Felietony

7 Czerwiec 2020
Często wydaje się nam, że nie możemy zbyt wiele dla kogoś zrobić. Że każdy w życiu opowiada własną historię i koniecznie musi sam jej ciężar udźwignąć. Chętnie mówimy wtedy o dojrzałości i odpowiedzialności, o tym, że wszyscy mamy jakieś problemy i że wszyscy uczymy się z nimi sobie radzić.
21 Maj 2020
Włodek Pawlik i Artur Żmijewski. Zdjęcie: fanpage Włodka Pawlika
Luiza Borowiec: Koronawirus w pierwszej kolejności zainfekował kulturę. Jedną decyzją odwołano wszystkie wydarzenia artystyczne. I to kultura ma chorować najdłużej, bo lockdown imprez artystycznych skończy się najpóźniej. Jak to świadczy o ludziach podejmujących takie decyzje – nie będę komentowała, bo cisną się na usta słowa mocno nieparlamentarne (nomen omen), a Presto to medium kulturalne także w wymiarze savoir vivre.
19 Maj 2020
Maseczki – odkąd w Polsce zaczął obowiązywać nakaz ich noszenia w miejscach publicznych (16 kwietnia br.), wywołują wiele kontrowersji. Dla niektórych jest to przykry obowiązek, a nawet łamanie ich wolności osobistej. Dla innych maseczka może być oryginalnym dodatkiem do ubrania lub sposobem na wyrażenie swoich gustów artystycznych albo światopoglądu. Jednak podstawową funkcją maseczki ma być ochrona przed koronawirusem SARS-CoV-2.
14 Maj 2020
„Taka jest ludzka natura... Wiecznie za mało. Chcemy więcej, i więcej, i więcej. Póki wszystko się układa, ludzkość nigdy nie zwolni tempa. Cóż, zobaczymy, jak długo będzie nam to uchodziło na sucho” – mówi Peter Grigorjew, szukając na Wyspach Nowosyberyjskich „białego złota”, czyli kłów mamutów.
6 Maj 2020
Dzikie konie – spontaniczne, nieokiełznane i radosne. Dzieci i dorośli uchwyceni w zabawie są podobni do koni. Zatrzymani na zdjęciu „w pół zdania”. Jakby dynamiczna konstelacja zająknęła się, żeby zaraz ruszyć w wir dalszych harców.
14 Kwiecień 2020
Edukacja filmowa, coraz bardziej popularna w polskich szkołach, często jest mylnie kojarzona jedynie z prezentacją filmu i ewentualnym komentarzem nauczyciela lub krótką rozmową z uczniami po seansie. W rzeczywistości daje ona ogromne możliwości realizowania treści z wielu „szkolnych” dziedzin – od lekcji języka polskiego i historii po zagadnienia wychowawcze i społeczne. Dobrym miejscem, z którego warto korzystać nie tylko w ramach zdalnego nauczania, jest strona projektu edukacji filmowej dla szkół pod nazwą Filmoteka Szkolna.
13 Kwiecień 2020
Karolina Sawicka: Muzyka jest wszędzie, każdy ma w sobie większą lub mniejszą zdolność i potrzebę jej wykonywania. Nieliczni szczęśliwcy mogą uczynić muzykę pracą zawodową, jednak dla większości osób pozostanie ona pasją, której się oddają w czasie wolnym. Muzyka jest czymś, co daje im wolność, radość, możliwość wyrażenia siebie, opisania świata i emocji za pomocą dźwięków. Bywa także sposobem komunikowania się, rozmowy.
5 Kwiecień 2020
Islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir zdobyła Oscara za muzyczną ilustrację do filmu „Joker”. Właściwie otrzymała za nią wszystkie możliwe nagrody. Co sprawiło, że muzyka w dramacie Todda Phillipsa tak mocno przemawia do widza?
Pierwsza kobieta ze Złotym Globem, czwarta z Oscarem za muzykę
31 Marzec 2020
Choć my, muzycy, zwykle kochamy filmy science-fiction, w których bohaterowie rozmawiają ze swoimi hologramami, a zamiast murowanych ścian otaczają ich szklane ekrany, na których wyświetla się dowolne miejsce na ziemi, to jedna rzecz jest niekwestionowana — nic nie zastąpi kontaktu z żywym instrumentem.
29 Marzec 2020
W pomieszczeniu kłębi się tłum. Głosy są podniesione, wszyscy próbują stanąć jak najbliżej obsługi, aby się dowiedzieć, co dalej robić. Nie co dzień spędza się trzy godziny w samolocie nad ranem, i to po nieprzespanej nocy na lotnisku, a następnie się słyszy, że jednak trzeba wysiąść.

Strony