Festiwal Kultur "Okno na Świat": Muzyka dla ziemi

-
10.06.2021

25-27 czerwca 2021 roku odbędzie się  12. edycja Festiwalu Kultur „Okno na świat” pt. „Muzyka dla ziemi”. W nowej edycji organizatorzy festiwalu pragną skupić uwagę publiczności i samych artystów na problemy klimatyczne i szeroko rozumianą troskę o środowisko.

Podstawą programu artystycznego będą koncerty polskich artystów, z muzykami łączącymi, odległe kultury i wpływy muzyczne. Wspólnym łącznikiem w doborze artystów było ich zaangażowanie w troskę o naturalne środowisko, a także na prezentacje rytmów i wpływów, które wpisują się w różnorodny nurt muzyki świata. Ze względu na specyficzny charakter czy technikę lub styl gry, publiczność ma szansę dostrzec zależność pomiędzy kulturą muzyczną, a troską o środowisko, tym samym troskę o dziedzictwo historyczne czy kulturowe. Muzyka staje się w tym przypadku nie tylko nośnikiem odpowiednich treści, ale również służy komunikacji międzykulturowej

Do występów w zabytkowym Centrum św. Jana w Gdańsku, zaproszono przedstawicieli polskiej muzyki folkowej i etnicznej, którzy tworzą w oparciu o różnorodne wpływy. Znajdziemy tam m.in. afrykańską muzykę bluesową, muzykę Ameryki Południowej (muzykę Meksyku i Kuby), kulturę flamenco czy bałkańsko – romskie rytmy oraz słowiańskie śpiewy ludowe. W czasie trwania pandemii wszystkie koncerty odbywać się będą również w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania epidemii oraz będą transmitowane online.

W ramach imprez towarzyszących zaplanowano warsztaty kulturowe poświęcone muzyce i ekologii oraz wystawę plastyczną. Dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty i spotkania dotyczące ekologii, oraz tzw. trash art. czy upcyclingu(tworzenia sztuki z odpadów i nadawanie drugiego życia różnym przedmiotom). Tematem będzie wpływ jaki muzyka ma i powinna mieć na troskę o środowisko naturalne. Uczestnicy będą konstruowali własne instrumenty dźwiękowe, wzorowane na istniejących jak i tworzenie zupełnie nowych, z przedmiotów codziennego użytku. Oprócz samych działań artystycznych uczestnicy będą mieli szanse dowiedzieć się na temat muzyki, która powstaje w naturalnym środowisku morskim, posłuchać dźwięków i pieśni wykonywanych przez różne zwierzęta morskie (wykład i webinar).

* * * * * * *

PLAN KONCERTÓW:
25.06.2021r. piątek
18.00 Laboratorium Pieśni
19.30 Habiarjan
26.06.2021r. sobota
18.00 Los Duendes
19.30 Sahel Blues
27.06.2021r. niedziela
18.00 Teresa Mirga & Kałe Bała
19.30 Ikenga Drummers
Karnety na wszystkie koncerty
Wszystkie koncerty będą miały miejsce w Centrum św. Jana w Gdańsku. Obowiązywać będzie limit miejsc i rygor sanitarny.
Bilety (1 dzień): n.-30 zł / u. - 20 zł / Karnety: n. - 80 zł / u. - 50 zł /
https://nck.interticket.pl
* * * * * * * *
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
25.06.21r. piątek, Savchenko Gallery, ul. Szafarnia 11
16.00 Wernisaż malarstwa ukraińskich artystów. Podczas wystawy odbędzie się autorskie spotkanie z artystami, live act Denisa Struka „Naturalne malowania”, a także koncert dwukrotnego mistrza Polski beatboxu z użyciem loopstation Jana „Elfa” Czerwinskiego.
26.06.21r. sobota, Ratusz Staromiejski
12.00 Tworzenie instrumentów muzycznych inspirowanych naturą, w duchu zero waste i trash-art. / prowadzenie: Michalina Pączkowska( Centrum Edukacji , Akwarium Gdyńskie, Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy) / max. 15 osób
27.06.21r. niedziela, Ratusz Staromiejski
13.00 Wykład na temat głosów i pieśni morza / prowadzenie: Michalina Pączkowska (Centrum Edukacji, Akwarium Gdyńskie, Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy)
Obowiązywać będzie limit miejsc i rygor sanitarny.

* * * * * * * 

Strona festiwalu: https://festiwalkultur.pl/

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.