Felietony

6 luty 2021
Na rok 2021 przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Miejsca, które stało się złowrogim symbolem śmierci, zniszczenia, bestialstwa i… nadziei ponad wszystkimi wymienionymi.
To, co się wydarzyło za sprawą nazistowskich Niemiec i ich popleczników podczas II wojny światowej, wpłynęło na całe pokolenia. Wojenna trauma towarzyszyła tym, którzy ocaleli, a także kładła się cieniem na życiu osób wrażliwych, które przeżywały losy pokolenia swoich rodziców i dziadków tak, jakby miały one miejsce„tu i teraz”. Z „tu i teraz” jest zresztą ciekawa sprawa – bardzo szybko staje się przeszłością, dlatego oddzielanie jej grubą kreską od teraźniejszości jest jedynie działaniem chwilowym, z gruntu formalnym.
23 Styczeń 2021
Rok Lema nadszedł w porę. Dzieła tego autora komentują obecne wydarzenia lepiej niż niejeden publicysta. „Śledztwo”, jako komentarz do rzeczywistości, która otaczała pisarza ponad 60 lat temu, krzyczy do nas, że po tych 60 latach wciąż jesteśmy głupi.
18 Listopad 2020
Jak to napisał kompozytor Nikola Kołodziejczyk: „Dajmy środowisku duże pieniądze, a pożre się samo”. Na to wygląda. Niestety nic się nie zmieniło w tej sprawie. [Źródło cytatu poniżej]
Kinga A. Wojciechowska: 400 mln zł na kulturę. Taką informację podano na początku sierpnia tego roku. Wieść obiegła całe środowisko z prędkością światła. Do tego system będzie niezwykle prosty: wystarczy wykazać na podstawie dokumentów księgowych, że pandemia spowodowała spustoszenie w budżecie instytucji, organizacji lub firmy działającej w sektorze kultury, by otrzymać dofinansowanie rekompensujące przychody utracone od 12 marca do 31 grudnia 2020 r.
7 Lipiec 2020
Kiedyś usłyszałam, że za często mówię „ja”. Że to może świadczyć o wybujałym ego. I że jestem problemowa. Bo zwracam uwagę na problemy. Bardzo się tym przejęłam.
4 Lipiec 2020
Zapytałam samą siebie o film, który wywarł na mnie największy wpływ. Sądziłam, że tych tytułów będzie całe mnóstwo, że nie da się wybrać choćby dziesięciu, a co dopiero mówić o jednym. A jednak znalazłam ten jeden jedyny. Taki, który jest ze mną cały czas i który wciąż ma na mnie wielki wpływ.
7 Czerwiec 2020
Często wydaje się nam, że nie możemy zbyt wiele dla kogoś zrobić. Że każdy w życiu opowiada własną historię i koniecznie musi sam jej ciężar udźwignąć. Chętnie mówimy wtedy o dojrzałości i odpowiedzialności, o tym, że wszyscy mamy jakieś problemy i że wszyscy uczymy się z nimi sobie radzić.
21 Maj 2020
Włodek Pawlik i Artur Żmijewski. Zdjęcie: fanpage Włodka Pawlika
Luiza Borowiec: Koronawirus w pierwszej kolejności zainfekował kulturę. Jedną decyzją odwołano wszystkie wydarzenia artystyczne. I to kultura ma chorować najdłużej, bo lockdown imprez artystycznych skończy się najpóźniej. Jak to świadczy o ludziach podejmujących takie decyzje – nie będę komentowała, bo cisną się na usta słowa mocno nieparlamentarne (nomen omen), a Presto to medium kulturalne także w wymiarze savoir vivre.
19 Maj 2020
Maseczki – odkąd w Polsce zaczął obowiązywać nakaz ich noszenia w miejscach publicznych (16 kwietnia br.), wywołują wiele kontrowersji. Dla niektórych jest to przykry obowiązek, a nawet łamanie ich wolności osobistej. Dla innych maseczka może być oryginalnym dodatkiem do ubrania lub sposobem na wyrażenie swoich gustów artystycznych albo światopoglądu. Jednak podstawową funkcją maseczki ma być ochrona przed koronawirusem SARS-CoV-2.
14 Maj 2020
„Taka jest ludzka natura... Wiecznie za mało. Chcemy więcej, i więcej, i więcej. Póki wszystko się układa, ludzkość nigdy nie zwolni tempa. Cóż, zobaczymy, jak długo będzie nam to uchodziło na sucho” – mówi Peter Grigorjew, szukając na Wyspach Nowosyberyjskich „białego złota”, czyli kłów mamutów.
6 Maj 2020
Dzikie konie – spontaniczne, nieokiełznane i radosne. Dzieci i dorośli uchwyceni w zabawie są podobni do koni. Zatrzymani na zdjęciu „w pół zdania”. Jakby dynamiczna konstelacja zająknęła się, żeby zaraz ruszyć w wir dalszych harców.

Strony