Festiwal Filmowy w Gdyni - muzycznie [relacja]

Festiwal Filmowy w Gdyni. Magia wielkich nazwisk, długo oczekiwane premiery. Imponująca lista nagród i wyróżnień. Również za muzykę w filmie.

W tym roku wśród wyróżnionych przez jury laureatów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazł się Mikołaj Trzaska, który otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Pod mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Zwycięzca podkreślał w wywiadach rolę przemyślanej wizji i efektywnej współpracy z reżyserem oraz niezwykłą wartość muzyki, która jest w stanie przenieść na ekran emocje, których nie byłby w stanie wyrazić nawet aktor.

Uwagę publiczności zwróciła również efektowna ścieżka dźwiękowa do filmu „Jeziorak” w reżyserii Michała Otłowskiego (muzyka – Cezary Skubiszewski i C-Zee Orchestra), bajkowa aura stworzona przez zespół „Enchanted Hunters” w „Małych stłuczkach” w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba oraz niemal sonorystyczne brzmienia w „Fotografie” w reżyserii Waldemara Krzystka (muzyka – Maciej Zieliński). Na tym tle dość oszczędnie wypadła muzyka autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza do wstrząsającego obrazu Jana Komasy „Miasto44”, aczkolwiek biorąc pod uwagę szczególny temat filmu oraz jego nowoczesną konwencję można zrozumieć artystyczne wybory jej twórcy. W konkursie głównym znalazły się aż dwa filmy z muzyką Adriana Konarskiego – kontrowersyjne „Zbliżenia” w reżyserii Magdaleny Piekorz oraz wyróżniony nagrodą specjalną za odwagę podjęcia trudnych tematów „Obywatel” w reżyserii Jerzego Stuhra.

Złote Lwy powędrowały do twórców filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Pałkowskiego, z przebojową muzyką Bartosza Chajdeckiego. Za kulisami kompozytor zdradził, że warstwa muzyczna była silnie inspirowana „światem medycznym” przedstawionym w filmie (fabuła została oparta na prawdziwej historii lekarza Zbigniewa Religi).

Ciekawostkę stanowi fakt, że Konkurs Młodego Kina wygrał film „Mleczny brat” w reżyserii Vahrama Mkhitaryana z muzyką tegorocznego laureata Mikołaja Trzaski.
Maja Baczyńska

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów