Dziedzictwo Kaszub [Muzeum Kaszubskie w Kartuzach]

13.02.2021
Dziedzictwo Kaszub [Muzeum Kaszubskie w Kartuzach]

W przepięknie położonych Kartuzach – stolicy Kaszub okolonej lasami, pagórkami i jeziorami znajduje się Muzeum Kaszubskie. W mieście tym, kaszubski ruch muzealny związany jest z wielkimi pasjonatami kaszubszczyzny – Franciszkiem Trederem, Aleksandrem Majkowskim i jego siostrą Franciszką Majkowską.

Zbiory Muzeum prezentowane są w ośmiu wystawowych salach budynku głównego (rybołówstwo, rolnictwo, gospodarstwo domowe, ceramika kaszubska, haft kaszubski, posag panny młodej, izba kaszubska, sala historyczna). Muzeum posiada unikatową kolekcję obrazów malowanych na szkle i lustrze oraz kolekcję czepców kaszubskich (złotogłowia), które prezentowane są na wystawie stałej. Kolekcja ta pochodzi z XVIII oraz XIX wieku. Na ekspozycji prezentowane są również łodzie używane przez rybaków kaszubskich. Jedna z nich pochodzi z 1381 r.

Najciekawsze z  prezentowanych mebli to łóżko dla młodzieży, które w miarę potrzeby rozsuwano. Nie każdy wie, że dziewczyny na Kaszubach spały w szufladach, które trzeba koniecznie zobaczyć. Ponadto muzeum posiada fragment maty wykonanej z łyka lipowego i trzciny pochodzącej z Łączyńskiej Huty. Jest to najstarsza plecionka – materiał z obszaru Polski, pochodzi z okresu neolitu (3.000-4.000 lat p. n. e.) W muzeum Kaszubskim prezentowana jest kolekcja tabakier bursztynowych i z rogu krowiego, zaś każdy turysta częstowany jest kaszubską tabaką - "Chcëme lë so zażec"Znakiem rozpoznawczym Regionu Kaszubskiego jak i Muzeum jest śpiewany alfabet kaszubski - Kaszëbsczi Nutë, symbolizujący naukę rodnej mowy – języka kaszubskiego.

W nowej sali wystawienniczej w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach  powstała  ekspozycja pt. „Kaszubska współczesność  z korzeni wyrasta”. Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje historię Kaszubów, ich złożone dzieje i procesy kulturotwórcze, a także fascynujące zagadnienia związane z opowieściami kaszubskimi. Na wystawie zaprezentowane zostały grafiki o tematyce baśniowej, wykonane na tkaninie. Autorką grafik jest artysta plastyk Małgorzata Walkosz Lewandowska. Grafiki uzupełnione o elementy rozszerzonej rzeczywistości będą stanowiły stały, samodzielny i atrakcyjny element wystawy muzealnej.

Ekspozycja  stanowi syntetyczną  narrację  tekstowo-obrazową  z zastosowaniem rozwiązań multimedialnych. Umieszczone plansze na wystawie wyjaśniają kontekst historyczny. Na ekspozycji  można posłuchać legend kaszubskich w języku polskim i w języku kaszubskim  w interpretacji Zbigniewa Jankowskiego. Ważne informacje z zakresu historii regionu zostały zamieszczone w infokiosku. Wystawa ma na celu pokazać jak daleka historia może być inspiracją do tworzenia nowych wzorów, jak lokalna kulturowość może przybrać nowoczesną formę, nie tracąc przy tym swojej historycznej autentyczności i siły. Więcej informacji na temat muzeum można znaleźć na stronie: https://www.muzeum-kaszubskie.pl

Poza udostępnianiem ekspozycji stałej, Muzeum Kaszubskie jest koordynatorem wielu cennych inicjatyw. Są to np. pokazy, zajęcia praktyczne związane z rękodziełem odbywające się w ciągu całego roku kalendarzowego. Nie można zapomnieć o wartościowych wydarzeniach plenerowych organizowanych przez Muzeum Kaszubskie, takich jak np. Festiwal Nalewki Kaszubskiej (lipiec), jarmark Etno – Prezentacje (sierpień), czy atrakcyjne obchody Nocy Muzeów.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.