Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim

-
30.06.2022
I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”

Stowarzyszenie JAX zaprasza na dwa letnie festiwale muzyki klasycznej organizowane na terenie Województwa Podlaskiego IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry oraz I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Przed nami łącznie dziesięć koncertów z udziałem najlepszych organistów i znakomitych solistów, a także konferencja „Organum Mundi” poświęcona dziejom budownictwa organowego.

IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się od 3 lipca do 23 października 2022 roku w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz
w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Program koncertów obejmuje przekrój literatury muzycznej – od utworów renesansowych, po muzykę XXI wieku. Po raz pierwszy
w historii Festiwalu wystąpi duet organowy. Usłyszymy także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, wibrafonem i sopranem.
Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja "Organum Mundi", która potrwa od 22 do 23 października 2022 roku. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dziejami budownictwa organowego w ujęciu technicznym i wykonawczym. Wykłady poprowadzą: prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr Wiktor Brzuchacz i ks. dr Piotr Markisz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Rikke Kursch. Zapisy na konferencję odbywać się będą na stronie festiwal.wigry.pro. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki.

 

I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” obejmuje cztery koncerty muzyki klasycznej, które odbędą się 3, 24, 31 lipca oraz 28 sierpnia 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Zabrzmią zarówno większe formy cykliczne, jak i różnorodne miniatury, kunsztowne improwizacje organowe czy autorskie aranżacje. Wystąpią soliści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne – Michał Mogiła (obój), Róża Lorenc (skrzypce), Maciej Sikała (saksofon), a także uznani organiści – Waldemar Krawiec, Bogusław Grabowski, Agnieszka Tarnawska, Jarosław Tarnawski i Wiktor Brzuchacz.

 

W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie znajdują się 37-głosowe organy, wybudowane w 1952 r. przez firmę organmistrzowską Zygmunta Kamińskiego z Warszawy. Instrument ten jest jednym z największych, znajdującym się w regionie augustowsko – suwalsko – sejneńskim. Jest przykładem polskiej tradycji budownictwa organowego. W 2021 roku zakończono dwa etapy remontu organów: usprawniono trakturę elektropneumatyczną oraz zamontowano nowy kontuar z wyposażeniem elektrycznego systemu sterowania. Odrestaurowane elementy sprawiły, że organy stały się instrumentem koncertowym. Festiwal „Basilica Augustoviensis” jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Każdemu koncertowi festiwalowemu towarzyszyć będzie projekcja wizualna, dzięki której zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować grę artystów odbywającą się na chórze kościołów. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

 

Szczegóły na www.stowarzyszeniejax.pl oraz www.festiwal.wigry.pro
 

Patronaty honorowe: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Prezydent Miasta Suwałki, Burmistrz Miasta Augustów, Starosta Powiatu Augustowskiego.
Patronaty medialne: TVP Kultura, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, portal PRESTO, portale regionalne: www.suwalki24.pl, www.kuriersuwalski.pl, www.niebywalesuwalki.pl, www.augustow24.pl, www.augustow.org, Tygodnik Katolicki Niedziela, Martyria.
Partnerzy i instytucje wspierające: Suwalski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Kultury
w Augustowie, Akademia Katolicka w Warszawie, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Augustów, Wigierski Park Narodowy, Fundacja Wigry Pro, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Parafia pw. św. Piotra i Pawła
w Suwałkach, Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.

{mat. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.