Dźwiękowe Polichromie w Centrum św. Jana

11.09.2020
Dźwiękowe Polichromie w Centrum św. Jana

To będzie wyjątkowy koncert. W jego programie znalazło się specjalnie zamówione na tę okoliczność dzieło wybitnej kompozytorki młodego pokolenia – Agnieszki Stulgińskiej z udziałem wspaniałych artystów z Trójmiasta i Polski. To wszystko 19 września w gdańskim centrum św. Jana o godzinie 18:00

Dzieło - "Polichromie Świętojańskie - Utwór na organy, orkiestrę kameralną i zespół śpiewaczy", które zostanie stworzone  przez Agnieszkę Stulgińską łączy estetykę muzyki współczesnej z wymiarem historycznym, ukazanym zarówno w warstwie tematycznej (punktem wyjścia do stworzenia utworu stały się staropolskie pieśni dotyczące życia św. Jana), jak i muzycznej (tradycyjny zespół śpiewaków monodycznych).

Zazwyczaj z pojęciem „polichromie” kojarzą nam się wielobarwne malowidła ozdobne, stosowane do dekoracji architektonicznych od czasów starożytnych do czasów obecnych, wykonywane nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w budownictwie sakralnym i świeckim.

Czy współczesny twórca może stworzyć „polichromie dźwiękowe” w budowli sakralnej, na wzór dawnych artystów wykonujących na chwałę Bożą - freski w świątyniach gotyckich czy też drewnianych wiejskich kościołach?  Takiej próby podjęła się kompozytorka Agnieszka Stulgińska w dziele zatytułowanym „Polichromie Świętojańskie”, dedykowanym kościołowi Św. Jana w Gdańsku.

Jednym z głównych filarów tych „dźwiękowych malowideł” są staropolskie pieśni zawarte w śpiewniku pelplińskim (pieśni te można spotkać także w innych źródłach), przekazywane w tradycji ustnej, wykonane podczas premiery dzieła w wariantach gromadzonych przez Adama Struga i zespół śpiewaczy Monodia Polska, z zachowaniem dawnego stroju, emisji i manier wykonawczych, w surowej niezmienionej formie. To pieśni do rdzenia prawdziwe i piękne. To ich warstwa muzyczna, a przede wszystkim tekstowa stanowi podstawę formotwórczą „Polichromii”.

Czy dźwięki kompozycji przenikną ściany świątyni i pozostaną na zawsze, jako wyraz dziękczynienia i prośby o błogosławieństwo dla ludzi modlących się i odwiedzających to niezwykłe miejsce?

„Polichromie Świętojańskie” to także polichromie ludzkiego serca, które odwołują się do trzech głównych postaci z Grupy Ukrzyżowania: Jezusa, Maryi i Jana Apostoła, a także do osoby Jana Chrzciciela - patrona kościoła. To postacie, w których życiu pojawiają się doznania, z którymi spotyka się na co dzień każdy z nas.

Co czuje człowiek „uwięziony” w nieuleczalnej chorobie, samotności, depresji, nękany i szykanowany przez innych? W obliczu czarnej ściany bezsilności? Co czuje człowiek, który wie, że końcem „więzienia” jest nieuchronna śmierć? Jakie uczucie towarzyszy człowiekowi, gdy w sercu powstaje bruzda na widok umierającej ukochanej osoby? Jaki zapach ma kojąca obecność Maryi - Matki Boga?

Miejsce koncertu

Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50 godz. 18.00

WYKONAWCY:

Andrzej Szadejko – organy
Adam Strug i zespół śpiewczy Monodia Polska
Orkiestra kameralna stworzona na potrzeby projektu, złożona z członków zespołów NeoQuartet i BalticAlians
Perkusja: Łukasz Maciejewski
Instrumenty dęte historyczne:
Flety: Maja Miro Wiśniewska, Natalia Wojdyła
Oboje: Katarzyna Czubek, Katarzyna Pilipiuk
Fagot: Beniamin Lewi
Waltornia: Milena Tobor
Trąbki: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski
Dyrygent: Rafał Janiak

Słowo wiążące: Konrad Mielnik

Bilety 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe) do nabycia www.interticket.pl
Zakup biletów wiąże się z zaakceptowaniem regulaminu organizacji imprez w Centrum św. Jana

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.