy Stanisława Moniuszki. Dokonania muzyczne młodszego pokolenia kompozytorów przybliżą zaś słuchaczom koncerty z utworami Ignacego Zalewskiego, Andrzeja Kwiecińskiego, a także Artura Zagajewskiego.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.