Esther Yoo - gwiazda światowej wiolinistyki wystąpi w Krakowie

fot. Marco Boggreve

Po prawie trzech latach od ostatniego występu, do Krakowa powraca Esther Yoo, wyśmienita skrzypaczka, zwyciężczyni konkursu imienia Sibeliusa oraz  Królowej Elżbiety Belgijskiej. Podczas koncertu, jaki odbędzie się  w sobotę 7 grudnia 2019 roku o godz. 18.00 w szkole muzycznej im. Karłowicza, artystka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe’a wykona Koncert skrzypcowy op. 14 Samuela Barbera.

Od ostatniego występu w Filharmonii Krakowskiej kariera Esther Yoo nieustająco się rozwija. W marcu 2017 roku artystka wraz z Philharmonia Orchestra pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego wydała swoją drugą płytę dla Deutsche Grammophone, latem tego samego roku – kolejną, nagraną z triem fortepianowy Z.E.N., którego jest członkinią od 2015. Blask jej brzmienia mogli słyszeć nie tylko bywalcy najważniejszych sal koncertowych świata – Royal Festival Hall w Londynie, Palais des Beaux-Arts i Flagey Hall w Brukseli, Tel Aviv Opera House, Seoul Arts Center, czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, ale również widzowie filmu „Na plaży Chesil”, do którego nagrywała ścieżkę dźwiękową. Od ponad roku jest ponadto artystką-rezydentką Royal Philharmonic Orchestra w Londynie. W wykonaniu Esther Yoo usłyszymy koncert Samuela Barbera z opusu 14, ukończony przez niego jesienią 1939 roku, a prawykonany w 1941, w przeddzień dołączenia USA do działań wojennych i wstąpienia kompozytora do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych.

Sobotni koncert otworzy Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz, jeden z utworów powstałych w trakcie II wojny światowej i cudem ocalałych dzięki przyjaciołom kompozytorki wraz z rękopisami pozostawionymi w walizce w zniszczonej powstaniem stolicy. Utwór po raz pierwszy wykonany został przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej tuż po wojnie, bo już we wrześniu 1945 roku, podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej. 

Program dopełni V Symfonia Siergieja Prokofiewa, wykonana po raz pierwszy w styczniu 1945 roku pod dyrekcją kompozytora i entuzjastycznie przyjęta przez środowisko muzyczne i publikę. Wkrótce po moskiewskiej premierze dzieło wykonała Boston Symphony Orchestra pod batutą legendarnego Siergieja Kusewickiego, który mianował je  „największym wydarzeniem muzycznym od lat. Większym, niż kompozycje Brahmsa i Czajkowskiego!”

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów