Dziecko ma wybór! (ale trudny) [recenzja filmu "Efekt motylka"]

13.05.2021
Dziecko ma wybór! (ale trudny) [recenzja filmu "Efekt motylka"]

Niedawno pojawiła się jego zapowiedź, a 30 września na TVP VoD pojawi się film "Efekt motylka". W oczekiwaniu na premierę przypominamy recenzję, która pojawiła się na łamach Presto Junior #28. Do przeczytania i obejrzenia zachęcamy jednak nie tylko najmłodszych.

Mający miejsce na przełomie maja i czerwca 60. Krakowski Festiwal Filmowy przeniósł się do sieci. W programie nie zabrakło propozycji dla najmłodszych. W ramach cyklu „Kids & Youth”, wspieranego przez PGE Energię Ciepła, oprócz warsztatów i spotkań edukacyjnych zaprezentowano filmy: „Jakub, Mimmi i gadające psy”, „Sonia”, „Dzień babci”, „U babci”, „Jej obraz”, „Julia nad morzem”, „Lola” i „Jestem William”. Ten ostatni to kino gangsterskie dla dzieci powyżej 10. roku życia, wpisujące się w kontekst szerszych założeń festiwalu, w tym roku eksponującego twórców z Danii.

Jednak my chcielibyśmy polecić do rodzinnego oglądania film, który akurat nie znalazł się w tym zestawieniu, ale w konkursie polskim. „Efekt motylka” (reż. Jarosław Szmidt) to dokument o podróży Zuzi i jej rodziny na leczenie rzadkiej choroby do Stanów. Dzięki zebranym sześciu milionom złotych i znalezieniu dawcy szpiku, którym została siostra małej pacjentki, Zuzia ma szansę na „bycie zdrowym, dużym dzieckiem”. A gdy o tym mówi, wypowiada się z dojrzałością dorosłego. Film wzrusza, uwrażliwia i mobilizuje do działania mimo wszystko.

Maja Baczyńska

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz