Ennio Morricone w Arte

Telewizja Arte szybko pospieszyła fanom muzyki włoskiego twórcy z pociechą, umieszczając na swoich stronach przepiękny dokument jemu poświęcony, nakręcony w 2005 r. przez syna kompozytora – Giovanniego Morriconego.

Zaletą dokumentu jest to, że zawiera zarówno interesujący wybór wypowiedzi Ennia Morriconego, jak i obszerne sekwencje z muzyką filmową wykonane na koncercie, podczas którego Maestro dyrygował chórem i orkiestrą Bawarskiego Radia w Monachium. To właściwie bardzo osobiste wyznanie twórcy na temat jego pracy w branży filmowej i współpracy z reżyserami, pasji i podejścia do wielu spraw. „Relacja z reżyserem opiera się na przyjaźni i zaufaniu. Jeśli reżyser nie ufa kompozytorowi, niech lepiej odpuści. Ja odpuściłem kilka razy. Z żalem, bo to dobrzy reżyserzy, ale nie było szans. Nie da się pracować, jeśli się tego nie czuje. Dobry pomysł na muzykę przychodzi, gdy wiem, że reżyser potrzebuje mnie i cieszy się, że do mnie zadzwonił, że mnie wybrał. To mile pobudza i pomysły przychodzą natychmiast” – opowiada Morricone.. W filmie odsłania się także bardzo osobisty stosunek kompozytora do tworzenia muzyki jako takiej: „Moim zdaniem forma nie istnieje. Istnieje zaś pewien sposób bycia danych dźwięków” – mówi Maestro. Spostrzeżenia Morriconego są zaskakująco trafne i inspirujące, muzyka doskonale znana lub zapadająca w pamięć i poruszająca serce, a do tego świetnie wykonana. Całość ogląda się jednym tchem!

(MB)
 

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/032530-000-A/ku-pamieci-ennio-morricone/

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów