Dziś rusza Kino na Granicy

-
29.04.2022
Dziś rusza Kino na Granicy

111 filmów, dziesiątki spotkań z twórcami, 11 debat literackich, 3 debaty filmowe, 6 wystaw, 3 koncerty i szereg innych wydarzeń towarzyszących. W piątek 29 kwietnia zaczyna się 24. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Kino na Granicy to jedyna taka impreza odbywająca się na polsko-czeskiej granicy. Uczestnicy festiwalu cenią sobie możliwość żywego kontaktu z ludźmi filmu: co roku festiwal licznie odwiedzają gwiazdy i topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina.

 

Festiwal rozpocznie projekcja filmu „Pożar byłby lepszy”, która odbędzie się w obecności reżysera Adama Kolomana Rybanský’ego i innych jego twórców. Filmem zamknięcia jest natomiast „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego, który także odwiedzi w tym roku Cieszyn. Taka klamra jest zapowiedzią całego programu - głównym jego punktem są tradycyjnie wysoko cenione przez widzów nowe filmy z Polski, Czech i Słowacji. 

 

Wśród najbardziej oczekiwanych gości Przeglądu jest w tym roku Daniel Olbrychski, którego filmy zostaną pokazane w sekcji retrospektyw aktorskich. W sekcjach reżyserskich widzowie zobaczą znane i nieznane szerszej publiczności filmy Andrzeja Wajdy i kino Jiříego Trnki, legendarnego czeskiego twórcy filmów animowanych, którego dokonania bywają porównywane do pracy Walta Disneya. Ciekawie zapowiada się cykl filmów Viva Musica – produkcji, w których muzyka jest tematem samym w sobie, oraz Polonica, czyli międzynarodowe filmy z udziałem polskich twórców. W tym roku będzie to między innymi „Nosorożec” Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera i prozaika, aktywisty społecznego, od 2014 do 2019 roku więźnia politycznego rosyjskich władz. Zdjęcia do filmu zrobił Bogumił Godfrejow, montażem zajęła się Karolina Maciejewska, a produkcją Dariusz Jabłoński. Organizatorzy pokażą też wybór filmów kręconych w Cieszynie – wśród nich „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy.

 

Widzowie festiwalu co roku uczestniczą również w spotkaniach literackich. W tym roku ich hasłem jest „Środkowoeuropejski kociołek”. W debatach wezmą udział między innymi Wojciech Jagielski, Grzegorz Gauden, Radka Denemarková, Karol Sidon, Pavol Rankov, Martin M. Šimečka, Andrzej S. Jagodziński oraz inni wybitni twórcy z Czech, Słowacji i Węgier.

 

Przeglądowi Kino na Granicy towarzyszy też tradycyjnie polsko-czeski koncert. 2 maja organizatorzy zapraszają na imprezę plenerową. Na cieszyńskim rynku wystąpią zespoły No logo, Květy i Coals. Kameralne imprezy DJ-skie będą się odbywać w lokalach po obu stronach granicy.

 


24. Przegląd Filmowy Kino na Granicy będzie się odbywał w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2022 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/286433643552450
 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.