Filharmonia Krakowska świętuje urodziny Elżbiety Pendereckiej

16.11.2022
Alexander Humala

W sobotę, 19 listopada 2022 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się specjalny koncert z okazji jubileuszu 75. urodzin Elżbiety Pendereckiej, wieloletniej małżonki Krzysztofa Pendereckiego, założycielki Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, w ramach którego od kilkudziesięciu już lat współtworzy największe międzynarodowe wydarzenia muzyczne, w tym Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena i opiekuje się najwybitniejszymi artystami scen światowych.

Na program koncertu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali składają się utwory Krzysztofa Pendereckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej – wieloletniej przyjaciółki Jubilatki i jednej z najzdolniejszych studentek profesora Pendereckiego oraz Ludwiga van Beethovena, którego twórcza sylwetka od lat patronuje działalności Elżbiety Pendereckiej.

 

Wieczór rozpocznie światowe prawykonanie kompozycji Joanny Wnuk-Nazarowej o znaczącym tytule Il tempo passa (‘czas upływa’) na wielką orkiestrę symfoniczną. Utwór o charakterze  passacaglii zadedykowany został Elżbiecie Pendereckiej, w dniu urodzin której zabrzmi jego pierwsze wykonanie. Podkreślając znaczenie tego wydarzenia należy wspomnieć, iż osoba Joanny Wnuk-Nazarowej zapisała się w historii Filharmonii Krakowskiej zarówno jako kompozytorką, ale także jako dyrektorka instytucji w latach 1991–1997, czyli w okresie wielkiego wyzwania, jakim była odbudowa gmachu instytucji po tragicznym pożarze w grudniu 1991 roku. Prawykonanie dzieła Il tempo passa w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się w obecności kompozytorki.

 

Jako drugie zabrzmi Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę – dzieło skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego w 2001 roku na zamówienie orkiestry symfonicznej w Tokio. W wykonaniu utworu udział wezmą trzej wybitni wiolonczeliści – Adam Krzeszowiec, koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Michał Balas – niedawny zwycięzca Classic Strings Competition w Dubaju i Michał Dąbek – leader grupy wiolonczel Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, na co dzień grający w Orkiestrze Filha

rmonii Krakowskiej.

W obchodach urodzin Elżbiety Pendereckiej nie mogło zabraknąć muzyki Ludwiga van Beethovena – kompozytora, którego geniusz twórczy i charyzmatyczna postać od lat patronują aktywności Jubilatki w świecie muzycznym. W drugiej części koncertu zabrzmi zatem IV Symfonia B-dur jego autorstwa. Słowa kompozytora „muzyka jest większym odkryciem niż cała mądrość i filozofia” niech nadal przyświecają życiu i działalności Jubilatki, a życzenia „niesłabnącej energii w kreowaniu ważnych, znakomitych i oryginalnych pomysłów muzycznych oraz płynącej z nich satysfakcji” sygnowane przez dyrekcję Filharmonii Krakowskiej znajdują swoje spełnienie.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.