Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece

Z okazji obywającego się w marcu święta Frankofonii Ninateka zaprasza na Festiwal Filmów Frankofońskich, który odbędzie się w dniach 19-26 marca. Na program składa się osiem filmów, które z dużą dawką wrażliwości, ale również humoru poruszają ważne tematy społeczne. Filmy będą udostępnione w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Widzowie Ninateki będą mogli obejrzeć nagrodzony na w Cannes Złotą Palmą za reżyserię film Młody Ahmed braci Dardenne. Pokazana zostanie także doceniona na festiwalu w Annecy animacja Jaskółki z Kabulu Zabou Breitman i Eléi Gobbé-Mévellec. Kolejna pozycja to Uderz w bęben opowiadająca o transformacji małego szwajcarskiego miasteczka wywołanej przez… miejscową orkiestrę dętą.

Skomplikowane relacje międzyludzkie sportretowali twórcy filmów Miłość mojego brata (czuły obraz relacji siostrzano-braterskiej), Adoracja (historia wrażliwego nastolatka muszącego wybierać między miłością do pacjentki szpitala psychiatrycznego a zdrowym rozsądkiem) i Horyzont (opowieść o zwykłej rodzinie, mierzącej się ze zbrodnią wnikającą w jej życie).

Dalida. Skazana na miłość to niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia francuskiej legendy sceny estradowej. Z kolei za sprawą dokumentu De Gaulle w Irlandii poznamy niezwykłe okoliczności trwającej 6 tygodni wizyty byłego francuskiego prezydenta w tym kraju.

Na Festiwal zapraszają Ambasady Francji, Belgii, Irlandii, Kanady, Luksemburga i Szwajcarii, Instytut Francuski w Polsce, Instytut Kultury Rumuńskiej i Biuro Walonii-Brukseli.

PROGRAM

1. Adoracja (Adoration) reż. Fabrice du Welz, Belgia, Francja 2019,

2. Dalida. Skazana na miłość (Dalida) reż. Lisa LAzuelos, Francja 2017,

3. De Gaulle w Irlandii (De Gaulle in Éirinn) reż. David Ryan i Jean-Charles Deniau, Irlandia 2020,

4. Miłość mojego brata (La femme de mon frère) reż. Monia Chokri, Kanada 2019

5. Jaskółki z Kabulu (Les hirondelles de Kaboul) reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec, Luksemburg, Francja, Szwajcaria 2019,

6. Horyzont (Orizont) reż. Marian Crișan, Rumunia 2015,

7. Uderz w bęben (Tambour Battant) reż. François-Christophe Marzal, Szwajcaria 2019,

8. Młody Ahmed (Le jeune Ahmed) reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia, Francja 2019,

Festiwal powstał przy wsparciu GADIF (Grupy Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich​), Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i TV5 Monde.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów