Europejskie branże kultury i kreatywne apelują o takie wdrożenie unijnej ustawy o AI, by chronić egzekwowanie praw autorskich
EMMA-ENPA oraz 22 inne podmioty są sygnatariuszem wspólnego listu europejskich organizacji z branż kreatywnych i kultury, które wzywają posłów do Parlamentu Europejskiego oraz komisarzy UE do takiego wdrożenia ustawy o sztucznej inteligencji, by umożliwić twórcom i podmiotom praw autorskich wykonywanie oraz egzekwowanie ich praw. Chodzi zwłaszcza o pozyskiwanie i kopiowanie utworów chronionych prawem autorskim w celu szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Organizacje wzywają decydentów UE do zapewnienia, że ustawa o AI – a w szczególności art. 53 GPAI dotyczący praw autorskich - zostanie wdrożona w sposób umożliwiający podmiotom praw autorskich egzekwowanie swoich praw.
W piśmie czytamy m.in.:
Jako branże kultury i branża kreatywna, jesteśmy zarówno niezbędnym, jak i wstępnym warunkiem różnorodności kulturowej i wolności słowa w Unii Europejskiej. Inwestujemy i wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie (w tym od wielu lat systemy i produkty sztucznej inteligencji), napędzamy znaczny wzrost gospodarczy w Europie i wzmacniamy globalną konkurencyjność Europy. Mamy jednak do czynienia ze szkodliwą sytuacją, w której firmy zajmujące się generatywną sztuczną inteligencją pobierają nasze treści bez zezwolenia na skalę przemysłową w celu opracowania swoich modeli sztucznej inteligencji. Ich działania skutkują nielegalnymi korzyściami handlowymi i nieuczciwą przewagą konkurencyjną dla ich modeli, usług i produktów AI, z naruszeniem europejskich praw autorskich.
W momencie, gdy Komisja Europejska (Biuro AI) ustala poziom szczegółowości i ambitność wzorca przejrzystości treści szkoleniowych na podstawie art. 53 GPAI, nie sposób przecenić znaczenia podkreślenia, że tylko znacząca implementacja może przynieść korzyści uprawnionym.
Pod tym linkiem zamieszczamy treść wspólnego listu w j. angielskim i w j. polskim który we wtorek 29 października został przekazany decydentom UE.