FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA

-
01.10.2021

Od 7 do 10 października 2021 r. Miasto Zawiercie stanie się JURAJSKĄ STOLICĄ KULTURY I SZTUKI. Na przestrzeni całej polskiej historii sztuki operowej obecność naszych wybitnych artystów na najważniejszych scenach i estradach świata była i jest nieoceniona. Dlatego też powinno zależeć wszystkim, dla których sztuka nie jest obojętna, aby życie kulturalne naszego kraju obfitowało w festiwale honorujące właśnie wyjątkowych polskich artystów. Takie inicjatywy umożliwiają szeroko pojętej publiczności XXI wieku na zapoznawanie się zarówno z dorobkiem naszych wielkich artystycznych osobowości, jak i na poznawanie muzyki klasycznej, a także na obcowanie z najwyższym wymiarem sztuki, ale również promują miasta organizatorskie oraz uaktywniają urozmaicają i ubarwiają życie codzienne ich mieszkańców.

Bezsprzecznie takową wybitną osobowością artystyczną jest światowej sławy tenor Mistrz Wiesław Ochman. Natomiast miejscem, które wyszło naprzeciw powyższym potrzebom, jest Miasto Zawiercie.

Zawierciańska tradycja „ochmanowska” jest niezwykle bogata i piękna. To właśnie w Zawierciu przez 25. lat odbywały się koncerty charytatywne zatytułowane „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka. Pieniądze te w całości przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu medycznego ratującego życie ludzkie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. To właśnie w Zawierciu odbyło się wiele debiutów młodych artystów, którym te koncerty otworzyły furtkę do karier. Dziś Ci artyści są solistami czołowych polskich i zagranicznych teatrów operowych, co często zaznaczają w swoich biogramach.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi nieustanie mówi się o Zawierciu. Wszędzie bowiem, gdzie Mistrz występuje - czyli na całym świecie! - podkreślane jest jego zaangażowanie w to Miasto. Dzięki Wiesławowi Ochmanowi o Zawierciu, jako o kolebce dobroci i kultury, dowiadują się tysiące osób na całym globie. Mistrz zawsze tę informację podkreśla w swoich wywiadach, a także upomina się, aby zaznaczano ją w jego życiorysach zamieszczanych w książkach, katalogach koncertowych oraz programach radiowych i telewizyjnych.

Teraz przyszedł czas, aby dać powód przyjazdu do Zawiercia wszystkim tym, którzy póki co jedynie słyszeli o wyjątkowości tego Miasta i gościnności jego mieszkańców. Dlatego też powstał pomysł na organizację czterodniowego wydarzenia artystycznego, czyli Festiwalu Wiesława Ochmana.

Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana jest Jarosław Świtała - tancerz, pedagog, kierownik baletu, choreograf, reżyser, inicjator polskiego życia kulturalnego. Jak wspomniał w jednym z wywiadów: ”…Moim marzeniem było stworzenie wydarzenia artystycznego łączącego już na zawsze Zawiercie i jego mieszkańców z nazwiskiem światowej sławy tenora Wiesława Ochmana. Udało się to tylko dzięki dobrej współpracy i porozumieniu z władzami Miasta Zawiercie, Powiatu Zawierciańskiego, zarządem Fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka oraz dyrekcją Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza…”.

Organizatorem Festiwalu Wiesława Ochmana jest Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” im. A. Mickiewicza w Zawierciu.

Udział w Festiwalu zarówno znanych artystów, jak i tych dopiero wchodzących na scenę popularności będzie współgrał z założeniami programowymi, które składają się na: promocję młodych artystów, warsztat edukacyjny dla młodzieży, prezentacje sceniczne ważnych dzieł operowych i operetkowych, łączenie wszelakich dziedzin sztuk z malarstwem na czele, spotkania z wybitnymi artystami, koncerty wokalne z polskim i zagranicznym repertuarem operowym, operetkowym, pieśniarskim, sakralnym oraz symfonicznym.

2. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu to wydarzenie artystyczne skierowane zarówno do melomanów, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. W związku z tym trzy spośród sześciu wydarzeń artystycznych będą dostępne dla publiczności za darmo.

 

Program
 
I DZIEŃ
Koncert inaugurujący Festiwal Wiesława Ochmana oparty będzie na twórczości jednego kompozytora, związanego z karierą Wiesława Ochmana.
7 października, o godz. 18:00 w MOK ”Centrum”.
W sali widowiskowej Wiesława Ochmana odbędzie się uroczysta gala inaugurująca Festiwal, zatytułowana „Melodie Mozarta w Karierze Ochmana”. Usłyszymy zarówno arie, duety oraz chóry z najpiękniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, jak i muzykę symfoniczną skomponowaną przez tego genialnego Austriaka. Wystąpią: Anna Kutkowska-Kass – sopran, Edyta Piasecka – sopran, Szymon Mechliński – baryton, Seweryn Ropenga bas, Sylwester Targosz-Szalonek – tenor. Zagra Orkiestra im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz Leopolda Stawarza. W tym roku po raz pierwszy wystąpi Chór Festiwalu Wiesława Ochmana, który przygotowała Barbara Czajkowska. Koncert wyreżyseruje pomysłodawca Festiwalu Jarosław Świtała. Gospodarzem wieczoru będzie dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała.
 
II DZIEŃ
Edukacja młodzieży poprzez kulturę to jedna z najważniejszych misji Festiwalu Wiesława Ochmana. To właśnie z myślą o młodym pokoleniu powstał drugi dzień: „DZIEŃ DLA MŁODYCH". Młodzi będą zarówno widzowie, jak i artyści.
8 października, godz. 11:00 w MOK „Centrum”.
W koncepcie programowym organizatorzy pomyśleli więc o warsztatach edukacyjnych dla uczniów szkół. Jednak ze względu na zagrożenie trzecią falą pandemii i prawdopodobieństwo zamknięcia szkół wydarzenie zostało skonstruowane tak, aby zainteresować nim widzów reprezentujący każde pokolenie:
I cz. Spotkanie artystyczne
„Malarskie Sekrety Wiesława Ochmana”
Spotkanie artystyczne, w trakcie którego Mistrz WIESŁAW OCHMAN oraz Jarosław Świtała opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z kolekcjonowaniem polskich dzieł sztuki.
Wprowadzą widzów w świat malarstwa. Zaznajomią uczestników z terminologią i technikami malarskimi, historią tej dziedziny sztuki, jej rozwojem na przestrzeni lat, a także opowiedzą o tym, kto według nich zasługuje na miano mistrzów pędzla, a kto niekoniecznie.
Rozmowę poprowadzi dyrektor artystyczny 2.FWO Oskar Świtała.
Po zakończeniu rozmowy Mistrz WIESŁAW OCHMAN na oczach publiczności namaluje obraz.
II cz. Warsztat edukacyjny
"Frywolna Codzienność Epoki Mozarta"
II część to warsztat edukacyjny poświęcony epoce W. A. Mozarta, który poprowadzi Towarzystwo Stanisławowskie — znana w całej Polsce grupa rekonstrukcji historycznej II poł. XVIII wieku.
Członkowie Towarzystwa przeniosą widzów w czasie, na szlachecki dwór i zaprezentują spektakl o konwenansach oraz życiu codziennym czasów kompozytora. Pokażą, z jakich elementów składał się wówczas modny strój damski i męski, w jaki sposób umilano sobie czas wolny, a także czym był teatr towarzyski. Zaprezentują kostiumy zrekonstruowane w pełni na podstawie zachowanych oryginałów z epoki. Zademonstrują również tańce historyczne, w tym niezwykle popularne na balach kontredanse.
8 października, godz. 18:00 w MOK „Centrum”
„Dzień dla młodych” jest dniem poświęconym nie tylko młodym widzom, ale również promocji młodych artystów. W związku z tym, tego samego dnia o godz. 18:00,  odbędzie się spektakl operetkowy Emmericha Kalmana „Hrabina Marica”, które to przedstawienie wykonają właśnie młodzi artyści, niektórzy rozpoczynający dopiero swoja kariery, a wystąpią w towarzystwie artystów w szczytach swoich karier.
W rolach głównych wystąpią:
 
Hrabina Marica: Anita Maszczyk
Hrabia Tasillo: Sylwester Targosz-Szalonek
Książę Populescu: Włodzimierz Skalski
Baron Koloman Żupan: Patrycy Huke
Liza: Kamila Goik
Księżna Bożena Cudenstein: Małgorzata Kustosik
Manja: Renata Dobosz
Czekko: Leopold Stawarz
Peniżek: Marcin Drzażdżyński
Borko: Piotr Pastuszka
Karol Liebenberg: Bernard Stawarz
Gwiazdy Mouline Rouge: Anna Noworzyn-Sławińska, Renata Dobosz, Piotr Pastuszka
 
Chór Festiwalu Wiesława Ochmana przygotowany przez Barbarę Czajkowską
Tancerki zespołu „Spotlihgt”
Skrzypek: Adam Zając
Przy fortepianie: Joanna Steczek

Dyryguje: Krzysztof Dziewięcki
Reżyserem spektaklu jest Jarosław Świtała.
 
III DZIEŃ
Osobnym celem inicjatorów Festiwalu Wiesława Ochmana jest promocja twórczości sakralnej.
9 października o godz. 19:00 w Bazylice św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu przy ul. H. Sienkiewicza 4.
Odbędzie się koncert zatytułowany „Europejska Muzyka Sakralna”. Wykonane zostaną utwory najsłynniejszych, jak i mniej znanych kompozytorów wielu narodowości, takich jak: Stanisław Moniuszko (Polska), Georges Bizet (Francja), Giuseppe Verdi (Włochy), Max Reger (Niemcy), Wolfgang Amadeusz Mozart (Austria).
Koncert połączy pokolenia… Gwiazdą wieczoru będzie Mistrz Wiesław Ochman, któremu towarzyszyć będzie jego wnuczek Krystian Ochman - również tenor, student katowickiej Akademii Muzycznej oraz zwycięzca The Voice of Poland 2020. Zaśpiewają sopranistki Anita Maszczyk i Aleksandra Stokłosa, a także 17-letnia zawiercianka Aleksandra Płóciennik. Wystąpi Chór Festiwalu Wiesława Ochmana, zagra organista prof. Jerzy Matula oraz Jurajska Orkiestra Kameralna, zadyryguje Leopold Stawarz.
Pragniemy podziękować Ks. Prał. Janowi Niziołkowi proboszczowi Bazyliki św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu za bezinteresowną pomoc przy organizacji 2. Festiwalu Wiesława Ochmana.
9 października o godz. 20:30
Po zakończeniu koncertu “Europejska Muzyka Sakralna”, zaprosimy Państwa do nowo otwartej Galerii Stara Łaźnia na wernisaż „Malarstwo Polskie”, podczas którego zobaczymy ponad 40 obrazów najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku.
Dzieła te są prezentem dla Mieszkańców Zawiercia od Artystów Malarzy oraz od ich Spadkobierców, a zebrane zostały podczas pierwszej edycji Festiwalu, dzięki staraniom Mistrza Wiesława Ochmana oraz Jarosława Świtały oraz Oskara Świtały.
Publiczność będzie mogła podziwiać obrazy takich malarzy, jak:
 
Stanisław Baj, Adam Bojara, Michał Bojara, Jan Stanisław Czarnecki, Renata Bonczar, Dorota Falkowska – Adamiec, Henryka Uta Gnatowska, Antoni Górnik, Jadwiga Maria Jarosiewicz, Wiktor Jędrzejak, Jan Jończyk, Małgorzata Kacperek, Andrzej Kacperek, Stanisław Komorowski, Janusz Lewandowski, Tadeusz Łapiński, Stanisław Mazuś, Karl Mazuś, Pola Minster, Katarzyna Nowak-Zagórska, Piotr Naliwajko, Jan Nowak, Wiesław Ochman, Jacek Pałucha, Henryk Płóciennik, Józef Panfil, Irena Popiołek, Barbara Przyłuska, Stanisław Rodziński, Anna Ryś-Rzepińska, Czesław Rzepiński, Allan Rzepka, Katarzyna Szydłowska,Józef Szajna, Janusz Szpyt, Szymon Szumiński, Alina Sibera, Michał Smółka, Bronisława Wilimowsk, Leszek Żegalski
 
Gośćmi honorowymi wernisażu będą Artyści Malarze oraz ich Spadkobiercy.
Założeniem twórców Festiwalu jest połączenie i zaprezentowanie wielu dziedzin sztuk.
Wystawa dostępna będzie od 7 do 31 października 2021 r. w godzinach otwarcia Galerii Stara Łaźnia.
 
IV DZIEŃ
Przez 25 lat w Zawierciu odbywały się koncerty charytatywne „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla Fundacji "Auxilium" im. dr. Henryka Wnuka, wspierającej finansowo Powiatowy Szpital w Zawierciu. W 1993 roku to wydarzenie zainicjowali: dr Henryk Wnuk, dr Czesław Kawecki, mecenas Jan Klisiak, dyrektor Andrzej Danecki oraz inicjator życia artystycznego Jarosław Świtała. Za uzyskane pieniądze zakupiono najbardziej niezbędny sprzęt medyczny dla pacjentów zawierciańskiego szpitala.
Tak było również podczas 1. edycji FWO i będzie podczas edycji obecnej, gdyż w tym roku kontynuujemy charytatywne tradycje zawierciańskich koncertów, które stały się integralną, finałową częścią tegoż artystycznego przedsięwzięcia. Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na zakup niezbędnego sprzętu dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
10 października o godz. 18:00 w MOK „Centrum”  
 
Sali widowiskowej Wiesława Ochmana, odbędzie się gala charytatywna kończąca Festiwal zatytułowana "Wiesław Ochman i Jego Goście". Gospodarzem wieczoru będzie oczywiście sam patron Festiwalu Mistrz Wiesław Ochman, który zaśpiewa wraz ze swoimi gośćmi: Yaną Hudzowską (sopran), Michałem Janickim (baryton), Renatą Johnson-Wojtowicz (sopran), Filipem Lewandowskim (bas), Ewą Lopocz (sopran), Sławomirem Naborczykiem (tenor). Z cyklu „Zawierciańskie talenty” zagra Joanna Sokołowska (flet). Gościem specjalnym koncertu będzie mezzosopranistka Renata Dobosz. Z cyklu „Mistrzowie wokalistyki” wystąpi prof. dr hab. Ewa Biegas.

 

Jubileuszowo, bo po raz 25. zagra doskonale znana zawierciańskiej publiczności Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

 

Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu: wydarzeń artystycznych, występujących artystów, programu koncertów, zakupu biletów, kontakt… dostępne są na stronie internetowej: www.OchmanFestiwal.pl

 

Dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała podkreślił: „…Dzięki ludziom kochającym sztukę i ich wspólnemu, wartościowemu uśmiechaniu się w kierunku kultury, jesteśmy świadkami drugiej edycji najbardziej wyjątkowego polskiego festiwalu operowego. Nigdy dotąd bowiem nie powstał w naszym kraju operowy festiwal za życia patrona! Stało się to tylko tu, w Zawierciu…!”.

 

{info. pras}

   

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.