Festiwal 4 Tradycji – druga edycja wydarzenia w Filharmonii Krakowskiej

-
30.04.2022
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej_fot. K. Kalinowski

Festiwal 4 Tradycji, który w sierpniu ubiegłego roku spotkał się z dużym uznaniem publiczności nie tylko Krakowa, w tym roku odbędzie się w pierwszych dniach po majowych świętach państwowych. Podczas koncertu inauguracyjnego – w środę, 4 maja 2022 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej przy Zwierzynieckiej wystąpi grupa KROKE w autorskim programie z muzyką teatralną i filmową zespołu.

 

Jak deklarowali organizatorzy festiwalu otwierając pierwszą jego edycję, „inicjatywa Filharmonii Krakowskiej ma na celu przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej – przez wzgląd na historyczne i geopolityczne uwarunkowania – z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej”. Tegoroczne prezentacje festiwalowe będą zatem osadzone we wskazanych pierwotnie kontekstach. Pierwszy koncert zespołu KROKE –  Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Lato (kontrabas) – w oczywisty sposób przywołuje kontekst kultury żydowskiej. Zespół ten szczególnie na początku działalności przede wszystkim kojarzony był z muzyką klezmerską. Prezentowany przed festiwalową publicznością program „Nasza muzyka filmowa i teatralna” to ścieżki dźwiękowe m.in. do filmu Inland Empire  Davida Lynch czy spektaklu Rejwach z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

 

Dzień później, w czwartek 5 maja 2022 roku o godz. 19.30, wystąpi multiinstrumentalista Maria Pomianowska z zespołem w projekcie zatytułowanym Karawana kultur z Bliskiego na Daleki Wschód. Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną utwory arabskie, perskie, chińskie, mongolskie, koreańskie i polskie, które wykonane zostaną na autentycznym etnicznym instrumentarium, m.in. fidelach kolanowych, fletach etnicznych, chińskich instrumentach strunowych szarpanych – zheng xiameng i guzheng, duduku i bębnach obręczowych czy wazonowych oraz bliskowschodniej piszczałce ney.

 

Kolejny dzień festiwalu – w piątek, 6 maja br. o godz. 19.30 – to prezentacja Mszy chorwackiej d-moll Borisa Papandopulo na chór mieszany a capella oraz sopran alt, tenor i baryton solo. Kompozycję współczesnego kompozytora chorwackiego wykona Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą szefa artystycznego instytucji – Alexandra Humali. W partiach solowych wystąpią: Magdalena Drozd (sopran), Kamila Paciorkowska (alt), Tomasz Świerczek (tenor) i Paweł Szarpak (bas).

 

Na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu 4 Tradycji planowany jest koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. W programie wieczoru – w sobotę 7 maja 2022 roku o godz. 18.00 – znalazły się kompozycje twórców rodzimych: Wariacje na temat własny Zygmunta Noskowskiego, I Symfonia g-moll Witolda Maliszewskiego oraz II Koncert skrzypcowy D-dur Emila Młynarskiego, który z towarzyszeniem orkiestry zaprezentuje jej koncertmistrz – Paweł Wajrak.

 

Przy zakupie biletów na wszystkie koncerty Festiwalu 4 Tradycji obowiązuje specjalna 25-procentowa zniżka.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.